Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.07.2022 A A A
Festiwal Sztuk Wizualnych RELACJE w Mazowieckim Instytucie Kultury
Redakcja
Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury

Po dwóch latach online Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje - Mazowieckiego Instytut Kultury - powraca z wystawą w galerii. Festiwal pokazuje współczesną sztukę interaktywną, immersyjną i intermedialną, koncentrującą się na temacie szeroko rozumianej relacyjności. Główna część tegorocznej wystawy rozpocznie się wernisażem 22 lipca w Galerii XX1. Pokażemy prace polskich twórców: Józefa Gałązki, Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, Grzegorza Demczuka i Bartosza Seiferta oraz dzieło Hui Ye – artystki pochodzącej z Chin, na co dzień mieszkającej w Austrii.


Po przerwie wymuszonej pandemią, Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje powraca do koncepcji dorocznej wystawy prezentującej współczesną sztukę interaktywną, immersyjną i intermedialną. Prace młodych, zaangażowanych artystów skoncentrującą się na temacie szeroko rozumianej relacyjności.W swojej twórczości nie boją się oni przekraczać zastanych granic stylistyk i środków wyrazu, a za pomocą ich kreatywnego łączenia, oddają charakter współczesności i poddają krytycznej refleksji naszą w niej rolę. Prezentowane dzieła zakładają aktywny (dosłownie lub metaforycznie) udział odbiorców, którzy, stając się niezbędnym elementem działania artystycznego, wchodzą w rzeczywistą relację – ze sztuką jako taką, z zastaną przestrzenią, z innymi osobami, a wreszcie z samymi sobą.

Jedną z osi tematycznych wystawy są zamieszkiwane przez nas wspólne przestrzenie, zarówno te miejskie, jak i naturalne, których kształt zależy od naszych działań, naszej świadomości i za które ponosimy odpowiedzialność.

- Główna część tegorocznej wystawy odbywać się będzie w Galerii XX1. Będzie to sprzyjająca refleksji przestrzeń, w sposób nieoczywisty oddziałująca na różne zmysły, w której to, co technologiczne i zaprojektowane będzie przenikać się z organicznym i naturalnym. Pokażemy prace polskich twórców: Józefa Gałązki, Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, Grzegorz Demczuka i Bartosz Seiferta oraz dzieło Hui Ye – artystki pochodzącej z Chin, na co dzień mieszkającej w Austrii -podkreślają kuratorzy.

 

Partnerem Relacji jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką, do terenu której odnosi się kilka z prezentowanych prac. Osiedle mieszkaniowe jest miejscem wymagającym troski, równoważenia elementów naturalnych i kulturowych, stawiającym wyzwania zamieszkującym je osobom. Dzięki prezentowanym pracom i działaniom artystycznym, obie te przestrzenie – osiedlowa i galeryjna – będą wchodzić ze sobą w twórczy dialog.

Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje to także dodatkowe wydarzenia, które będą miały miejsca w naszej siedzibie, u naszych partnerów, a także online w trakcie trwania wystawy jak i już po jej zakończeniu. Na potrzeby festiwalu zaprojektowany został program animacyjno-edukacyjny, który rozpocznie się jesienią.

Po wystawie ruszamy z naborem na kolaże dźwiękowe, które, inspirując się audiosferą osiedli mieszkaniowych, tworzą metaforyczne opowieści o miejscu/przestrzeni wspólnej.

W ramach festiwalu odbędą się też projekcje filmowe i wydarzenia muzyczno-dźwiękowe, które łączą się z wystawą, wynikają z niej, ale także prowadzą do kolejnych działań i przyszłych edycji Festiwalu.

Dodatkowo zapraszamy do słuchania podcastów z cyklu Relacje Online, gdzie wspólnie z naszymi gośćmi zastanawiamy się nad kondycją sztuki współczesnej. Podcasty dostępne są na kanale Mazowieckiego Instytutu Kultury na platformach Soudcloud i Spotify.

Kalendarium:

22 lipca, godz. 19.00 - wernisaż wystawy, Galeria XX1

22 lipca - 27 sierpnia - wystawa festiwalowa w Galerii XX1

18 sierpnia, godz. 18.00 - pokaz filmu Memoria oraz spotkanie z Łukaszem Mańkowskim, Mazowiecki Instytut Kultury

19 sierpnia - 18 września - open call na kolaże dźwiękowe z blokowiskwrzesień - grudzień - program animacyjno-edukacyjny

 

Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...