Po rocznej przerwie, 9 grudnia do krakowskiego Kina Pod Baranami wraca Festiwal Filmu Niemego. To już 13. odsłona tego niezwykłego przeglądu, podczas którego wyświetlane są same perełki kina niemego, które z niemałym trudem sprowadzają do kraju organizatorzy.
Tegoroczną edycję z racji „wieku” w jakim znajduje się festiwal zorganizowano pod hasłem- „Szczęśliwa trzynastka”. Krakowski przegląd jest skarbnicą arcydzieł niemej kinematografii, z której najsmaczniejsze kąski prezentowane są na wielkim ekranie. Całości towarzyszy akompaniament muzyczny, który stanowi swego rodzaju uzupełnienie, interpretację dzieł filmowych. Jak zawsze gospodarze przeglądu dokładają wszelkich starań aby podnieść atrakcyjność krakowskiej imprezy. W tym roku oprócz części konkursowej, po raz pierwszy pojawi się sekcja dla dzieci. „Baranki w niemym kinie” dostarczą milusińskim informacji na temat początków kinematografii, które będą przekazywane w sposób przystępny dla dziecka, podczas projekcji i warsztatów.
W programie 13. Festiwalu Kina Niemego zobaczymy między innymi: ukraiński komedio- dramat z z 1929 roku pt. „Cwaniak”, adaptację powieści erotyczno- psychologiczną Mieczysława Srokowskiego z 1930 roku- „Kult ciała” (Rapsodia miłości) oraz przegląd dzieł wirtuoza filmu lalkowego- Władysława Starewicza.
Festiwal uświetni również pokaz filmu dokumentującego obraz Krakowa sprzed 100 lat. W sentymentalną podróż zabiorą nas pionierzy polskiego filmu, którzy uwiecznili na taśmie nie tylko życie codzienne tego pięknego miasta, ale i ważne wydarzenia w dziejach, w których mieszkańcy wówczas uczestniczyli. Na filmie pokazano obchody rocznicy śmierci ks. Józefa Poniatowskiego, procesję Bożego Ciała czy podróż Miejską Kolejką Elektryczną do Ojcowa.
Zespoły muzyczne, które zaprezentują się podczas festiwalu to nie lada pasjonaci: polski duet Sza/Za, czeski zespół DVA, Kristen, Pleq, Marcin Pukaluk oraz Adrian Konarski. Dużym wyzwanie dla instrumentalistów będzie zmierzenie się z akompaniamentem do nagrodzonego Oskarami francuskiego obrazu kina niemego- „Artysta” z 2011 roku.