Fundacja Sztuki Arteria jest po raz szósty organizatorem Festiwalu Filmowego "Pięć Smaków". Od 24 do 30 października w kinie Muranów i kinie Praha w Warszawie, będzie odbywał się przegląd kina Wschodniej i Południowo-Wschodniej Azji. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 3 października organizatorzy przedstawili szczegółowy program imprezy. Tematem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu jest kinematografia Malezji.
Podczas festiwalu będą miały miejsce 22 polskie i 2 europejskie premiery. Organizatorzy wyłonili 6 sekcji filmowych, w której każdy pasjonat kina odnajdzie gatunek odpowiedni dla siebie. W części "Focus: Malezja" czekają na widzów produkcje z tego właśnie kraju. Wśród nich film "Miłość wszystko zwycięża" (Love Coquers All) Tan Chui Mui, który został nagrodzony w Rotterdamie i Pusan. Dodatkowo zaprezentowane będą malezyjskie hity box-office'ów: "Songlap" autorstwa Farizy Azliny i Fendiego Mazlana, czy "Bunohan" Daina Saida. Na miłośników Malezji czekać będzie także retrospektywa najważniejszego twórcy wschodniego kina- Woo Ming Jina.
Sekcja "Nowe Kino Azji" obfituje w najlepsze pozycje ostatniego roku, jak choćby europejską premierę wietnamsko-kanadyjskiego dzieła "Perły Dalekiego Wschodu" (Pearls of the Far East) Shinyi Tsukamoto czy "Wojownicy tęczy: Seedig Bale" (Warriors of the Rainbow: Seedig Bale) w reżyserii Wei Fe-shenga.
Dział projekcji zaangażowanych społecznie, poruszających problemy praw człowieka wyodrębniony został pod hasłem "Wolność w Azji". Tegoroczny repertuar został przygotowany we współpracy z Instytutem Lecha Wałęsy. Wśród wybranych twórczości filmowych znalazł się m.in. dokumentalny portret jednego z działaczy Czerwonych Khmerów, odpowiedzialnego za śmierć prawie 13 tysięcy ludzi- "Duch, pan piekielnej kaźni" (Duch, Master of the Forges of Hell) w reżyserii Rithy Panh.
Fani filmów akcji odnajdą swoje miejsce w sekcji "Atak Wodnego Smoka", która jest nowością w historii festiwalu. W tej części pojawi się druga europejska premiera- "List pisany krwią" (Blood Letter) Victora Vuy, "Czekolada" (Chocolate) autorstwa Prachyi Pinkaera czy "Ong Bak 3" Tony'ego Jaa. Produkcje wypełnione są spektakularnymi scenami walk.
Po raz pierwszy projekcje festiwalowe powalczą o nagrody przyznawane przez People's Jury, składające się z 13 pasjonatów kina azjatyckiego wyłonionych na drodze konkursu. Miłośnicy tego rodzaju kina mogą odwiedzić klub festiwalowy- Południk Zero, gdzie odbędzie się pokaz seansów z taśmy 16 mm. Dodatkowym punktem wydarzenia będzie wykład Wafy Ghermani-
znawczyni kina tajwańskiego. Na gości Festiwalu Pięciu Smaków czeka również szereg wydarzeń towarzyszących m.in. cykl debat i prelekcji, które powstały przy współpracy z Wydziałem Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Na najmłodszych zaś będą czekały warsztaty filmu animowanego, dedykowane zarówno dla młodych Polaków, jak i Wietnamczyków.
Po zakończeniu seansów w kinie Muranów będzie można zagrać w mahjong- tradycyjną japońską grę strategiczno-logiczną i chińskich korzeniach.
Także artyści przyczynili się do stworzenia ostatecznego kształtu festiwalu. Dorota Podlaska, będąca wielbicielką kina azjatyckiego i kultury dalekowschodniej zinterpretowała i zilustrowała filmy festiwalowe. Jej prace można obejrzeć w stworzonym przez nią katalogu oraz na wystawie posterów w kinach festiwalowych. Natomiast Dariusz Kunowski wraz z Rui Ishiharą stworzyli spektakl "Łagodna" według prozy Fiodora Dostojewskiego. Zagości on w Teatrze Scena Lubelska.
Wszystkie projekcje, spotkania i wydarzenia, a także wiele innych atrakcji czeka na kinomaniaków już od 24 października w Warszawie. Dodatkowo wybrane filmy z festiwalu zostaną także zaprezentowane między 27 a 30 października w Kinie Helios Nowe Horyzonty we Wrocławiu, gdzie odbędzie się replika Pięciu Smaków.
Festiwal Filmowy Pięć Smaków to jedyna w Polsce impreza, która corocznie prezentuje najciekawsze propozycje filmowe z krajów Azji Wschodniej i Południowo-Wschodniej.