Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 20.11.2020 A A A
Festiwalowe studio i spotkania z twórcami
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Dla Pięciu Smaków filmy to zawsze mosty łączące ludzi: w tym roku festiwal odbywa się w bezkresnym onlajnie i tam właśnie przenosimy nasze festiwalowe dyskusje, komentarze i wymiany opinii! Zapraszamy na rozmowy z twórcami, debaty z udziałem ekspertów - a także codzienne spotkania w festiwalowym studiu na żywo.


Pięciosmakowe filmy prowokują do dyskusji i pytań. Zapraszamy do dzielenia się swoimi wrażeniami, przemyśleniami, szukania opinii i rekomendacji, eksplorowania poruszanych w programie tematów na facebookowej grupie Pięć Smaków - Kino Azji. To tam nowi widzowie i stali bywalcy festiwalu mogą pisać o największych festiwalowych odkryciach, komentować pięciosmakowe wydarzenia i umawiać na synchroniczne seanse.

 

Studio festiwalowe to miejsce bezpośrednich spotkań z widzami, emitowanych na żywo na facebookowym kanale oraz na stronie festiwalu. Każdego dnia o 10:00 przy porannej kawie organizatorzy będą polecać filmy według różnych tematycznych kluczy i dzielić własnymi emocjami z seansów. Podpowiemy, w jakich tytułach szukać najlepszej muzyki, których filmów nie mogą przegapić rodzice nastolatków i w jakich fabułach można spodziewać się najbardziej soczystych scen akcji.

 

Codziennie o 19:00 zapraszamy również na pięciosmakowy czerwony dywan. Z warszawskiego studia połączymy się z twórcami w Azji, by wspólnie poczuć festiwalową atmosferę, porozmawiać o bieżącej sytuacji w świecie filmu i porozmawiać o programie Pięciu Smaków. Dołączy do nas między innymi singapurska ekipa filmu "To nie przepis mojej matki", który na Pięciu Smakach ma swoją międzynarodową premierę, czy Pen-ek Ratanaruang, mistrz gry konwencją i jeden z najciekawszych autorów budujących nowe kino Tajlandii.

 

Cykl rozpocznie się 25 listopada o 10:00, wraz z rozpoczęciem działania platformy VOD. Oficjalna gala otwarcia będzie miała miejsce o godzinie 19:00 - gościem studia będzie Joko Anwar, mistrz kina gatunkowego, który na tegorocznych Pięciu Smakach prezentuje pierwszy indonezyjski film superbohaterski "Gundala" i zakorzeniony w lokalnej mitologii horror "Córka przeklętej ziemi". Po rozmowie zaprosimy na wyjątkowy DJ set Pawła Klimczaka z dźwiękami koreańskiej sceny niezależnej.

 

W czasie wszystkich spotkań na żywo czekamy również na pytania i komentarze od widzów - chętnie porozmawiamy o Waszym odbiorze tegorocznego programu i wrażeniach z filmowych seansów!

 

Rozmowy z twórcami i prelekcje

 

Filmom prezentowanym na festiwalowej platformie towarzyszą zapowiedzi, przygotowane przez organizatorów, którzy opowiadają o kulisach produkcji i kulturowym kontekście pięciosmakowych tytułów.

 

O swoich produkcjach opowiadają też twórcy: po niektórych festiwalowych seansach pojawi się możliwość odtworzenia nagranego wcześniej Q&A. Wśród tegorocznych festiwalowych gości znajdzie się między innymi Miwa Nishikawa, ceniona japońska reżyserka i pisarka, autorka łączącego kino psychologiczne z gangsterskim dramatem filmu "Pod otwartym niebem". O swojej miłości do Hongkongu opowiedzą nam Kate Reilly i Leung Ming-kai, twórcy "Wspomnień, które dławią, trunków, które je naprawią", a o ekologii, życiu na Tajwańskim wybrzeżu i inspiracjach Tarkowskim porozmawiamy z Limem Lungyinem, autorem "Wioski Ohong".

 

Akademia Azjatycka

 

Festiwal to również okazja do pogłębionych analiz i dyskusji wokół tematów przewijających się w programie. W tym roku okołofilmowe rozmowy z ekspertami znajdą swoje miejsce na łamach podcastu Azja kręci. Cykl towarzyszący 14. edycji Pięciu Smaków to cztery odcinki, pokazujące szerszy kontekst pokazywanych na festiwalu filmów:

Azjatycki VR: O historii kina wirtualnej rzeczywistości i kierunkach jego rozwoju opowie Stanisław Liguziński, kurator sekcji VR.

Hongkong dziś: O niezwykłej historii regionu, aktualnych przemianach politycznych i hongkońskiej tożsamości rozmawiamy z Mirosławem Adamczakiem, konsulem RP w Hongkongu w latach 2014-2019.

Złe matki: O przełamywaniu stereotypowego wizerunku macierzyństwa we współczesnym kinie rozmawiamy z Adrianą Prodeus, krytyczką filmową.

Indyjski hip-hop: O fenomenie indyjskiej sceny rapu opowiada Filip Kalinowski, redaktor muzyczny.

 

Debata na żywo

 

W niedzielę 29 listopada o 16:00 na facebookowym profilu Pięciu Smaków oraz na stronie internetowej festiwalu odbędzie się debata "Kino czułe społecznie. Kto jest pasożytem w kapitalizmie?" towarzysząca sekcji "Parasites".

 

Nowe koreańskie kino posłuży za punkt wyjścia do rozmowy o tym, w jaki sposób język filmu przepracowuje temat nierówności społecznych i ekonomicznych.

 

Zastanowimy się, w jakim wymiarze podział klasowy jest problemem globalnym, z czego wynika szczególnie silne zaangażowanie koreańskiego kina w kwestie społeczne, czy perspektywa Korei Południowej jest przekładalna na perspektywę polską, oraz czy kino podejmujące temat rozwarstwienia społecznego podsuwa nam jakiekolwiek pomysły na przełamanie kapitalistycznego impasu. Istotnym kontekstem w dyskusji będzie sukces filmu "Parasite" w reżyserii Joon-ho Bonga oraz refleksja nad tym, na ile koncentracja na wątku klasowym jest czymś nowym w kinie, a na ile była w nim obecna zawsze – i co sam fakt postawienia takiego pytania mówi nam o naszych współczesnych lękach i nadziejach.

 

Spotkanie poprowadzi Zuzanna Kowalczyk z "Pisma. Magazynu opinii" – dziennikarka, redaktorka i kulturoznawczyni.

 

14. edycja festiwalu odbędzie się w internecie w dniach 25 listopada - 6 grudnia 2020.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...