Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 13.05.2020 A A A
Dama z gronostajem w Łazienkach Królewskich
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał organizatora

To nie żart! Od dziś na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, od strony Alej Ujazdowskich, gości wystawa plenerowa 18 najcenniejszych dzieł z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich, oddziału Muzeum Narodowego w Krakowie, wśród których nie mogło zabraknąć  Damy z gronostajem Leonarda da Vinci.  Z kolei już od 29 maja na placu przed Gmachem Głównym w Krakowie zobaczymy galerię zapowiadającą nowy sezon działalności Łazienek Królewskich w Warszawie, letniej rezydencji ostatniego króla Rzeczypospolitej Stanisława Augusta.


Pokazy mają na celu przybliżenie publiczności najważniejszych polskich kolekcji sztuki. W czasie gdy możliwości zwiedzania instytucji kultury są ograniczone, organizacja wystaw plenerowych dostarcza nowych sposobności kontaktu ze sztuką. Skoro nie można na razie podróżować, wysyłamy w odwiedziny skarby naszego muzeum. Stąd pomysł na wymianę miejsc: Muzeum Narodowe w Krakowie użycza plac przed Gmachem Głównym na wystawę zorganizowaną przez Łazienki Królewskie, a Łazienki  Królewskie udostępniają MNK powierzchnię wystawową przy Alejach Ujazdowskich w Warszawie.

 

– Dzięki galeriom plenerowym publiczność może zachować kontakt ze sztuką w czasie, gdy nie wszystkie muzea są jeszcze otwarte. Wypełniamy zalecenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotyczące organizowania wydarzeń w otwartych przestrzeniach, jednocześnie wykazując się inicjatywą:  współpraca MNK z Łazienkami Królewskimi, Krakowa z Warszawą, jest tego znakomitym dowodem.” – mówi Dyrektor MNK Prof. Dr hab. Andrzej Szczerski.

 

– Niezależnie od tego, jak zmieniły się warunki udostępniania muzeów zwiedzającym, dbamy o to, aby nasi goście mieli zapewniony kontakt z kulturą. W okresie wielu ograniczeń, m.in. związanych z podróżowaniem, proponujemy obcowanie ze sztuką w galerii plenerowej. Dzięki międzymuzealnej współpracy w Warszawie zobaczymy zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, zaś w stolicy Małopolski – dzieła z Łazienek Królewskich​ – mówi Dyrektor MŁK  Prof. nadzw. dr hab. Zbigniew Wawer.

 

Wystawa "PRZESZŁOŚĆ PRZYSZŁOŚCI"

 

Dzieła sztuki z kolekcji Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. 1801 – 1886 – 2019” w Warszawie poświęcona jest miejscom związanym z działalnością Muzeum Książąt Czartoryskich, takich jak Puławy i Kraków, oraz przełomowym datom w historii tej instytucji. W 1801 roku w posiadłości Czartoryskich w Puławach został otwarty Dom Gotycki – pierwsze muzeum na ziemiach polskich i jedno z najstarszych na świecie. Z kolei w 1886 roku powstało Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie, które w roku 2019, po wcześniejszym zakupie kolekcji i budynków przez państwo polskie, na nowo wyremontowane, zostało ponownie udostępnione publiczności.

 

W Łazienkach można zobaczyć skarby sztuki zgromadzone przez Izabelę Czartoryską  oraz jej potomków, wśród nich Damę z gronostajem Leonarda da Vinci, Krajobraz z Miłosiernym Samarytaninem Rembrandta van Rijna, Portret Izabeli Czartoryskiej Kazimierza Wojniakowskiego, Zwiastowanie Mistrza Jerzego, klucz do Świątyni Sybilli w Puławach, Portret dworzanina  Jana Mostaerta, tapiserię Złoty deszcz. Wystawa plenerowa w Krakowie otwiera nowy, szczególny sezon w Łazienkach Królewskich w Warszawie. W tym wyjątkowym czasie, gdy turystyczne wycieczki są niemożliwe, a zwiedzanie instytucji kultury ograniczone, muzeum wychodzi naprzeciw publiczności, prezentując swoje największe perły: odrestaurowane budynki, kolekcje dzieł sztuki europejskiej oraz kwitnące ogrody.  Najważniejszym wydarzeniem wiosny 2020 roku jest otwarcie dla zwiedzających, po zakończonej konserwacji,  Białego Domu – kameralnej,  XVIII-wiecznej willi powstałej na początku panowania Stanisława Augusta. Odrestaurowane wnętrza Białego Domu, z pierwszymi w  Polsce groteskami, zachwycają wysublimowaną symboliką i artystycznym kunsztem wykonania. Niezmiennie zapraszamy do odkrywania wnętrz Pałacu na Wyspie z Galerią Obrazów, Starej Oranżerii z Teatrem Królewskim i Galerią Rzeźby oraz Pałacu Myślewickiego, siedziby bratanka króla, księcia Józefa Poniatowskiego.

 

Pokaz w Warszawie potrwa do końca czerwca (od 31 maja zostanie przeniesiony do Agrykoli). Z kolei wystawę w Krakowie będzie można obejrzeć do połowy lipca.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...