Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.09.2012 A A A
Polskie akcenty na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Kadr z filmu "Baby blues". Fot. Łukasz Niewiadomski

6 września rozpoczyna się Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Toronto, jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez poświęconych kinematografii. Tegoroczna edycja festiwalu przynosi wyjątkowo mocny polski akcent, jakim są światowe premiery filmów „Baby blues” Katarzyny Rosłaniec i „Imagine” Andrzeja Jakimowskiego. Obie produkcje, dystrybuowane w Polsce przez Kino Świat, zostaną zaprezentowane w sekcji Contemporary World Cinema.


Katarzyna Rosłaniec, reżyserka głośnych i wielokrotnie nagrodzonych „Galerianek”, przedstawia historię niedojrzałej 17-latki, która zostaje matką. BABY BLUES na ekranach polskich kin pojawi się 4 stycznia 2013.

 

Chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy jak Britney Spears czy Nicole Richie mają dzieci. Ale dlaczego tak naprawdę Natalia zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Może odpowiedź kryje się w tym co piszą nastolatki na internetowych forach? Chcą mieć dziecko, żeby w końcu ktoś je naprawdę kochał, żeby same miały kogoś do kochania..

 

W obsadzie, podobnie jak w przebojowych „Galeriankach”, Katarzyna Rosłaniec postawiła na młodych debiutantów. Natalię zagrała niezwykle utalentowana Magdalena Berus, o której wkrótce będzie głośno, gdyż po roli w „Baby blues” pojawiła się u boku Jakuba Gierszała na planie najnowszego filmu Jacka Borcucha „Nieulotne” (premiera w 2013 roku). Wspierają ją inne młode talenty - Klaudia Bułka, Nikodem Rozbicki i Michał Trzeciakowski. Obsadę uzupełniają gwiazdy: Magdalena Boczarska, Mateusz Kościukiewicz, Katarzyna Figura, Renata Dancewicz, Danuta Stenka i Jan Frycz.

 

Drugim polskim akcentem w Torono będzie długo oczekiwany, trzeci film Andrzeja Jakimowskiego - jednego z najbardziej cenionych na świecie polskich reżyserów, laureata trzech Polskich Nagród Filmowych „Orzeł” za „Zmruż oczy” i Złotych Lwów na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni w 2008 roku za „Sztuczki”.

 

Międzynarodowa koprodukcja „Imagine”, mająca światową premierę na festiwalu w Toronto i otwierająca Warszawski Festiwal Filmowy w 2012 roku to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha „Anonimus”), charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie „Upadek”). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności...

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...