Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.10.2012 A A A
Cała prawda o facetach w filmie "Mój rower"
NATALIA LECH
Oficjalny plakat promujący film "Mój rower".

Piotr Trzaskalski, reżyser fenomenalnego "Ediego" powraca z hitem festiwalu w Gdyni, zatytułowanym "Mój rower". Film, który na ekrany kin wejdzie 16 listopada, opowiada o relacjach damsko-męskich z punktu widzenia mężczyzn, a także o konfliktach pokoleniowych wśród płci brzydkiej. Jest to nietypowy przewodnik po męskim świecie udowadniający, że nawet faceci mają problem ze zrozumieniem siebie samych.


"Mój rower" przedstawia sytuację zgoła normalną, dziadek (Michał Urbaniak), ojciec (Artur Żmijewski) i syn (Krzysztof Chodorowski) spędzają ze sobą kilka rodzinnych dni. Okazuje się, że zrobią wszystko by uprzykrzyć sobie życie. Wybuchowa mieszanka charakterów oraz sposbów radzenia sobie z sytuacjami kryzysowymi okazują się przepaścią nie do ominięcia. Film traktuje o konflikcie starość-młodość-dzieciństwo, pomijającym sferę związaną z płcią. Nie jest to film tylko i wyłącznie o mężczynach, dlatego równie dobrym odbiorcą są kobiety.

 

Inspiracjami do stworzenia tego typu obrazu stały się dla reżysera przemyślenia, problemy i doznania najbliższych przyjaciół oraz jego samego. "Mój rower" opisuje jako syntezę, dramaturgiczny koktajl z wielu ludzi i wydarzeń. Do stworzenia obrazu, który powstał w wyobraźni reżyserskiej Trzalaski wykorzystał potencjał nie tylko doświadczonych aktorów m.in: Artura Żmijewskiego ("Katyń", "Nigdy w życiu"), Michała Urbaniaka (muzyk) oraz wschodzącego Krzysztofa Chodorowskiego (M jak Miłość).

 

Już 16 listopada okaże się na ile film ten jest osobistym wspomnieniem reżysera, a na ile fikcją literacką. Niezależnie od wyznań w nim zawartych, warto zmierzyć się z relacjami męsko-męskimi w kontekście rodzinnych starć i konfliktów.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...