Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 03.11.2021 A A A
Goście 15. Azjatyckiego Festiwalu Filmowego Pięć Smaków: w kinach i internecie!
Redakcja
Źródło: Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Na Pięciu Smakach kino to most do innych ludzi. Choć podróże z Azji są wciąż utrudnione, fascynujących rozmów z twórcami nie zabraknie. Zapraszamy na festiwalowe studio online i spotkania z autorami po seansach!


Każdego dnia festiwalu w samo południe będziemy spotykać się na żywo w internetowym studio na żywo, by rozmawiać o programie, podpowiadać szczególnie warte uwagi tytuły i tropy, o których warto wiedzieć. Codziennie dołączą do nas wyjątkowi goście - reżyserki i reżyserzy, którzy opowiedzą o swoich filmach, inspiracjach, kulisach produkcji i dodatkowych kontekstach. Będzie to wyjątkowa okazja do zadawania im pytań, dzielenia się wrażeniami z seansów - a przede wszystkim poznania artystów, dzięki którym podróżujemy do niezwykłych miejsc i poznajemy intrygujących bohaterów.

 

Goście studia

 

Wśród gości studia znajdzie się autor zmysłowej animacji "Ulica Wiśniowa nr 7", Yonfan, jeden z najciekawszych twórców autorskiego hongkońskiego kina, który w filmie dzieli się miłością do swojego miasta i sekretnymi historiami jego mieszkańców. O Hongkongu porozmawiamy też z Adamem Wongiem, który we "Wciąż tańczymy" uchwycił hiphopową scenę metropolii.

 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie również spotkanie z Kiyoshim Kurosawą, legendą japońskiego kina, autorem "Żony szpiega" nagrodzonej za reżyserię w Wenecji i uznanej za najlepszy film roku przez jurorów Azjatyckich Nagród Filmowych. W studio zagości również Shunji Iwai, twórca kultowych "Wszystko o Lily Chou-Chou" i "Żony dla Rip van Winkle", który tym razem opowiada o emocjach lockdownu w "Dwunastodniowej historii o potworze, który umarł w dniu ósmym".

 

O powrotach do przeszłości i poszukiwaniu w niej kluczy do rozumienia dnia dzisiejszego porozmawiamy z twórcami dwóch filmów konkursowych: Jakrawalem Nilthamrongiem, reżyserem "Anatomii czasu", który zabierze nas do Tajlandii oraz Adityą Vikramem Senguptą, autorem "Pewnego razu w Kalkucie", hipnotyzującego portretu tego miasta o skomplikowanej historii.

 

To jeszcze nie koniec niespodzianek! Pełna lista gości dostępna będzie przed festiwalem. Studio poprowadzą dziennikarki i znawczynie kina Adriana Prodeus i Katarzyna Borowiecka!

 

Spotkania będzie można oglądać na piecsmakow.pl, facebook.com/piecsmakow oraz vod.warszawa.pl

 

Tegoroczne studio festiwalowe realizowane jest we współpracy z VOD Warszawa i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.

 

Rozmowy w kinie i po seansach online

 

Specjalnym gościem festiwalu będzie w tym roku Maung Sun, reżyser filmu "Pieniądze mają cztery nogi", komediodramatu będącego kinofilskim hołdem dla klasycznego birmańskiego kina i satyrą na współczesny przemysł filmowy. To zarazem unikalna produkcja, zabierająca widzów na ulice współczesnego Jangonu i pokazująca urywki z życia mieszkańców - o czym będziemy rozmawiać z twórcą po pokazach w Kinie Muranów i Kinotece.

 

Kulisy realizacji polskiego filmu w Indonezji będziemy mogli z kolei poznać w czasie dyskusji z Pawłem Ferdkiem, który na Pięciu Smakach zaprezentuje swój film "Agung" (znany także jako "Holiday"). Większość polskich produkcji powstających w Azji to dokumenty - "Agung" to jeden z nielicznych filmów fabularnych. Miejsce akcji nie jest tu w dodatku jedynie tłem dla opowiadanej historii: indonezyjska wiara i tradycje są istotnym elementem fabuły.

 

Podobnie jak w ubiegłym roku, udało nam się również nagrać rozmowy z twórcami, którzy nie będą mogli być obecni w studio na żywo. NA Q&A spotkaliśmy się m.in. z ikoną azjatyckiego kina LGBTIQ+, reżyserką Zero Chou, z Park Jinem, autorem fenomenalnej "Wojowniczki", który w swoich filmach przygląda się relacjom między Koreą Południową i Północną, czy Liną Yang, fascynującą reżyserką niezależnego chińskiego kina, pokazującą w "Wiosennej fali" trudne międzypokoleniowe kobiece więzi. Rozmowy będzie można zobaczyć na stronie piecsmakow.pl po seansach wybranych filmów - a także w osobnej zakładce, gdzie łatwo będzie można znaleźć twórcę filmu obejrzanego w kinie.

 

Praktyczne informacje

 

15. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbywa się 17-29 listopada online na platformie piecsmakow.pl oraz 17-24 listopada w Warszawie w Kinie Muranów i Kinotece.

 

Karnety oraz bilety kinowe i dostępy do filmów online są dostępne w sprzedaży na stronie piecsmakow.pl. Od 10 listopada bilety będzie można kupować również w kasach kin.

 

Źródło: Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...