Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.09.2012 A A A
Uwolnieni szaleńcy czyli wystawa Fluxusu w MOCAK-u
KATARZYNA OCZKOWSKA
Materiał organizatorów

W krakowskim MOCAK-u 18 października odbędzie się otwarcie wystawy zorganizowana z okazji 50. rocznicy powstania międzynarodowej sieci artystów Fluxus. Ekspozycja będzie podsumowaniem działalności ruchu podczas festiwali w latach 60 i 70.


Fluxus nawiązujący do dadaistów z Marcelem Duchampem na czele, słynął z udzielania się jego twórców w wielu dziedzinach sztuki oraz dystansem do niej, znosił granice pomiędzy szeroko pojętą działalnością artystyczną a prozą życia. Ruch, który charakteryzował się improwizacją, spontanicznością i stosowaniem celowego czynnika przypadku, dopuszczając przy tym udział widzów, miał duży wpływ na rozwój performance’u, happeningu czy konceptualizmu.

 

Świat po raz pierwszy usłyszał o Fluxusie w roku 1962, kiedy grupa młodych artystów w Muzeum w Wiesbaden zorganizowała pierwszy festiwal Fluxus – Internationale Festspiele neuester Musik, łączącym performance i muzykę. Na plakacie, który zapowiadał wydarzenie, znajdował się słynny napis: „THE LUNATICS ARE ON THE LOOSE... / UWOLNIENI SZALEŃCY…”, będący adekwatnym komentarzem, ponieważ podczas jednego z performance’ów artyści ogolili sobie głowy, a następnie wydając głośne okrzyki rozebrali fortepian na części.

 

Wystawa prezentowana w MOCAK-u będzie stanowić część projektu, który organizowany jest w kilku europejskich muzeach oraz instytucjach kultury, m.in.:  Nikolaj Kunsthal w Kopenhadze, Centrum Sztuki Współczesnej (CAC) w Wilnie oraz Instytut Goethego w Paryżu.

 

Podczas ekspozycji, która potrwa do 27 stycznia 2013 r., zobaczyć będzie można fotografie, wizualizacje, wywiady z artystami, prezentacje dokumentujące lokalne wydarzenia artystyczne czy instalacje do własnoręcznego zrobienia (Do-it-yourself Fluxus installations).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...