Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 04.05.2021 A A A
Film „1970” z nagrodą na festiwalu Visions du Réel
Redakcja
Źródło: PISF

Nowy film Tomasza Wolskiego, zatytułowany „1970” otrzymał nagrodę specjalną jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych Visions du Réel w Nyonie. To dokumentalna animacja o protestach w komunistycznej Polsce z punktu widzenia oprawców. Film będzie mieć swoją polską premierę na 61. Krakowskim Festiwalu Filmowym.


Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Visions du Réel od 1969 roku organizowany jest w szwajcarskim mieście Nyon. W początkach jego istnienia pokazywano głównie filmy szwajcarskie oraz produkcje z krajów bloku wschodniego, które bardzo trudno było zobaczyć publiczności z Europy Zachodniej. Obecnie jest jednym z największych festiwali filmu dokumentalnego w Europie.

 

Festiwal co roku przyciąga reżyserów, producentów i profesjonalistów z całego świata. Wydarzenie oferuje również szeroki wachlarz wydarzeń branżowych, w tym targi koprodukcyjne, sesje pitchingowe (Pitching du Réel), seminaria i panele dyskusyjne (Rough Cut Lab) czy serie spotkań poświęconych dystrybucji i sprzedaży projektów filmowych (Docs in Progress). Tegoroczna edycja odbyła się w formule stacjonarnej z zachowaniem reżimu sanitarnego.

 

Fabuła filmu „1970”

 

W 1970 roku w komunistycznej Polsce, na Wybrzeżu, wybuchają protesty. Trwają strajki robotników, którzy sprzeciwiają się podwyżkom cen. Na ulicach pojawia się coraz więcej protestujących. Sytuacja staje się napięta. Tymczasem w stolicy zbiera się sztab kryzysowy.

 

Dzięki animacjom połączonym z archiwalnymi nagraniami rozmów telefonicznych zaglądamy za zamknięte drzwi gabinetów dygnitarzy i obserwujemy mechanizmy władzy. Wypalane są setki papierosów. Urywają się telefony. Planowane są strategie rozpędzania protestujących i przyszłych represji. Obmyślane są działania propagandowe. Protesty jednak wymykają się rządzącym spod kontroli. Widzimy strach, pogubienie i brutalność decydentów. Na ulicach w ruch idą milicyjne pałki. Padają strzały. Giną ludzie.

 

Źródło: PISF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...