Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.05.2021 A A A
GOMBROWICZ w Berlinie
Redakcja
Źródło: Instytut Pileckiego

Międzynarodową dyskusją „Gombrowicz – oswajanie miejsca / miejsca nieoswojone” rozpocznie się w niedzielę, 16 maja cykl wydarzeń poświęconych Witoldowi Gombrowiczowi, a organizowanych przez Instytut Pileckiego, oddział w Berlinie i Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Cały cykl organizowany jest pod hasłem „Gombrowicz w Berlinie”. Wydarzenia wspiera  Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.


Organizatorem dyskusji „Gombrowicz – oswajanie miejsca / miejsca nieoswojone” otwierającej cykl wydarzeń związanych z berlińską biografią autora „Transatlantyku” jest Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Grono specjalistów – badaczy, tłumaczy i popularyzatorów twórczości pisarza – odpowie na pytanie, jak Gombrowicz, „wieczny emigrant”, sytuował się wobec ważnych dla siebie miejsc w Europie i Ameryce: Małoszyc, Warszawy i Wsoli; Buenos Aires i Tandilu; Berlina; Paryża, Royaumont i Vence, w które rzucił go los i które dla siebie wybierał. Jakie punkty na geograficznej i emocjonalnej mapie jego życiowej podróży wydają się kluczowe i dlaczego? Co w nich lubił, a czego nie znosił? Jak je kreował? Co próbował w nich zmienić?

 

O miejscach Gombrowicza z perspektywy polskiej opowie Anna Spólna (Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli), argentyńskiej – Alicia Borinsky (Boston University) i Ewa Kobyłecka-Piwońska (Uniwersytet Łódzki), niemieckiej – Olaf Kühl, francuskiej – Małgorzata Smorąg-Goldberg (Université Paris-Sorbonne) i Katarzyna Kula (Espace Muséal Witold Gombrowicz w Vence). Kilka zdań do rozmowy wtrącą również Tomasz Tyczyński (Muzeum Witolda Gombrowicza) i Evelyne Temmam (Institut Européen Espace Muséal Villa Alexandrine). Na koniec spotkania organizatorzy przewidują otwartą dyskusję, połączoną z możliwością zadawania pytań przez osoby obserwujące spotkanie.
Dyskusja odbędzie się w niedzielę, 16.05.2021, na platformie internetowej zoom.

 

Językiem panelu jest angielski, wystąpienia będą tłumaczone symultanicznie na język niemiecki i polski. Początek spotkania: godz. 17.00 czasu środkowoeuropejskiego.

 

Cykl wydarzeń „Gombrowicz w Berlinie” będzie trwał od połowy maja do końca lata. Jego organizatorem jest Instytutu Pileckiego we współpracy z Muzeum Witolda Gombrowicza, przy wsparciu MKDNiS.

 

W ramach pozostałych Gombrowiczowskich wydarzeń zaplanowano m.in. performatywny spacer po Berlinie, debatę o emigracji Gombrowicza, akcję animacyjno - fotograficzną zorganizowaną przed blokiem, w którym pisarz mieszkał, instalację dźwiękową w przestrzeni budynku przy ulicy Bartningallee 11/13 na osiedlu Hansaviertel oraz interesującą wystawę plenerową „Gombrowicz” przygotowaną w 4 językach: polskim, angielskim, francuskim i niemieckim. Na zakończenie cyklu, w drugiej połowie lipca oficjalnie odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa zamontowana na ścianie budynku, w którym pisarz przez pewien czas  mieszkał podczas rocznego pobytu na stypendium Fundacji Forda.

 

Program szczegółowy i daty oraz miejsca poszczególnych wydarzeń będzie publikowany na stronach Muzeum i Instytutu Pileckiego oraz w mediach społecznościowych tych instytucji. Możliwe są ich modyfikacje ze względu na przebieg pandemii. Organizatorzy mają jednak nadzieję, że nie będą konieczne.

 

Wydarzenia wspiera Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

 

Źródło: Instytut Pileckiego

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...