6 września rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto, jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez poświęconych kinematografii. Tegoroczna edycja festiwalu przynosi wyjątkowo mocny polski akcent, jakim są światowe premiery filmów „Baby blues” Katarzyny Rosłaniec i „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. Obie produkcje, dystrybuowane w Polsce przez Kino Świat, zostaną zaprezentowane w sekcji Contemporary World Cinema.
Katarzyna Rosłaniec, reżyserka głośnych i wielokrotnie nagrodzonych „Galerianek”, przedstawia historię niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. BABY BLUES na ekranach polskich kin pojawi się 4 stycznia 2013.
Chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę Natalia zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania..
W obsadzie, podobnie jak w przebojowych „Galeriankach”, Katarzyna Rosłaniec postawiła na młodych debiutantów. Natalię zagrała niezwykle utalentowana Magdalena Berus, o której wkrótce będzie głośno, gdyż po roli w „Baby blues” pojawiła się u boku Jakuba Gierszała na planie najnowszego filmu Jacka Borcucha „Nieulotne” (premiera w 2013 roku). Wspierają ją inne młode talenty - Klaudia Bułka, Nikodem Rozbicki i Michał Trzeciakowski. Obsadę uzupełniają gwiazdy: Magdalena Boczarska, Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Figura, Renata Dancewicz, Danuta Stenka i Jan Frycz.
Drugim polskim akcentem w Torono będzie długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych „Orzeł” za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki”.
Międzynarodowa koprodukcja „Imagine”, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i otwierająca Warszawski Festiwal Filmowy w 2012 roku to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha „Anonimus”), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie „Upadek”). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności...