Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.09.2020 A A A
Polsko-Czeska Jesień Literatury
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Miała być polsko-czeska wiosna. Ale nie było wiosny. Zaczynamy więc polsko-czeską jesień, licząc na to, że będzie jesień... Ale nawet jeśli odwołają jesień - będzie literatura. Polska i czeska - najlepsza.


Czy Czesi wciąż się śmieją? Takie pytanie z pewnością niejednokrotnie zadają sobie polscy odbiorcy czeskich książek. Tych, którzy chcieliby usłyszeć wyczerpującą odpowiedź, zapraszamy na Polsko-Czeską Jesień Literatury do Mazowieckiego Instytutu Kultury w Warszawie, na rozmowę o fenomenie czeskiego poczucia humoru. A wezmą w niej udział jedni z najlepszych znawców tematów czeskich w Polsce – czołowy polski czechofil Mariusz Szczygieł, i autor książki Szwejkowie i Don Kiochoci – Leszek Engelking. To jedni z wielu gości, jacy pojawią się na polsko-czeskim festiwalu, który powstał z inicjatywy Mazowieckiego Instytutu Kultury przy współpracy z Czeskim Centrum w Warszawie oraz wielu innych partnerów.

 

Z Czech, na spotkania z polską publicznością, przyjadą autorzy popularnych i nagradzanych książek, a wśród nich: Petra Soukupová, której towarzyszyć będzie jej polska wydawczyni Julia Różewicz; Josef Formánek, autor głośnej książki Mówić prawdę, określanej przez jej tłumacza Andrzeja Jagodzińskiego kroniką szaleństwa XX wieku, jak również, co może zdziwić niektórych, poeci – Petr Borkovec i Marie Iljašenko – nominowana do Magnesia Litera, jednej z najważniejszych nagród literackich w Czechach.

 

Zgodnie z ideą festiwalu w rozmowach wezmą udział także polscy pisarze, będą to m.in. Mikołaj Łoziński i Monika Sznajderman. W cyklu Mistrzowie przypominamy, jak co roku, wybitnych czeskich twórców. Bohaterem edycji jesiennej 2020 jest autor słynnego Inżyniera ludzkich dusz – Josef Škvorecki, któremu zostanie poświęcony wieczór literacko-muzyczny. Wystąpią podczas niego legendarni muzycy jazzowi z Polski i Czech – Leszek Żądło (saksofon) i Emil Viklicki (fortepian).

 

Bogata i różnorodna tematyka spotkań z pewnością zainteresuje wielu, ale nie będzie ona tak lekka, jak mogłoby się wydawać. Lejtmotywem programu 2020, jak się okazało bardzo na czasie, jest bowiem zagadnienie „końca”. Zastanowimy się, wspólnie z naszymi gośćmi, czy mamy do czynienia z końcem pewnej epoki i świata, jaki znamy, z końcem pewnej narracji. Na rozmowy o końcu, ale też o jazzie, poezji, czeskim i polskim humorze, zapraszamy tej jesieni wszystkich miłośników czeskiej i polskiej literatury.

 

Program:


1 PAŹDZIERNIKA, CZWARTEK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 1219.00 – Białe zwierzęta są bardzo często głuche

Spotkanie z pisarką IVANĄ MYŠKOVĄ, rozmowę prowadzi pisarz i wydawca książki MARIUSZ SZCZYGIEŁ (Dowody na Istnienie), tłumaczenie: ELŻBIETA ZIMNA. Fragmenty książki czyta RENATA DANCEWICZ.

 

14 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 1219.00 – Literatura na Świecie. AHOJ!

Wieczór czeskiej poezji. Rozmowę z poetami: PETREM BORKOVCEM i MARIE ILJAŠENKO prowadzi poeta, krytyk literacki i tłumacz JERZY JARNIEWICZ, tłumaczenie: ZOFIA BAŁDYGA.

 

21 PAŹDZIERNIKA, ŚRODA/ Czeskie Centrum, Aleja Róż 16

18.00 – Kronika szaleństwa XX wieku

Spotkanie z czeskim pisarzem JOSEFEM FORMÁNKIEM, autorem książki Mówić prawdę (Krytyka Polityczna) i jej tłumaczem ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM. Rozmowę prowadzi: PIOTR KOFTA, tłumaczenie: MACIEJ MĘTRAK.

 

27 PAŹDZIERNIKA, WTOREK / Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12

19.00 – Polish-Czech Jazz ConnectionLESZEK ŻĄDŁO i EMIL VIKLICKÝ – koncert i premiera książki Gorzki świat Josefa Škvoreckiego (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie z tłumaczami czeskiej literatury – JANEM STACHOWSKIM, ANDRZEJEM JAGODZIŃSKIM i PAWŁEM BRODOWSKIM z „Jazz Forum”.

(Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.)

 

3 LISTOPADA, WTOREK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12

19.00 – Kto się śmieje, pokazuje zębyO fenomenie czeskiego humoru rozmawiają LESZEK ENGELKING – autor książki Szwejkowie i Don Kichoci (Wydawnictwo Officyna) i MARIUSZ SZCZYGIEŁ – pisarz, felietonista i wydawca.

(Tłumaczenie na polski język migowy i pętla indukcyjna.)

 

9 LISTOPADA, PONIEDZIAŁEK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12

19.00 – Koniec rodziny?Spotkanie z pisarzem MIKOŁAJEM ŁOZIŃSKIM, autorem publikacji: Stramer i Książka (Wydawnictwo Literackie) oraz jego tłumaczką LENKĄ KUHAR DAŇHELOVĄ. Rozmowę prowadzi: URSZULA KROPIWIEC.

(Tłumaczenie na polski język migowy.)

 

24 LISTOPADA, WTOREK/ Faktyczny Dom Kultury, Gałczyńskiego 12

19.00 – Zniknąć, najlepiej dla wszystkich

Spotkanie z czeską pisarką, scenarzystką PETRĄ SOUKUPOVĄ i polską wydawczynią oraz tłumaczką jej książek JULIĄ RÓŻEWICZ (Wydawnictwo Afera). Rozmowę prowadzi MARIUSZ SZCZYGIEŁ. Fragmenty książki przeczyta DOMINIKA OSTAŁOWSKA.

 

27 LISTOPADA, PIĄTEK/ Mazowiecki Instytut Kultury, Elektoralna 12

19.00 – Pusty las, życie na końcu świata

Spotkanie autorskie z polską pisarką i wydawczynią (Wydawnictwo Czarne) MONIKĄ SZNAJDERMAN. Rozmowę prowadzi poetka, publicystka i tłumaczka czeskiej literatury RENATA PUTZLACHER z Uniwersytetu Masaryka w Brnie.

(Tłumaczenie na polski język migowy.)

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
(na)RODZINY. IX edycja festiwalu „Opętani Literaturą”
Jakub Nowak, Maria Pakulnis, Kuba Sienkiewicz, Roch Sulima, Aga ...
Można już zgłaszać książki do IX edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza
Można już przesyłać zgłoszenia do dziewiątej edycji Nagrody Literackiej ...
Wiedźmin: Oficjalna księga kucharska już dostępna!
CD PROJEKT RED we współpracy z Nerds' Kitchen Creations i wydawnictwem ...
Recenzja książki www.1944.waw.pl
Niedawno przeczytałem nową książkę Marcina Ciszewskiego pod adresowym ...