Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.09.2020 A A A
Parasites, czyli koreańska sekcja na 14. Pięciu Smakach
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Nowe kino Korei zaskakuje błyskotliwymi diagnozami współczesnej rzeczywistości i niebanalną formą. Ujawniamy pierwsze tytuły festiwalowej sekcji "Parasites", w której znajdziecie inteligentny humor, gorzkie opinie i trzeźwe spojrzenie na wyzwania dzisiejszego świata.


Film "Parasite" Bonga Joon-ho zachwycił widzów i krytyków na całym świecie, głośno mówiąc o tym, czego boi się dotykać zachodnie kino maistreamowe. Nierówności społeczne, absurdy kapitalizmu, ekonomia oparta na generowaniu coraz to większych podziałów - to nie brzmi jak tematy na blockbuster. Tymczasem okazało się, że widzowie docenili świeże spojrzenie na tematy, z którymi borykają się na codzień. Czarny humor i przewrotny sposób opowiadania to jednak domena nie tylko Bonga. Koreańskie kino nie od dziś słynie z oryginalnej gry konwencjami filmowymi i łączenia form, które pozornie wydają się nieprzystające. Płynne przechodzenie od niewinnej satyry do śmiertelnej powagi, wnikliwe diagnozy i lekkość opowiadania, a przy tym wszystkim - gotowość do bezkompromisowego pokazywania trudów życia w dzisiejszym świecie: to wszystko znajdziemy w filmach młodego pokolenia koreańskich twórców.

 

Zainspirowana oskarowym przebojem Bonga sekcja "Parasites" będzie opowieścią o ludziach, których egzystencja jest przeciwieństwem lukrowanych reklam o życiowym sukcesie, o ludziach, których logika ekonomii wypycha na najbardziej podłe pozycje. Postawi też pytania o ty, czy podnoszenie się z dna jest warte największych poświęceń - i czy świat naprawdę stoi dla wszystkich otworem?

 

Jedną z bohaterek przeglądu będzie Miso - była muzyczka, która zarabia na życie sprzątając mieszkania. Jej największa życiowa przyjemność to alkohol i papierosy: kiedy rząd podnosi akcyzę na te produkty, kobieta chcąc za wszelką cenę zachować swoje rytuały decyduje się ograniczyć koszty związane z płaceniem czynszu i zaczyna pomieszkiwać u bliższych i dalszych znajomych. "Mikrosiedlisko" (reż. Jeon Go-woon) pokazujący jej zmagania z losem to pełen absurdów komediodramat, który okazał się festiwalowym przebojem na całym świecie. Pozornie surrealistyczny punkt wyjścia okazał się doskonałym pretekstem do ukazania całego przekroju koreańskiego społeczeństwa i zadania pytań o prawdziwe życiowe priorytety.

 

Boksowanie się z rzeczywistością (tym razem dosłownie) to także temat "Starcia przegrywów" Ko Bong-soo, opowiadającego o trójce wchodzących w dorosłość chłopaków, którzy decydują się reanimować lokalną salę treningową i przygotować się do zawodów w zapasach. Reżyser to jeden z najbardziej nonszalanckich indywidualistów koreańskiej kinematografii, a jego spojrzenie na życie miejskich przedmieść to dotkliwie zabawna opowieść o rozpaczliwej potrzebie sukcesu, definicjach męskości i walce o lepsze jutro.

 

Pytanie o życiowe osiągnięcia stawia sobie również tytułowa bohaterka "Szczęściary Chan-sil" - producentka filmowa, która całą karierę podporządkowała jednemu twórcy. Po jego niespodziewanym odejściu zdaje sobie sprawę, że poświęcając cały swój wysiłek i życie osobiste, pracowała wyłącznie na jego nazwisko. Branżowe kontakty podejrzanie milczą, oferty z nowymi tytułami nie napływają, a prestiż zawodowy nie wystarcza, by zapłacić za czynsz. W dodatku choć wreszcie jest czas, by móc umówić się z kimś na randkę, kandydatów nie widać na horyzoncie. Ciepło-gorzka historia, napisana z lekkością, a zarazem niezwykłym psychologicznym wyczuciem, to reżyserski debiut Kim Cho-hee, znanej dotychczas w festiwalowym kręgu jako osoba stojąca za produkcją filmów Honga Sang-soo. Można się zatem spodziewać, że w jej środowiskowej komedii kryje się gorzkie ziarno prawdy o pracy w światku kina artystycznego.

 

14. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie i internecie w dniach 25 listopada - 2 grudnia 2020.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...