Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 22.04.2022 A A A
Polska reprezentacja na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym
Redakcja

Wśród filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i animowanych z całego świata, jak zawsze silną reprezentację w programie Krakowskiego Festiwalu Filmowego stanowić będą polskie produkcje, które wezmą udział we wszystkich czterech festiwalowych konkursach, a także zaprezentowane zostaną w cyklach specjalnych. Aż 12 polskich tytułów zawalczy o nagrody w międzynarodowych konkursach filmowych!


Polska panorama

 

Jednym z najważniejszych cykli festiwalu jest Panorama polskiego dokumentu. W programie m.in. portret wybitnej polskiej biolożki i ekolożki Simony Kossak. Ruszymy jej śladami od Krakowa po azyl w Puszczy Białowieskiej (“Simona”), poznamy losy wybitnych artystów outsiderów - performera i rzeźbiarza Romana Stańczaka (“Lot”) oraz legendarnych polskich muzyków jazzowych (Michał Urbaniak i Zbigniew Namysłowski) oczami reżysera Janusza Majewskiego (“Jazz Outsider”), odwiedzimy najstarszy “Lombard” w Europie prowadzony przez parę ekscentrycznych biznesmenów w Bytomiu, zajrzymy również do największej w Polsce, założonej w 1889 roku fabryki fortepianów (“Dusza zaklęta w fortepianie” z muzyką Jana A.P. Kaczmarka ).

 

Polskie filmy w konkursach międzynarodowych

 

W międzynarodowym konkursie krótkometrażowym weźmie udział Marta Pajek, która powraca na festiwal z długo oczekiwaną ostatnią (a chronologicznie pierwszą) częścią wielokrotnie nagradzanego tryptyku “Figury niemożliwe i inne historie”. Animację wyróżnia pojawienie się dialogu, a głosu głównej bohaterce udzieliła wybitna aktorka teatralna Anna Polony. Jeden z ulubionych pisarzy Polaków - Etgar Keret tym razem pojawi się w Krakowie także w roli reżysera. W filmie “A Brief History of Us” w swoim charakterystycznym stylu w krótkiej formie mierzy się z tematem długoletniej relacji i jej następstw. Trzecią animacją w konkursie jest “Twierdza” Sławka Zalewskiego na podstawie opowiadania Sławomira Mrożka z Jerzym Stuhrem w roli narratora.

 

W kategorii fabularnej Polskę reprezentować będą dwa filmy: “Victoria” (reż. Karolina Porcari) z Katarzyną Figurą w roli 50-letniej Amelii, której życie ulega przemianie, kiedy doznaje pierwszego orgazmu przy użyciu wibratora oraz “Obecność obowiązkowa” (reż. Adam Ziajski), czyli zaskakujący debiut o bohaterze zamkniętym w klaustrofobicznym pokoju, gdzie kolejne tygodnie upływają mu na wyszukiwaniu coraz to bardziej absurdalnych czynności przeplatanych postapokaliptycznymi wizjami o końcu świata.

 

Jedynym krótkim polskim dokumentem wśród filmów z całego świata jest “Moody” (reż. Karolina Karwan i Tomasz Ratter) - opowieść o burzliwej relacji matki i syna, którzy utknęli w tropikalnym „raju” i są zdani tylko na siebie. To także mistyczna podróż, w której muzyka i taniec stają się sposobem komunikacji.

 

O Złoty Hejnał w konkursie dokumentów muzycznych DocFilmMusic rywalizować będą dwie polskie produkcje: przepięknie filmowane “30 lat wymówek” Armanda Urbaniaka i pełen świetnych archiwaliów dokument Roberta Kaczmarka “Zbigniew Seifert. Przerwana podróż”. Oba filmy, zupełnie odmienne w formie, przedstawiają niezwykłe muzyczne osobowości - wirtuozów jazzu i bluesa. Poza pasją do muzyki bohaterów łączy swoisty wyścig z czasem o jak najpełniejszą realizację muzycznych marzeń w obliczu zagrażającej życiu chorobie nowotworowej. Dla audiofilów będzie to fascynująca podróż do świata twórczości swoich idoli. Inni odkryją nieznane fakty z historii polskiej muzyki sprzed dekad.

 

W prestiżowym zestawieniu 14 najlepszych dokumentów zakwalifikowanych do międzynarodowego konkursu dokumentalnego znalazł się tylko jeden polski film: “Boylesque” Bogny Kowalczyk o najstarszej polskiej drag queen - zjawiskowej i bezkompromisowej Lulli la Polaca. Za tą sceniczną personą kryje się Andrzej - mężczyzna, który od zawsze, na przekór panującym w kraju klimatom, walczy o prawo do indywidualnej ekspresji.

