Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 11.09.2012 A A A
Impresjonizm i moda
KATARZYNA OCZKOWSKA
Źródło: wikipedia.pl

Paryż, który wzbudza zachwyt wielbicieli z całego świata, zaoferuje kolejny punkt na artystycznej mapie miasta zarówno dla koneserów sztuki oraz mody, jak i zupełnych laików, a to za sprawą niezwykłej wystawy Moda i impresjonizm, która zostanie otworzona 25 września w Musèe d’Orsay.


Mecenasem ekspozycji został koncern LVMH, jeden z największych producentów dóbr luksusowych, co nada Modzie i impresjonizmowi, odpowiedni ton, taki na jaki zasługują obrazy mistrzów pędzla ulotnych doznań w oprawie olśniewających strojów z epoki. Magnifique! – jak powiedziałby paryżanin, zaś Guy Cogeval, dyrektor Mzueum dodał: „30, 40 lat temu zrobienie takiej wystawy byłoby nie do pomyślenia (…) impresjonizm jest formą gry światła i pierwszym w historii okresem, kiedy obrazy nie przedstawiają wieczności, tylko ułamkowy moment w czasie, ulotny widok fałd kostiumu".

 

Wystawa otwarta do 20 stycznia, składać się będzie z ponad 70 płócien zestawionych z około 40 strojami i akcesoriami damskimi oraz męskimi. Wszystkie eksponaty zostaną zaaranżowane w przestrzeni Muzeum według projektu cenionego kanadyjskiego reżysera Roberta Carsena, znanego z inscenizacji teatralnych począwszy od oper Monteverdiego po musicale Andrew Lloyda Webbera.

 

Na ekspozycji zaprezentowane zostaną dzieła pochodzące nie tylko z Musèe d’Orsay, lecz również z nowojorskiego Metropolitan Museum of Art, chicagowskiego The Art Institute, które są współtwórcami ekspozycji oraz obrazy wypożyczone z największych europejskich instytucji muzealnych.

 

Stroje, dopełniające płótna impresjonistów pochodzą przede wszystkim z Muzeum Mody Miasta Paryża. Kostiumy poddano starannej restauracji, przed wielkim wernisażem przywrócono im blask oraz świeżość. Bardzo istotne w całej wystawie jest to, iż stroje nie staną się tylko tłem, analogią obrazów, lecz będą stanowić dla nich pewne odniesienie i komentarz.

 

Wśród dzieł Edouarda Maneta, Claude'a Moneta czy Edgara Degas na szczególną uwagę zasłuży obraz Auguste'a Renoira Pani Charpentier z dziećmi, który bardzo rzadko opuszcza USA, ale dzięki wielkim staraniom Cogevala, udało się przekonać Metropolitan Museum na wypożyczenie płótna.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...