Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 18.09.2020 A A A
ZNAMY ZWYCIĘZCÓW NESPRESSO TALENTS 2020
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Finał pierwszej polskiej edycji konkursu filmowego Nespresso Talents odbył się w piątek, 18 września. Jury w składzie: Małgorzata Kożuchowska, Kinga Dębska, Anna Zoll i Łukasz Maciejewski ogłosiło wyniki podczas wirtualnej, pełnej emocji ceremonii z udziałem laureatów. Pierwsze miejsce zdobył film #dobrowraca w reż. Kamila Marka, na drugim miejscu uplasował się Life in a bottle w reż. Nathaniela Czarneckiego, trzecia nagroda została przyznana filmowi Gift w reż. Poe Lucke'a. Dodatkowo nagrodę publiczności otrzymał film Seeds Kaspra Daviesa. Laureaci konkursu otrzymają nagrody pieniężne oraz zaproszenia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku.


Nespresso Talents to konkurs filmowy, w którym udział może wziąć każdy. Uczestnicy interpretują temat, tworząc maksymalnie trzyminutowe filmy, nakręcone w formacie wertykalnym. Piąta edycja międzynarodowego konkursu filmowego Nespresso Talents odbyła się pod hasłem Virtuous Circles, interpretowanym jako Kręgi dobra. Łącznie do konkursu zgłoszono 743 filmy z 47 krajów. W tym roku po raz pierwszy odbyła się także polska edycja konkursu. Spośród nadesłanych filmów polskie Jury zakwalifikowało 11 tytułów na shortlistę, z której wyłoniono 3 zwycięzców. Laureaci otrzymają nagrody pieniężne: 1500 euro (pierwsze miejsce), 1000 euro (drugie miejsce) i 500 euro (trzecie miejsce) oraz zaproszenia na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2021 roku. Podczas wielkiego finału Jury konkursu podsumowało tegoroczną edycję oraz podzieliło się wrażeniami na temat zwycięskich filmów, tym samym uzasadniając werdykt.

 

Łukasz Maciejewski:
Zwycięski film #dobrowraca to trzy minuty, w których dzieje się tak wiele, że ma się wrażenie, że oglądamy pełnometrażowy dokument. Siłą filmu jest bohater. Wierzymy mu, zapamiętujemy go, szczerze mu kibicujemy. Z kolei film „Life in a bottle", który zajął drugie miejsce, to znakomity koncept. Kino łączące temat tegorocznej edycji z wielką pomysłowością i oryginalnością. Kino ekologiczne, zaangażowane (w dobrej sprawie), kino któremu „nie jest wszystko jedno". Plus świetna rola aktorska Izabelli Dudziak. Trzecie miejsce, czyli film „Gift" mocno zostaje w pamięci. Chropowaty, niejednorodny stylistycznie, niepozwalający wpisać się w żadne ramy. Jedna z najoryginalniejszych estetycznie propozycji tegorocznej edycji.

 

Małgorzata Kożuchowska:
Doceniliśmy i postanowiliśmy nagrodzić filmy, które w oryginalny, ciekawy i bardzo osobisty sposób podjęły temat tegorocznej edycji konkursu. Ich siłę stanowi tzw. human story pełna emocji i szczerości. Historia Kamila, który pomagając chorej dziewczynce pokonał swoje słabości, bo „dobro wraca", „Gift", który wywołując uśmiech pomaga rozprawić się z lękami, a nawet los plastikowej butelki z filmu „Life in a bottle" jest nam zaskakująco bliski. Te filmy mają moc. Doceniliśmy również sposób realizacji, zdjęcia, montaż, zastosowanie nowych technik jak w przypadku filmu „Gift". Wrażliwość, wyobraźnia i prawdziwe emocje to zdecydowało, że wygrały właśnie te trzy filmy.

 

Kinga Dębska:
Najbardziej ujęły mnie w najlepszych filmach pomysłowość, pogoda ducha i bijąca z nich prawda. Trzy nagrodzone filmy opisują naszą pocovidową rzeczywistość, pokazują nasz świat w momencie, kiedy żadna dłuższa forma fabularna nie zdążyła jeszcze powstać. Dotykają tematów istotnych w sposób oryginalny i autentyczny. Świeże spostrzeżenia, poczucie humoru, brak wewnętrznych granic – to są wyznaczniki nagrodzonych filmów. Brawo laureaci!

 

Anna Zoll:
Film #dobrowraca mnie wzruszył. Pięknie pokazał wartość pomagania innym, a tym samym sobie. Połączenie delikatności i siły człowieka. Są tu także ciekawe ujęcia wertykalne i świetnie pokazany został temat tegorocznej edycji. „Life in a bottle" to z kolei film mówiący o poważnym temacie, problemie dzisiejszego świata w lekki sposób. Film „Gift" natomiast jest zabawny i dobrze wykorzystuje możliwość wertykalnego kręcenia.

 

W ramach pierwszej polskiej edycji Nespresso Talents na portalu Filmweb odbyło się także głosowanie na nagrodę publiczności, które wygrał film Seeds w reż. Kaspra Daviesa. Głosowanie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem – łącznie swój głos oddało prawie 5000 osób. Twórca zwycięskiego filmu otrzymał nagrodę od Nespresso: ekspres do kawy, spieniacz do mleka oraz zestaw kaw.

 

Nespresso jest także partnerem najważniejszych festiwali filmowych na świecie, m.in. Festiwalu Filmowego w Cannes, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian, Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto, a także Nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA).

 

Poprzez pracę z filmowcami, Nespresso kontynuuje zobowiązanie, aby poruszać tematy ważne społecznie i dokonywać zmian na lepsze. Warto dodać, że w tym roku każdy film zgłoszony do konkursu to dziesięć nowych drzew. Nespresso Talents wspiera program zalesiania, który marka realizuje w partnerstwie z PUR Projet.

 

Partnerem tegorocznej edycji konkursu Nespresso Talents jest Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Konkurs wsparły także szkoły filmowe: Warszawska Szkoła Filmowa; Wajda School; Wrocławska Szkoła Filmowa Mastershot; Łódzka Szkoła Filmowa; Szkoła Filmowa im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego; Instytut Filmu, Mediów i Sztuk Wizualnych Uniwersytetu Adama Mickiewicza; Gdyńska Szkoła Filmowa; Akademia Filmowa AMA.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...