Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.03.2024 A A A
13. edycja festiwalu filmowego Hommage à Kieślowski
Redakcja

W 28. rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego, jednego z najwybitniejszych twórców w historii europejskiego kina, Fundacja InSitu zapowiada tegoroczną edycję festiwalu filmowego Hommage à Kieślowski. W tym roku odbędzie się on tradycyjnie w malowniczej scenerii Sokołowska na Dolnym Śląsku w dniach 23-25 sierpnia. Oprócz projekcji, spotkań i dyskusji, festiwal wzbogaci się o nowy akcent – konkurs dla studentów szkół filmowych.


Festiwal dedykowany jest symbolicznie postaci cenionego w świecie polskiego reżysera, Krzysztofa Kieślowskiego. W programie 13. edycji znajdzie się wiele sekcji i pokazów związanych przede wszystkim z najnowszym kinem polskim i europejskim, a także z filmową klasyką. Hommage à Kieślowski to zaproszenie nie tylko na seanse, ale również na dyskusje z twórcami i specjalistami filmowymi; to także zaproszenie do emocjonalnej i intelektualnej, transnarodowej filmowej podróży.

Co roku program festiwalu skupiony jest wokół ważnej myśli, silnie powiązanej z tym co dzieje się na świecie, odnoszącej się do wartości, które festiwal stara się szczególnie pielęgnować i które wpisują się w „filozofię uważności społecznej” jego patrona. W tym roku organizatorzy wydarzenia stawiają na hasło Musimy sobie pomagać. To myśl o uniwersalnej mocy, która skupia się nie tylko na pilną potrzebę szerzenia pomocy, ale też na związane z nią faktyczne działanie, przejście do praktyki. „Musimy sobie pomagać” (Musíme si pomáhat) to również tytuł bardzo cenionego i lubianego w Polsce czeskiego filmu Jana Hrebejka z 2000 roku, do którego chcielibyśmy po ponad 20-letniej przerwie powrócić. 

Program festiwalu będzie obfitować w pokazy filmów Kieślowskiego, w tym słynnego "Dekalogu" oraz serii "Trzy kolory", które przyniosły mu międzynarodowe uznanie. Dodatkowo zaprezentowane zostaną wybrane dzieła czeskiego kina, co pozwoli uczestnikom na głębsze zrozumienie wpływów i kontekstu, w jakim powstawała twórczość Kieślowskiego.

- W tym roku będziemy świętować 50-lecie realizacji filmu dokumentalnego „Prześwietlenie”. W tym krótkim filmie dokumentalnym z 1974 roku polski reżyser i patron festiwalu próbuje wniknąć w świat ludzi dotkniętych chorobą płuc. To temat niezwykle bliski jego sercu ze względu na wieloletnią chorobę jego ojca, Romana. Część zdjęć nakręcono m.in. w Sokołowsku. W 2024 mija również 40-lat od rozpoczęcia produkcji jednego z najgłośniejszych fabuł duetu Krzysztof Kieślowski & Krzysztof Piesiewicz (filmu, który właściwie rozpoczął ich długoletnią, niezwykle owocną współpracę) – „Bez końca”. Te dwa filmy zostaną pokazane i omówione w towarzystwie gości specjalnych podczas tegorocznej edycji festiwalu. - mówi Diana Dąbrowska, dyrektorka artystyczna festiwalu.

Warto podkreślić, że w programie znajdą się również filmy dokumentalne i fabularne bardzo różnych twórców i twórczyń, które wpisują się w idee tegorocznego festiwalu. Do programu wyselekcjonowaliśmy już takie tytuły jak nagrodzony Złotym Niedźwiedziem w Berlinie „Adamant” Nicolasa Philiberta, „Zielona granica” Agnieszki Holland, „Mur” Kasi Smutniak, „Strzępy” Beaty Dzianowicz czy „Film dla kosmitów” Piotra Stasika.

Nowością w tegorocznej edycji jest konkurs dla studentów szkół filmowych, który ma na celu odkrycie nowych talentów i zachęcenie młodych twórców do eksploracji tematów bliskich filozofii Kieślowskiego. To niepowtarzalna okazja dla młodych filmowców, by zaprezentować swoje prace szerszej publiczności i zyskać cenne wskazówki od uznanych postaci ze świata kina.

Gośćmi festiwalu w ostatnich latach byli, m.in.: Irena Strzałkowska, Grażyna Szapołowska, Olaf Lubaszenko, Paweł Łoziński, Artur Barciś, Dariusz Jabłoński, Peter Jansson, Judith Colell, Xavery Żuławski, Sebastian Fabijański, Petr Sedlacek, Małgorzata Imielska, Michał Sikorski, Bartosz Blashke, Tomasz Habowski, Łukasz Ronduda, Magdalena Łazarkiewicz, Janusz Zaorski, Andrzej Wolf, Piotr Jaxa Kwiatowski, Marta Hryniak, Dorota Stalińska, Marzena Trybała, Marcin Bortkiewicz, Anna Osmólska-Mętrak, Przemysław Wielgosz, Michał Oleszczyk, Adam Bobik, Daniel Stopa, Michael Brooke, Leigh Singer, Zbigniew Zamachowski, Gabriela Muskała, Urszula Lesiak, Łukasz Maciejewski, Jacek Petrycki, Wioletta Buhl.

Szczegółowe informacje o programie festiwalu, konkursie dla studentów oraz bilety będą dostępne na oficjalnej stronie festiwalu www.hommageakieslowski.pl oraz w festiwalowych mediach społecznościowych.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...