1. lutego 2022 r. odbędzie się premiera płyty z muzyką tradycyjną w wykonaniu Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego. Już za tydzień fani polek, walców i fokstrotów mogą mieć we własnym domu namiastkę corocznego sierpniowego festiwalu organizowanego przez Warsztaty Kultury w Lublinie.
Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego jest projektem edukacyjno-artystycznym, w którym tradycyjna muzyka taneczna łączy wykonujących ją muzyków – amatorów oraz profesjonalistów – ze słuchaczami i tancerzami, którzy bawią się w jej rytmie podczas potańcówek. Jest zaproszeniem do wspólnego muzykowania, skierowanym do miłośników niestylizowanej muzyki tradycyjnej. Służy popularyzacji kultury ludowej Lubelszczyzny i promowaniu idei uczenia się stylu i repertuaru od wiejskich mistrzów. Płyta „Sesja otwarta” jest efektem kilku lat pracy Orkiestry i zawiera 11 utworów. Wkrótce będzie można usłyszeć pierwszy singiel.
„Sesja otwarta”– jak zaznacza Ewa Grochowska – tytuł płyty nawiązuje do założycielskiego marzenia Orkiestry, która jest otwarta na nowe źródła, inspiracje i ludzi. Od 2014 roku, kiedy orkiestra pod obecną nazwą po raz pierwszy zagrała na Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie, przez skład przewinęło się ponad 50 osób. Z tej grupy na przestrzeni lat wyłoniło się stałe grono uczestników projektu, które do dziś prezentuje się na scenach festiwalu.
Orkiestrę Jarmarku Jagiellońskiego (zarówno sesje warsztatowe, jak i pracę zespołu) prowadzą Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk. Członkinie i członkowie zespołu to grupa, która pokochała muzykę tradycyjną, wspólne spotkania i granie do tańca. Orkiestrę tworzą osoby w różnym wieku, o różnych doświadczeniach muzycznych i edukacyjnych. Zarówno te posiadające wykształcenie muzyczne, jak i te, które swoje umiejętności zdobywały samodzielnie. Są to też muzycy, którzy dzięki swoim wieloletnim spotkaniom z wiejskimi mistrzami wykonującymi muzykę tradycyjną mogą obecnie przekazywać ją dalej.
W repertuarze Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego znajdują się polki, oberki, podróżniaki, walce, fokstroty i inne melodie pochodzące z nagrań archiwalnych, tradycji rodzinnych oraz przekazywane przez muzykantów najstarszego pokolenia i orkiestr, których tradycje sięgają początku XX wieku. Jest to repertuar z Lubelszczyzny, zaczerpnięty m.in. od Kapeli Wojciechowskiej, Kapeli z Woli Gródeckiej, Kapeli Mroza z Makowisk, Orkiestry Dętej ze Zdziłowic, Kapeli Braci Bździuchów z Aleksandrowa czy Orkiestry Dętej z Goraja.
Ewa Grochowska, Maciej Filipczuk i Marcin Kowalczuk, prowadzący poszczególne sekcje instrumentalne Orkiestry, proponują repertuar, który poznali podczas spotkań z mistrzami muzyki tradycyjnej oraz melodie pochodzące z nagrań archiwalnych.
Na płycie Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego zagrali:Maciej Filipczuk (skrzypce), Joanna Glińska (skrzypce), Ewa Grochowska (skrzypce, śpiew), Tomasz Graczyk (kontrabas), Magdalena Jakubowska (klarnet, flet poprzeczny), Jakub Korona (baraban), Cecylia Korona (skrzypce), Marcin „Kabat” Kowalczuk (puzon), Kamil Królik (akordeon, klarnet), Eliasz Kuśmierz (saksofon), Przemysław Łozowski (trąbka), Edyta Piekarczyk (tuba), Grażyna Pluta (flet poprzeczny), Ewelina Prokopiuk (saksofon), Milena Siczek (skrzypce), Julia Szafraniec (wiolonczela), Katarzyna Zedel (suka biłgorajska).
Prowadzenie prac Orkiestry, wybór i opracowanie materiałów, aranżacje: Maciej Filipczuk – skrzypek, uczeń wiejskiego mistrza Kazimierza Mety. W ramach swoich poszukiwań muzycznych skupia się na przekazie bezpośrednim mistrz-uczeń oraz zgłębia tajniki archaicznych form muzycznych Mazowsza. Muzykant grający do tańca w formie in crudo oraz lider i współtwórca wielu projektów artystycznych inspirowanych muzyką tradycyjną. Stypendysta Ministra Kultury w ramach projektów „Mazurek Vulgaris”, „MetaMuzyka” i „Arche Vivum”. Twórca projektu Maciej Filipczuk & goście weselni, stawiającego na spotkanie tu i teraz oraz na intensywność muzyki mierzoną ilością potu wyciśniętego z tancerzy.
Ewa Grochowska – skrzypaczka i śpiewaczka, w twórczości muzycznej czerpie ze źródeł muzyki i kultury tradycyjnej, w której się wychowała. Prowadzi badania poświęcone wykonawstwu śpiewu tradycyjnego (przede wszystkim obrzędowego) w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Realizuje nagrania terenowe, zajmuje się działalnością warsztatową i koncertową. Jest autorką projektów edukacyjnych i artystycznych dedykowanych przekazowi międzypokoleniowemu, rekonstrukcji i popularyzacji polskiej muzyki tradycyjnej. Uczennica m.in. skrzypków Jana Gacy z Przystałowic Małych i Stanisława Głaza z Dzwoli. Miłośniczka dawnego wiejskiego śpiewu weselnego, w którym nie ma miejsca na śpiewanie „półgębkiem” – uczy się tego od wiejskich śpiewaczek w Polsce, Ukrainie i Białorusi. Dzieli się tym doświadczeniem podczas prowadzonych przez siebie warsztatów.. Członkini zespołów i projektów muzycznych: Tęgie Chłopy, Z Lasu, Warszawa Wschodnia, Orkiestra Jarmarku Jagiellońskiego, MZK Toruń, Bujne Ziele, PoMore TanzOrkiestra. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2006, 2014, 2018). Doktor nauk humanistycznych.
Marcin „Kabat” Kowalczuk – puzonista i tubista. Muzyk z wykształcenia i zamiłowania. Współpracował z orkiestrami dętymi na Lubelszczyźnie (Parczew, Lubartów, Ostrów Lubelski, Rossosz, Majdan Grabina).Obecnie współpracuje z Orkiestrą Dętą ze Zdziłowic i Helicopters Brass Orkiestra w Świdniku. Od kilku lat zgłębia wiedzę na temat muzyki tradycyjnej z Lubelszczyzny, jednak jego zainteresowania muzyczne kierują się również w stronę muzyki improwizowanej, eksperymentalnej, jazzu czy reggae. Członek m.in. zespołów Komische Pilze, Słoma i Przedwietrze, Chojzes Klezmorim, Sekta Denta, Mikroelementy. Współpracuje z Pracownią Sztuczka, która realizuje działania artystyczne i edukacyjne skierowane do dzieci (jako aktor, muzyk i realizator oświetlenia). Współtworzy Zespół Deficytu Natury.
Płytę „sesja otwarta” Orkiestry Jarmarku Jagiellońskiego można kupić w sklepie internetowym: sklep.warsztatykultury.pl. Cena: 30 zł.
Źródło: Informacja prasowa