Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.04.2022 A A A
Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza
Joanna Zajączkowska
Vilhelm Hammershøi, Wnętrze przy Strandgade z promieniem słonecznym na podłodze, 1901 r., olej na płótnie, Statens Museum for Kunst-min | Materiał prasowy

Obecnie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie możemy oglądać wyjątkową wystawę „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”. Ekspozycja prezentuje twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów skandynawskich, malarza pauz, ciszy i przestrzeni znajdujących się „pomiędzy”.


Obrazy Vilhelma Hammershøia (1864–1916) należą do najdroższych duńskich dzieł sztuki na świecie. Wybór wystawianych w Muzeum Narodowym w Krakowie prac malarskich i rysunkowych Hammershøia oraz archiwalnych fotografii związanych z jego życiem i twórczą aktywnością pochodzi z kolekcji duńskich, szwedzkich, norweskich, fińskich, holenderskich, francuskich (m. in. Musée d’Orsay) oraz prywatnej kolekcji z Nowego Jorku.

Wystawa „Światło i cisza” daje możliwość prześledzenia wszystkich okresów twórczości duńskiego mistrza- od studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze aż po ostatnie lata życia. Zwiedzający mogą poznać słynne obrazy Hammershøia (m.in. „Pokój przy Strandgade”, „Wnętrze z czytającym młodym mężczyzną”) oraz rzadko prezentowane publicznie akwarele i rysunki oraz fotografie, które stanowiły dla artysty autonomiczne medium twórcze.

Układ ekspozycji został zbudowany wokół kluczowych tematów: wnętrz, miejskiej architektury, widoków natury, portretów i autoportretów oraz aktów.

Wystawę uzupełniają dwa aneksy. Jeden jest poświęcony biografii Vilhelma Hammershøia, drugi- powstały we współpracy z Centre for Art Technological Studies and Conservation w Kopenhadze– przedstawia tajniki jego warsztatu.

Hammershøi uwieczniał w swoich dziełach otaczającą go rzeczywistość: wnętrza swojego mieszkania-pracowni w Kopenhadze, najbliższe mu osoby, kopenhaską architekturę czy krajobrazy wsi, w których spędzał wakacje. Jego nastrojowa, wyrafinowana kolorystycznie sztuka ukazuje całą paletę emocji związanych z doświadczaniem samotności i alienacji.

„W obrazach sprzed stu lat widzimy portret współczesnego człowieka i jego dylematów, a Hammershøi wydaje się celebrować życie, które toczy się na przekór codziennemu rytmowi nieustannych zmian, nawet jeżeli ceną za to jest odosobnienie i zamknięcie w świecie własnej wyobraźni” – pisze w katalogu do wystawy Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

 

Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza

Gmach Główny, Muzeum Narodowe w Krakowie

Termin: 04.03.2022 – 08.05.2022 r.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...