Przywracanie niepełnosprawnemu dziecku prawidłowych funkcji ruchowych to długotrwały i wyczerpujący proces. Dzięki programowi KINECT innowacja w rehabilitacji! powrót do zdrowia może być zdecydowanie przyjemniejszy.
Szpitalne oddziały onkologii dziecięcej nikomu z nas nie kojarzą się z miejscami interaktywnej rozrywki. Zwykle panuje na nich cisza, a odwiedziny nie sprawiają, że myślimy o rozgrywkach olimpijskich, czy męczącej grze w tenisa. Ostatnio przestało to być jednak takie oczywiste. Dzięki programowi KINECT innowacja w rehabilitacji! chorzowskiej fundacji na rzecz dzieci z chorobą nowotworową Iskierka, mali pacjenci mogą w duchu zdrowej rywalizacji powracać do formy.
Kinect to ostatnio najprężniej rozwijany projekt Microsoft. Jak mówią jego twórcy - „technologia przyszłości, obok której nie można przejść obojętnie”. Gracz, który pokusi się skorzystać z możliwości oferowanych przez twórców tego, bez wątpienia, pożytecznego wynalazku, nie potrzebuje żadnych kontrolerów, kabli, czy innych dodatkowych urządzeń, by zapamiętać się w świecie interaktywnej rozrywki. Tutaj głównym sterownikiem jest ludzkie ciało. Wystarczy odrobina chęci i duży ekran. Wykonywane podczas gry ruchu są intuicyjne i podobnie jak w przypadku prawdziwych sportowych rozgrywek angażują do zabawy całe ciało. Właśnie dlatego technologia ta niezwykle przypadła do gustu dzieciakom z oddziałów onkologicznych, które nie zawsze bywają zachwycone standardową, wyczerpującą rehabilitacją. Skoro zatem można połączyć przyjemne z pożytecznym, czemu nie?!
Pierwsze zestawy technologii Kinect fundacja Iskierka przekazała w 2010 roku dziecięcym oddziałom onkologicznym w Katowicach i Chorzowie. Był to swego rodzaju Gwiazdkowy upominek dla najmłodszych, którzy ten rodzinny czas musieli spędzić w szpitalnych łóżkach. Dzieci od razu zainteresowały się technologiczną nowinką. Gry przygodowe, rozgrywki sportowe czy możliwość rozwijania umiejętności tanecznych robią furorę. Obecnie Kinect dotarł także na oddziały w Zabrzu, Łodzi, Lublinie, Krakowie, Szczecinie oraz Wrocławiu, a to jeszcze nie koniec. Fundacja ma w planach przekazanie zestawów do wszystkich ośrodków leczenia chorób onkologicznych u dzieci w kraju.
„Pewne jest to, że takie rozwiązanie skutecznie pomaga i widać już tego efekty. Dostajemy informacje zwrotne od lekarzy, psychologów, pedagogów. Obserwujemy też, jak fantastyczne Kinect ma zastawanie w procesie wsparcia psychologicznego, odreagowania stresu towarzyszącego chorobie, komunikacji zarówno z rodzicami jak i personelem medycznym" – mówią przedstawiciele fundacji Iskierka.
Oby więcej takich inicjatyw!
Więcej możliwości jakie niesie ze sobą technologia Kinect możecie zobaczyć tutaj: