Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.09.2012 A A A
Marina Abramowić. Artystka obecna w MOCAK-u
KATARZYNA OCZKOWSKA

Film dokumentalny na temat życia i twórczości ikony body artu i performance’u Mariny Abramowić, który gościł na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zostanie wyświetlony 28 września na przedpremierowym pokazie w krakowskim MOCAK-u.


Dokument Marina Abramowić. Artystka obecna w reżyserii Matthew Akersa, jest zapisem artystycznej działalności artystki pochodzącej z Jugosławii, a tworzącej w USA, która nazywana „babcią performance’u” od 40 lat rewolucjonizuje i zmienia oblicze sztuki. Abramowić, którą kiedyś posądzano o to, że jest niespełna rozumu, teraz stała się ikoną sztuki współczesnej. Poddając swoje ciało ciągłym eksperymentom, tworząc często szokujące i kontrowersyjne przedsięwzięcia oraz happeningi, za podstawowy środek wyrazu uważała ból. Jednak w kolejnej odsłonie twórczości artystki to nie ból i agresywna ekspresja jest najważniejsza, lecz bezruch, nic nierobienie, jak to określa performerka, które według niej jest o wiele trudniejsze, niż zadawanie sobie fizycznego cierpienia.

 

Film skupia się przede wszystkim na tym etapie twórczości artystki i przez pryzmat jednej z najbardziej spektakularnych akcji ukazuje życie i sztukę Abramowić. Wydarzeniem tym było przedsięwzięcie w nowojorskim Museum of Modern Art, podczas retrospektywy artystycznej działalności artystki w 2010 r., kiedy przez trzy miesiące, kilka godzin dziennie, Abramowić siadała bez ruchu w galeryjnej sali, a naprzeciw niej mogli przysiadać się zwiedzający. Pomiędzy artystką a widzami, którzy towarzyszyli jej od krótkiej chwili po kilka godzin, tworzyła się niesamowita więź, niema ekspresja, nieruchomy, utkwiony wzrok, powodowały skrajne reakcje, które dokładnie przybliża dokument.

 

Marina Abramowić. Artystka obecna został nagrodzony przez publiczność na tegorocznym Berlinale. Przedpremierowy pokaz w MOCAK-u odbędzie się o godzinie 18.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...