 

Konkurs polski Krakowskiego Festiwalu Filmowego

 

Filmy dokumentalne

 

Twórcy dokumentów zabiorą nas w prawdziwą i metaforyczną podróż. W słodko-gorzkim filmie “Bóg i wojownicy lunaparków” syn - zagorzały katolik i ojciec - zagorzały ateista wyruszają w ostatnią wspólną podróż po miejscach świętych. W trasę rusza również tytułowy bohater filmu “Zasada” - legenda polskiego motosportu w wieku dziewięćdziesięciu jeden lat bierze udział w Rajdzie Safari w Kenii. Dla osamotnionej w Londynie bohaterki “Mojej Ozerny” podróż do małej ukraińskiej wioski i spotkanie z krewną stają się elementem terapii. 
Poszukują siebie i swojego miejsca w świecie bohaterowie filmów: “Głos” - 14 mężczyzn na dwa lata wstępuje do nowicjatu Zakonu Jezuitów i przez ten czas muszą zadecydować, czy życie zakonne jest dla nich; “Kiedy będę…” - transpłciowy Adam jest na początku drogi, która ma przybliżyć go do stania się tym, kim zawsze się czuł; “Tożsamość” - troje skrajnie różnych bohaterów na odległych od siebie biegunach politycznych próbuje zdefiniować swoją tożsamość na tle współczesnej Polski; “Opowiedz mi o mnie” - porzucona po urodzeniu Magda próbuje nawiązać relację z biologicznymi rodzicami; “Koniki na biegunach” - niepełnosprawna umysłowo Ewa ucieka od trudnej rzeczywistości, tworząc lalki i zabawki; “7 słów o przemijaniu” - to rozważania na temat zmieniającego się wraz z wiekiem podejścia człowieka do śmierci.

 

W filmie “Deptak” poznajemy stołeczne Krakowskie Przedmieście z perspektywy przechodniów i osób, które zarabiają na życie w zwierzęcych kostiumach. Kamera przygląda się wnikliwie temu narodowemu wybiegowi. “Dom wielopokoleniowy” to obserwacja grupy mieszkańców powstałej w wyniku pierwszego w Polsce, wyjątkowego procesu rewitalizacji społecznej pewnej kamienicy w Łodzi. “Ukos światła” dokumentuje determinację charyzmatycznego sportowca, który skupia wokół siebie grupę młodych ludzi, z mozołem przywracających pamięć po żydowskich mieszkańcach Podhala.

 

W filmach “Sfora” i “Tego się nie robi kotu” głębokie i wzruszające historie o ludziach poznamy dzięki zwierzętom.

 

Filmy fabularne

 

W konkursie krótkich fabuł zobaczymy w tym roku m.in. twórców nagradzanych do tej pory na festiwalu za dokumenty: Tomasz Wolski, wielokrotny laureat KFF zaprezentuje film “Płot” o dwóch mężczyznach, którzy prowadzą hotel i stajnie dla koni, a jednocześnie ukrywają przed społecznością łączącą ich relację. Laureatka Srebrnego Smoka za dokument “Więzi” (2016) Zofia Kowalewska w filmie “Kot” opowiada o nietypowym trójkącie rodzinnym: córce, ojcu i… kocie. W roli głównej utalentowana Julia Kuzka (znana widzom KFF z filmów “Alicja i żabka” czy “Ostatnie dni lata”, za które otrzymała wyróżnienie za kreację aktorską).

 

Jakub Radej wyróżniony za dokument “Proch” (2017) tym razem sięga po temat mediów społecznościowych i przemocy. W filmie “Followers. Odpalaj lajwa” licealiści oczekują na przyjazd Olgi Tokarczuk, ale nie spodziewają się, że ten dzień przejdzie do historii szkoły z zupełnie innego powodu. Michał Toczek (na 59.KFF nagroda SFP za montaż za dokument “Strawberry Boys) w “Martwym małżeństwie” opowiada o pewnej parze, która poznaje się na planie filmowym, gdzie udaje… zwłoki. Michał Edelman, którego dokument “Ostatni rycerze prawej strony” był prezentowany w ramach 60.KFF w fabule “Performance” bada granice sztuki i rzeczywistości.

 

W komedii “W kręgu” (reż. Jan Naszewski) warsztat dla kobiet mający pomóc im osiągnąć stan relaksu, niespodziewanie staje się trudnym ćwiczeniem cierpliwości. W szaloną wyprawę na nietypową ceremonię zatytułowaną “Odgrzeb” (reż. Artur Wyrzykowski) zabierze nas nie do końca martwy ojciec (Jacek Poniedziałek) i jego córka-porażka (Agnieszka Matan). W filmie “??Tylko do świtu” (reż. Eliza Godlewska i Alan Ruczyński) pięćdziesięcioletnia Roma (Ewa Konstancja Bułhak) znajduje się w najtrudniejszym momencie swojego życia - odeszła od męża i nie ma dachu nad głową.

 

Filmy animowane

 

Julia Orlik, wielokrotnie nagradzana w kraju i na świecie za film “Jestem tutaj” (60.KFF) mierzy się z tematem kryzysu twórczego w zabawnej i wzruszającej animacji autobiograficznej “To nie będzie film festiwalowy”. W programie także nagrodzony na tegorocznym festiwalu w Clermont-Ferrand animowany dokument “Było sobie morze” (reż. Joanna Kożuch) o znikaniu Morza Aralskiego. Animowano-dokumentalną formę ma również film “Music of Sonny”, w którym twórczynie (Anna Sałacińska i Klementyna Margolis) słuchają opowieści pracowników fabryki płyt CD.

 

Ponadto w programie film o człowieku, który patrzy wyłącznie w przeszłość duetu Kijek/Adamek (“Slow Light”), hip-hopowa opowieść o szalonych 30 latach z życia Marcina Kota w reżyserii Zofii Strzeleckiej (“Kot”), surrealistyczna opowieść o jamniku zamkniętym w weselnym torcie (“Deserowy Jamnik” Betiny Bożek), “Kwitnący mózg” (reż. Edyta Adamczak) podejmujący temat stwardnienia rozsianego.

 

Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w dniach od 29 maja do 5 czerwca w krakowskich kinach oraz od 3 do 12 czerwca 2022 online na terenie całej Polski.

 

Źródło: Krakowski Festiwal Filmowy

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...