Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.06.2024 A A A
Startuje XX Festiwal Tańca Zawirowania
Redakcja
Źródło: Materiał prasowy

Już dziś, 17 czerwca, startuje Jubileuszowa XX edycja Międzynarodowgo Festiwalu Tańca Zawirowania, który powstał w 2005 z inicjatywy Włodzimierza Kaczkowskiego i Elwiry Piorun. W programie festiwalu znalazły się zespoły m.in. z Japonii, Belgii, Portugalii, Włoch, Korei Południowej czy z Polski. Gwiazdą festiwalu będzie znany zespół Compagnia Zappala Danza. Jak co roku, tanecznemu wydarzeniu stolicy towarzyszyć będzie blok warsztatów edukacyjnych, które poprowadzą choreografowie i tancerze występujący na festiwalu. Dla uczestników zajęć to często jedyna możliwość pracy z takimi nauczycielami, a dla profesjonalnych tancerzy możliwość uzyskania wyjątkowych konsultacji.


Międzynarodowy Festiwal Tańca Zawirowania to jedno z najstarszych festiwali tanecznych w Warszawie i jedyny, który przez całą historię swojego istnienia odbywał się bez przerw. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa 11 dni, a spektakle odbywać się będą w nowej siedzibie teatru przy al. Jerozolimskich 181b, wejście B1.

 

"Zastanawiając się jakie ma być główne hasło jubileuszowego XX Festiwalu Tańca Zawirowania zdecydowaliśmy się na OTWARTOŚĆ - mówi Włodzimierz Kaczkowski. - Bo właśnie nad tym pracowaliśmy przez tych 20 ostatnich festiwalowych lat. Osiągnęliśmy to, że na festiwalu występowały utytułowane zespoły jak Kibbutz czy Culberg, tuż obok debiutujących dopiero artystów tańca. Że było miejsce na grupy z Azji, Afryki, Europy i obu Ameryk, że na festiwalowych sceny występowały obok siebie zespoły Izraela i Libanu, Chin i Korei Płd, Białorusi i Ukrainy. A potem pod wpływem pandemii świat zamknął się na dobre i wkrótce okazało się, że mimo zniesienia ograniczeń nie ma już powrotu do takiej, jak poprzednio wolności podróżowania i wymiany artystycznej. W wielu miejscach na świecie pojawiły się wojny i konflikty społeczne, a jak mówi rzymska sentencja: „Gdzie grzmią armaty, milczą muzy”, w każdym razie w obecnym świecie jest dużo mniejsza możliwość skupienia się wyłącznie na swobodnej wymianie artystycznej. Dlatego przy jubileuszu XX - lecia chcemy przypomnieć wartości, które stały u podstaw naszego festiwalu i zaprezentować różne zespoły, o różnych stylach tańca, o różnym doświadczeniu i różnych korzeniach, będą to zespoły z Polski, Japonii, Korei Płd, Francji, Belgii i Portugalii. Może nie wszystko jeszcze stracone i uda się zatrzymać proces zamykania świata pod wpływem zagrożeń, narodowych interesów i różnorakich egoizmów. To takie podsumowanie 20 lat festiwalu i wytyczenie ścieżki na następne lata. Tak się złożyło, że połowa występujących to zespoły z Włoch. Mamy nawet w tym roku do czynienia z czymś w rodzaju „małej platformy włoskiej”. Nawiązujemy w ten sposób do tradycji naszych dziewiętnastu dotychczasowych festiwali, których część charakteryzowała się właśnie na skupieniu się na jednym kraju, żeby dobrze się przyjrzeć, jak wygląda tam sytuacja tańca, jakie są podobieństwa i różnice w odniesieniu do Polski. I zaraz na początku zaprezentujemy światową gwiazdę tańca współczesnego Compagnia Zappala Danza z Sycylii, która zaprezentują swoją wersję Romea i Julii -  „Romeo e Giulietta 1.1” Niech to będzie też przesłanka tej „otwartości” festiwalu Zawirowania nie tylko na geografię, ale również na literaturę, tradycję i różnorodność".

 

Źródło informacji: Informacja prasowa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Festiwal Kultury Mazowsza
Pożegnaj wakacje z Mazowszem. Już w sobotę, 31 sierpnia na mieszkańców ...
8 marca KAMIENICA JEST KOBIETĄ
Dwie niezwykłe osobowości, niepowtarzalne artystki i inspirujące ...
Zakochaj się w Kamienicy. Luty pod znakiem miłości!
Przez cały miesiąc Teatr Kamienica w Warszawie celebruje MIŁOŚĆ! ...