Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.06.2021 A A A
Polska obecność na festiwalu w Szanghaju
Redakcja
Źródło: PISF

Osiem współfinansowanych przez PISF filmów weźmie udział w Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju. Są to: „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej (Konkurs Główny), „Even Mice Belong in Heaven” (Konkurs Filmów Animowanych), „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa (Spectrum: Alternatives), „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta, „Pod tym samym niebem” Mauro Manciniego oraz „Aida” Jasmili Žbanić (Viva la Festival), a także „Jestem tutaj” Julii Orlik (Short). 24. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 11-20 czerwca br.Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju powstał w 1993 roku. Jest jedynym chińskim festiwalem zaliczanym do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) i jednym z największych wydarzeń filmowych Azji. Jego misją jest wspieranie rozwoju światowej kinematografii oraz odkrywanie młodych reżyserów, którym od 2004 roku przyznaje się nagrodę dla Nowego Talentu z Azji. Festiwal składa się z czterech części: konkursu o Złoty Puchar, pokazów filmowych, części handlowej i forum. Z kolei w sekcji Panorama prezentowane są pokazy najlepszych filmów na festiwalu.


Jedynym polskim tytułem w Konkursie Głównym są „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej. Jego premiera odbyła się w Konkursie Głównym 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Otrzymał tam Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Nagrodę Polskiej Federacji Dyskusyjnych Klubów Filmowych – „Don Kichot”. Historia zaczyna się w momencie, kiedy teatr Biuro Rzeczy Osobistych (tworzony przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów) wygrywa festiwal. Nagrodą ufundowaną przez zawodowy teatr jest zrealizowanie spektaklu. Wielka radość, wielka szansa, wielkie oczekiwania. Krzysiek z aktorami właśnie pracują nad nową sztuką „Grek Zorba”. Wspaniale by było wystawić ją na prawdziwej scenie. Okazuje się jednak, że dyrektor teatru, oferując im współpracę, stawia określone warunki.

 

Otrzymał dotację w ramach programu promującego Szekspira i działania osób niepełnosprawnych. Jeżeli chcą wystąpić w zawodowym teatrze muszą się podporządkować. Krzysiek ma wątpliwości… jednak podejmuje wyzwanie. Rozpoczynają się próby, w których biorą udział aktorzy zawodowi i „znana twarz” – gwiazda Wiktoria. Kiedy się pojawia, aktorzy Krzyśka są pod jej wielkim urokiem. Na jednej z prób dyrektor oświadcza, że głównej roli nie może zagrać siostra Krzyśka – Mary. Dyrektor jest bezlitosny: z bezzębną, sepleniącą Mary żadnej premiery nie będzie. Powinna ją zagrać młodsza, ładniejsza aktorka z lepszą dykcją. Wiki! Krzysiek decyduje się na zmianę obsady. Presja czasu, fascynacja Wiki… Premiera musi się odbyć, ale czy Krzysiek będzie z niej dumny?

 

Golden Goblet Award Competition Films: Animation

 

W Konkursie Filmów Animowanych znalazła się czesko-polsko-francusko-słowacka produkcja „Even Mice Belong in Heaven” (reż. Denisa Grimmova, Jan Bubenicek). To pełnometrażowy film skierowany do dziecięcej widowni, łączący animację lalkową i komputerową 3D. Przy pomocy opowieści o losach Myszy i Lisa, trafiających do zwierzęcego nieba, oswaja młodych odbiorców z tematyką przemijania, a przy tym opowiada o nadziei, sile przyjaźni i odwadze.

 

Przy filmie współpracowała łódzka ekipa, odpowiadająca za lalki: Agnieszka Mikołajczyk, Agnieszka Smolarek, Anna Szcześniak, Beata Jarmuż-Socha, Piotr Knabe, Dariusz Kalita, Marcin Zalewski, projekty techniczne lalek: Piotr Knabe, projekty konstrukcji lalek: Dariusz Kalita, konstrukcje animacyjne: Daniel Kopala, asystent produkcji (lalki): Magdalena Haremska oraz koordynator produkcji lalek: Katarzyna Gromadzka (MOMAKIN). Film wyprodukowała firma Fresh Films (Czechy) w koprodukcji z Animoon.

 

Viva la Festival

 

Wśród 40 tytułów sekcji Viva la Festival znalazły się trzy polskie produkcje. Pierwszą z nich jest film „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego. To polsko-irlandzka koprodukcja, która swoją światową premierę miała na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Wcześniej film był pokazywany w ramach Marche du Film w Cannes, a także w programie Works in Progress w Karlowych Warach. W jego obsadzie są m.in. Zofia Stafiej, Kinga Preis, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Dedek, Andrzej Kłak i Tomasz Ziętek, a także Nigel O’Neill, Shane Casey i David Pearse.

