Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.01.2022 A A A
Wystawa pięknych strojów najpewniej będzie przedłużona
Redakcja
Foto: Wojciech Woźniak/MOB: Adam Leja z nowym eksponatem od mieszkanki Bydgoszczy

Już ponad 1000 zwiedzających obejrzało wystawę „Od princeski do New Look. Ubiory damskie z kolekcji Adama Leja” w bydgoskim Muzeum Okręgowym, która zapewne będzie przedłużona. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszą się towarzyszące jej wykłady. Najbliższy z nich poświęcony będzie ideałowi panny młodej, a kolejny przedstawi historię najważniejszego dodatku kobiecego stroju: torebki.


Zainteresowanie wystawą pokazuje chociażby fakt, iż kolekcja Pana Adama Leja powiększa się dzięki zwiedzającym. Bydgoszczanka, będąc pod wrażeniem wystawy, ofiarowała kolekcjonerowi torebkę, zakupioną niegdyś w Wilnie, datowaną na lata 1938 – 40. Zwracamy też uwagę, że na ekspozycji pojawiły się oryginalne gogle dopełniające strój automobilistki z epoki. Eksponat miał problemy, by wyjść ze składu celnego i dlatego dopiero znalazł się w naszym muzeum. – Z powodu dużego zainteresowania chcielibyśmy przedłużyć czas prezentacji tej wystawy – mówi Natalia Szczerbińską z Działu Promocji i Marketingu MOB. – Podjęliśmy już związane z tym kroki formalne.

Modowej wystawie towarzyszą oprowadzania kuratorskie, podczas których Adam Leja prezentuje historie eksponatów z kolekcji. Wywołuje też ogromne zainteresowanie ważnych stacji telewizyjnych. - Wystawa zaczyna się tak naprawdę princeską, która powstała w 1895 roku. Krój princeski zapoczątkował właściwie i wynalazł Charles Frederick Worth dla księżnej Aleksandry, tak, aby właśnie pokazać szczupłość jej figury - opowiadał Adam Leja w programie Dzień Dobry TVN.

Welon znakiem czasu

 

Bydgoskie muzeum zapewniło też wystawie oprawę popularnonaukową, organizując wykłady specjalistów. Najbliższy z nich „Idealna Panna młoda. O strojach ślubnych w latach 1850-1950”, wygłosi dr Anna Straszewska. Prelegentka opowie jak wyglądała idealna panna młoda, omawiając przemiany strojów ślubnych. Dowiemy się m.in., że wizerunek panny młodej w długiej białej sukni z welonem ostatecznie ukształtował się w połowie XIX wieku. Jednak jego symbolika zmieniła znaczenie pod wpływem rewolucji obyczajowej w latach 60. i 70. XX wieku. Wówczas to zakwestionowano tradycyjną rolę kobiety, a także normy obyczajowe i konwenanse, którym w latach 1850-1950 podporządkowany był sposób ubierania. Osobiste preferencje panny młodej miały wówczas mniejsze znaczenie niż szereg sztywnych zasad – dzisiaj już nieczytelnych i zapomnianych. Fason sukni, dobór tkanin oraz dodatków uzależnione były od wieku i pozycji społecznej panny młodej. Musiała ona także wziąć pod uwagę charakter ceremonii, jej czas i miejsce. Inny strój obowiązywał też kobiety wychodzące ponownie za mąż, ponieważ nie mógł on nawiązywać do „cnót niewieścich” jak w przypadku debiutantek na ślubnym kobiercu.

Dr Straszewska pracuje w Redakcji Słownika Artystów Polskich w Instytucie Sztuki PAN, a także wykłada historię sztuki XIX w. i historię ubioru w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Koordynuje także pracę Klubu Kostiumologii i Tkaniny Artystycznej przy Oddziale Warszawskim Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

 

Niezbędna torebka

Na koniec miesiąca MOB zaprasza na prelekcję „Historia damskiej torebki”, o której opowie Joanna Regina Kowalska, kustoszka kolekcji tkanin Muzeum Narodowego w Krakowie. Damska torebka jest akcesorium towarzyszącym kobietom od zarania dziejów. Tymczasem historia damskiej torebki noszonej na co dzień sięga zaledwie początków XIX wieku. Niezbędna stała się dopiero u progu dwudziestego stulecia, ale dzisiaj żadna z kobiet nie może wyobrazić sobie bez niej życia. Zwłaszcza, że torebki potrafią odznaczać się niezwykłą urodą. W czasie wykładu prześledzimy historię damskiej torebki do lat 50. XX wieku. 

Joanna Regina Kowalska jest wiceprzewodniczącą ICOM Costume, autorką licznych wystaw i publikacji poświęconych modzie. Specjalizuje się głównie w historii mody XIX i XX wieku.

 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...