Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 12.05.2022 A A A
5. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW „WISŁA” W CHORWACJI
Redakcja
Źródło: Fundacja "Wspieram"

Już w maju odbędzie się okrągła, bo piąta edycja Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Chorwacji! W tym roku święto polskiej kinematografii będziemy świętować aż 11 dni w czterech miastach: w Splicie, Puli, Rijece i Varaždinie. Pokazy filmowe rozpoczniemy w Splicie 20 maja w kinie „Zlatna Vrata”.


Na tegorocznej „Wiśle” będziemy mieli możliwość zaprezentować dramat Konrada Aksinowicza „Powrót do tamtych dni”. Ojciec 14-letniego Tomka (w roli głównej Maciej Stuhr) wraca po latach emigracji z USA do Wrocławia, gdzie jego choroba alkoholowa powoli zaczyna niszczyć ich rodzinę. Niemniej ciekawą propozycją jest film Piotra Stasika „Ćmy”, który opowiada o grupie chłopców – uciekinierów z obozu dla graczy. Powodem ich ucieczki był brak dostępu do komputerów i Internetu. Film „Amatorzy” Iwony Siekierzyńskiej przedstawia grupę teatralną tworzoną przez niepełnosprawnych intelektualnie aktorów, którzy pracują nad nową sztuką – adaptacją „Greka Zorby”.

 

Oprócz dramatów będziemy mieli przyjemność zaprezentować tragikomedię Darii Woszek „Maryjki”, która zdobyła Nagrodę Publiczności na Festiwalu OFF CAMERA w Krakowie w 2020 roku. W repertuarze nie zabraknie także komedii. Konfrontację dwóch światów podczas wesela zobaczymy w filmie „Teściowie” Jakuba Michalczuka. W rolę teściów wcielili się świetni aktorzy: Maja Ostaszewska, Marcin Dorociński, Izabela Kuna oraz Adam Woronowicz. „Biały potok” Michała Grzybowskiego przeniesie nas na osiedle o tytułowej nazwie, gdzie przyjaźń dwóch par zostaje wystawiona na próbę. W komediach tych nie brakuje refleksji na temat współczesnych relacji ludzi, które okraszone są nietuzinkowym poczuciem humoru.

 

W tym roku obchodzimy 100. rocznicę urodzin wybitnego polskiego reżysera Jerzego Kawalerowicza, którego twórczość nie mieści się w ramach jednego nurtu czy stylu. Z tej okazji chcemy Państwu pokazać jeden z najlepszych filmów jego autorstwa pt. „Pociąg”. To współczesny melodramat z elementami kryminału, nie pozbawiony odniesień do „polskiej szkoły filmowej”, ale nakręcony bez patosu i zbędnej dramatyzacji.

 

Oprócz filmów fabularnych w repertuarze znajdzie się także film dokumentalny: „Antybohater” Michała Kaweckiego. Bohater jest wielokrotnym mistrzem Polski w narciarstwie alpejskim osób niepełnosprawnym. Chłopak traci miejsce w polskiej Kadrze Narodowej i jego kariera staje pod znakiem zapytania, gdy zostaje oskarżony o kradzież skuterów.

 

Źródło: Fundacja "Wspieram"

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...