 

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

 

Drugim filmem jest „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. To polski kandydat do Oscara w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Obraz miał swoją światową premierę w Konkursie Głównym festiwalu w Wenecji, a także był prezentowany w ramach pokazów marketowych na TIFF Industry w Toronto. Film duetu Szumowska-Englert powstał w oparciu o ich wspólny scenariusz. W jego obsadzie znaleźli się: Alec Utgoff oraz Maja Ostaszewska, Agata Kulesza, Weronika Rosati, Katarzyna Figura, Andrzej Chyra, Łukasz Simlat i Krzysztof Czeczot.

 

Pewnego mglistego poranka w mieście pojawia się ON – atrakcyjny mężczyzna z prawdziwego, egzotycznego wschodu. Żenia, bo tak brzmi jego imię, ma dar. Jego ręce leczą, a oczy zaglądają w dusze samotnych kobiet. Mężczyzna zatrudnia się jako masażysta na bogatym osiedlu pod miastem. Pracując dla ludzi odgrodzonych murem od „gorszego” świata, poznaje ich historie i osobiste dramaty. Wkrótce niezwykłe zdolności Żeni odmienią życie każdego z nich.

 

Trzecią produkcją w tej sekcji jest włosko-polski film zatytułowany „Pod tym samym niebem” („Thou Shalt Not Hate”) Mauro Manciniego, który wraz z Davide Lisino jest również autorem scenariusza. W obsadzie znaleźli się: Alessandro Gassmann, Sara Serraiocco, Luka Zunic, Lorenzo Buonora oraz Lorenzo Acquaviva, Gabriele Sangrigoli, Paolo Giovannucci, Sheel Cosmet i Mauritium Zacchocka. Film był wcześniej pokazywany m.in. w ramach Międzynarodowego Tygodnia Krytyki (Settimana Internazionale della Critica).

 

Simone to zamożny chirurg mieszkający we Włoszech. Jest synem ocalałego z Holocaustu Żyda i ze względu na trudną relację z ojcem, stara się zupełnie odciąć od przeszłości. Pewnego dnia zostaje świadkiem wypadku. Kiedy na piersi ofiary odkrywa wytatuowaną swastykę, decyduje się zaniechać udzielania pomocy. Z czasem zaczyna odczuwać wyrzuty sumienia i za wszelką cenę próbuje zbliżyć się do rodziny zmarłego.

 

Czwartym filmem w tej sekcji jest „Aida” („Quo vadis, Aida?”). Ta koprodukcja dziewięciu państw, w tym Polski była nominowana do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, jako kandydat zgłoszony przez Bośnię i Hercegowinę. Film otrzymał też dwie nominacje do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w kategoriach: film nieanglojęzyczny i reżyseria, a także zdobył Independent Spirit Awards, jedno z najważniejszych wyróżnień w amerykańskim kinie niezależnym. Dramat w reżyserii Jasmili Žbanić opowiada historię masakry w Srebrenicy z 1995 roku. Polską producentką filmu jest Ewa Puszczyńska, za kostiumy odpowiadała Małgorzata Karpiuk, za montaż Jarosław Kamiński, a autorem muzyki jest Antoni Komasa-Łazarkiewicz.

 

W opisie filmu czytamy: Bośnia, lipiec 1995. Aida jest tłumaczką ONZ w małym miasteczku Srebrenica. Kiedy serbska armia przejmuje miasto, jej rodzina znajduje się wśród tysięcy obywateli szukających schronienia w obozie ONZ. Jako osoba mająca wgląd w negocjacje, Aida ma dostęp do kluczowych informacji, które musi interpretować. Co jest na horyzoncie dla jej rodziny i ludzi – ratunek czy śmierć? Który ruch powinna wykonać?

 

Spectrum: Alternatives

 

Wśród 29 produkcji, w sekcji Spectrum: Alternatives, jest film „Jakoś to będzie” Sylwestra Jakimowa, który wraz z Anną Jadowską tworzył także scenariusz. W obsadzie znaleźli się: Dobromir Dymecki, Sebastian Pawlak, Albert Osik, Dorota Pomykała i Andrzej Konopka. Polska premiera odbędzie się na Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie.

 

Bohaterami filmu są trzej przyjaciele po trzydziestce: Albert, Marcin i Jacek, koledzy z dzieciństwa, outsiderzy, którzy wciąż mieszkają z rodzicami w tym samym bloku na obrzeżach miasta. Przez lata trwają w specyficznej przyjaźni, chociaż nie zawsze popycha ona ich życie do przodu.

 

Short Films

 

W sekcji Short Films znalazła się polska produkcja „Jestem tutaj” Julii Orlik. Studentka Szkoły Filmowej w Łodzi jest zarówno autorką scenariusza, jak i reżyserką animacji. Obraz zdobył nagrodę na festiwalu Kaboom Animation Festival w Holandii, a także Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii, polskim Etiuda&Anima oraz I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto animacji przyznano specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i festiwalu w Stuttgarcie, a także Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.

 

Starszy mężczyzna opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach z dnia na dzień coraz silniejszych. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić opiekę z  pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.

 

Źródło: PISF

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...