W co wierzy Ameryka? W wolność, sprawiedliwość, kapitalizm, w przyszłość, może nawet w nieśmiertelność. Ale przede wszystkim wierzy w samą siebie. Rewolwer obok Biblii to najnowsza książka Macieja Jarkowca, która ukazuje się nakładem wydawnictwa Agora.
Rewolwer obok Biblii to nieoczywista powieść drogi, rozgrywająca się w czasie i w przestrzeni. Od statku angielskiej ekspedycji kolonialnej z XVI wieku po prezydenturę Trumpa, od niewolniczego Południa po usłane uprawami konopi Kolorado, od kosmopolitycznego Nowego Jorku po Dolinę Krzemową, gdzie już dziś można kupić wieczne życie. „Podróż przez Amerykę jest ciągłym zdumieniem – pisze Jarkowiec – nad tym, że naprawdę istnieje”.
Maciej Jarkowiec pokazuje drugą stronę amerykańskiej religii. Podważa utarte poglądy i gotowe odpowiedzi. W tym celu zanurza się w przeszłości i konfrontuje ją ze współczesną Ameryką, która otrząsa się z politycznych kataklizmów, tworzy wielki przemysł z legalnej marihuany oraz próbuje zapewnić sobie nieśmiertelność.
Maciej Jarkowiec wybiera z historii marginalne do niedawna postaci i głosy, dowartościowuje drugorzędne epizody, żeby stworzyć wielowarstwowy reportaż o tym, co skrywa się pod założycielskimi mitami Ameryki. Anne Applebaum
Mistrzowski reportaż Macieja Jarkowca opowiada o trzech Amerykach: tej z przeszłości, którą autor rekonstruuje na nowo z punktu widzenia rdzennych mieszkańców, czarnych i weteranów, o tej współczesnej, która otrząsa się z politycznych kataklizmów, legalizuje marihuanę i tworzy z niej wielki przemysł oraz próbuje za ciężkie pieniądze zapewnić sobie nieśmiertelność; i o tej osobistej, którą 17-letni Maciek pierwszy raz przejechał od oceanu do oceanu i z którą zmaga się od momentu, kiedy jego rodzice zdecydowali, że będą żyć na różnych kontynentach, a jemu kazali wybierać: Polska czy Ameryka. Odkrywcze, porywające, poruszające i literacko wybitne dzieło literatury faktu.
Maciej Jarkowiec wędruje po amerykańskiej przestrzeni, ale także po czasie. Są to wędrówki spektakularne. Jednym akapitem reporter potrafi wyskoczyć ze swojej historii o 150 lat wstecz, rozejrzeć się tam, zebrać trochę materiału, a potem z gracją wrócić do teraźniejszości i głównego wątku. A wszystko jest u niego żywe, pełne szczegółów, zmysłowe. Swoim debiutem Powrócę jako piorun Jarkowiec bardzo wysoko ustawił sobie poprzeczkę. Czekałem z drżeniem serca na jego drugą książkę. Bo drugą zwykle trudniej się pisze. Ale Jarkowiec udowadnia tu, że jest wspaniałym reporterem, pewnym swoich umiejętności. Na kolejne jego książki możemy już czekać spokojnie.
Filip Springer
Ryszard Kapuściński pisał w „Imperium”: „Petersburg tak wiele razy pojawiał się w powieściach, w wierszach i w legendach, że wydaje się być miastem tyle rzeczywistym, co wymyślonym.” Co w takim razie powiedzieć o Ameryce? - Miliony obrazów, dźwięków i wzruszeń, terabajty danych wczytanych do mózgu przez trwającą całe życie konsumpcję amerykańskiej kultury: filmy, teledyski, obrazy Hoppera czy Warhola, książki Faulknera, czy Bukowskiego, Doorsi poprawiani gandzią, siódmy mecz finału NBA o świcie, następna para levisów znoszona do dziur na tyłku, następna jatka w wiadomościach - światła radiowozów, ciało leżące na asfalcie w poprzek żółtych pasów jezdni - to wszystko tam jest. Żywe. Nie wymyślone, nie nakręcone, nie nagrane, nie napisane, nie wytłoczone na płycie, nie zamknięte w lunaparku, między okładkami, za ekranem.
Gdy jedziesz do Azji, do Afryki, albo do Ameryki Południowej wyjątkowość tamtejszych krajów polega na tym, że odkrywasz krajobrazy, ludzi i opowieści, jakich wcześniej nie znałeś. Folklor Stanów jest baśnią znaną na pamięć od dziecka, która nagle okazuje się prawdziwa.
O AUTORZE
Maciej Jarkowiec, ur. 1977 w Lesznie. Dziennikarz, reporter. Część życia spędził w USA. Od wielu lat pisze o Ameryce dla polskiej prasy. W 2018 r. wydał książkę Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu.
PREMIERA: 5 maja 2021 r.
Źródło: Informacja prasowa