Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 31.10.2012 A A A
P-047 Kongdeja Jaturanrasamee wygrywa 6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków!
INFORMACJA PRASOWA
Kadr z filmu P-047 w reżyserii Kongdeja Jaturanrasamee, zwycięzcy Festiwalu Filmowego Pięć Smaków.

Główną nagrodę zakończonej wczoraj, 30 października, szóstej edycji Festiwalu Filmowego Pięć Smaków, zdobył tajski film P-047 w reżyserii Kongdeja Jaturanrasamee. Wyróżnienie trafiło do rąk Daina Saida za film Bunohan.


Powołane w drodze konkursu, trzynastoosobowe jury festiwalu, w skład którego weszli pasjonaci azjatyckiego kina, amatorzy i początkujący filmoznawcy nagrodziło P-047 za "maestrię, z jaką reżyser snuje misterną filmową opowieść o tym, jak przewrotna bywa ludzka pamięć i jak trudno odbudować własną tożsamość." Jurorzy podkreślili także, że "Film Kongdeja Jaturanrasamee to (…) pasjonująca zabawa kinem, w której widzowie biorą udział z przyjemnością."

 

"Za zaproszenie widzów do trudnej i fascynującej podróży do mitycznej Malezji - świata, w którym brutalna rzeczywistość przeplata się z wierzeniami i magią. A także za udane połączenie kina akcji i mądrego przekazu, wyrażającego obawę o przyszłość lokalnej społeczności." - Wyróżnienie otrzymał malezyjski kandydat do Oscara, film w reżyserii jednego z gości tegorocznej edycji Pięciu Smaków, Daina Saida - Bunohan.

 

6. Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbył się w Warszawie w dniach 24-30 października. Wrocławska replika festiwalu trwała od 27 do 30 października.

 

Na program tegorocznej edycji złożyło się 6 sekcji, a w nich 30 nowych filmów pełnometrażowych, w tym 2 europejskie i 22 polskie premiery.

 

Trzonem programu festiwalu było kino malezyjskie, któremu poświęcono tegoroczny focus.

 

Po raz pierwszy filmy Pięciu Smaków walczyły o nagrody. W konkursowej sekcji Nowe Kino Azji zaprezentowano 11 najlepszych, zdaniem organizatorów, premier azjatyckich ostatniego roku. Zwycięzcę konkursu wybrało, obradujące pod kierownictwem dziennikarek - Edyty Jarząb i Iwony Cegiełkówny - People's Jury.

 

W programie festiwalu znalazło się również kino zaangażowane społecznie - sekcja Wolność w Azji - oraz kino gatunkowe: horror i, po raz pierwszy na Pięciu Smakach, kino sztuk walki w ekcji Atak Wodnego Smoka. Wyjątkową niespodzianką dla amatorów klasycznego tajwańskiego kina były projekcje w klubie festiwalowym Południk Zero, gdzie filmy tajwańskiej nowej fali można było oglądać na taśmie 16 mm.

 

Projekcjom festiwalowym towarzyszyły prelekcje, spotkania z festiwalowymi gośćmi, debaty i dyskusje. W przerwie między seansami można było wziąć udział w warsztatach mahjonga oraz obejrzeć wystawę niezwykłych plakatów do filmów festiwalowych autorstwa Doroty Podlaskiej. W Teatrze Scena Lubelska można było zobaczyć spektakl butoh w reżyserii Dariusza Kunowskiego, oparty na opowiadaniu Łagodna Fiodora Dostojewskiego. Organizatorzy nie zapomnieli o najmłodszych widzach - w Domu Kultury na Pradze odbyły się polsko-wietnamskie warsztaty animacji dla dzieci.

 

Organizatorem Pięciu Smaków jest Fundacja Sztuki Arteria.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...