Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 28.02.2022 A A A
Kolory Meksyku w Muzeum Okręgowym w Toruniu
Redakcja
Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na wystawę czasową pt. „Kolory Meksyku. Sztuka amate z wioski Xalitla z kolekcji Stanisława Kasprzyka”, którą już od 5 marca będzie można oglądać w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika.


Kultura Meksyku jest mieszanką tradycji europejskiej oraz rodzimej, kultywowanej od czasów prekolumbijskich. Podstawę życia rdzennych mieszkańców, obok rolnictwa i hodowli, stanowi rzemiosło artystyczne, będące zasadniczym źródłem ich dochodów.

 

Kurator ekspozycji dr Magdalena Nierzwicka podkreśla: "wystawa prezentuje niezwykłe prace malarskie pochodzące z wioski Xalitla znajdującej się w meksykańskim stanie Guerrero. Tutaj lokalni artyści trudnią się malarstwem wykonywanym na specjalnym podłożu uzyskiwanym z kory drzewa amate (amatl w j. nahuatl). Nazwa amate odnosi się jednocześnie do powstałego produktu – papieru. Materiał ten jest istotnym elementem meksykańskiej kultury, sięgając swoją historią czasów prekolumbijskich”.

 

We wczesnych dziełach artystów przeważały motywy zakomponowane centralnie z jedną główną sceną, z czasem rozwój praktyki malarskiej zaowocował zastosowaniem szczegółowych elementów miniaturowych, całkowicie pokrywających powierzchnię. Pojawił się gatunek zwany „historią” polegający na wprowadzeniu wielu postaci ludzkich i wątków tematycznych w obrębie jednej pracy malarskiej. Podejmowana problematyka związana jest z życiem codziennym mieszkańców miast i wiosek. Autorzy wyobrażają zbliżone sceny: sianie, zbiór plonów i owoców, wypas bydła, ścinanie drewna, noszenie wody ze studni, przygotowywanie posiłków, a także śluby, zabawy, sceny religijne, obrzędy ludowe. Oprócz prac narracyjnych powstają też amate z przedstawieniem dekoracyjnych, przestylizowanych zwierząt: ptaków, jeleni, tygrysów i królików.

 

Prezentowane na ekspozycji eksponaty pochodzą z kolekcji prywatnej Stanisława Kasprzyka, wielkiego pasjonata sztuki ludowej Meksyku. Ważnym elementem wystawy jest film, w którym artyści z Xalitli opowiadają o swojej sztuce. Powstał on we współpracy z la Escuela Superior de Artes de la Universidad Autónoma de Guerrero w Meksyku.Wystawa objęta została honorowym patronatem Ambasady Meksyku w Polsce.

 

Wydarzenie zostało dofinansowane przez Gminę Miasta Toruń.Wernisaż wystawy odbędzie się 4 marca o godz. 17.00 w w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika. Ekspozycja będzie dostępna od 5 marca do 19 czerwca 2022 r. Serdecznie zapraszamy!

 

Źródło: Muzeum Okręgowe w Toruniu

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...