Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 10.12.2012 A A A
Świąteczny zapach pomarańczy
JUSTYNA KIELNIACZ
Żydówka z pomarańczami, zwana też Pomarańczarką, to jedno z największych arcydzieł malarstwa polskiego.

5 grudnia, po prawie 70 latach od zaginięcia obrazu i 440 dniach konserwacji, do galerii Muzeum Narodowego w Warszawie powróciła jedna z najlepszych prac Aleksandra Gierymskiego – Żydówka z pomarańczami.


Słynny obraz został zawieszony w Galerii Sztuki XIX wieku w obecności ministra kultury Bogdana Zdrojewskiego, który podjął temat zaginionych podczas wojny polskich dzieł sztuki. Ich liczba wynosi ponad 60 tysięcy, z czego lokalizacja tylko kilkudziesięciu jest znana ministerstwu.

 

Pomarańczarka została zakupiona przez Muzeum Narodowe w 1928 roku, a po upadku powstania warszawskiego zaginęła w niewyjaśnionych okolicznościach. Obraz znaleziono dopiero w listopadzie 2010 roku, kiedy wystawiono go na sprzedaż w niemieckim domu aukcyjnym pod Hamburgiem. Początkowo posiadacz obrazu żądał kwoty niemal 200 tysięcy euro, ostatecznie wysokość rekompensaty jest jednak nieznana, ponieważ została objęta tajemnicą umowy.

 

Anna Lewandowska z pracowni konserwatorskiej Muzeum Narodowego pracowała nad obrazem Gierymskiego ponad rok. Pomarańczarka była wcześniej poddana nieudolnym próbom konserwacji, dlatego wymagała oczyszczenia z wosku i przemalowań. Po kradzieży obraz został naklejony na drewnianą sklejkę, która w trakcie prac została usunięta. Dopiero wtedy można było poddać Żydówkę z pomarańczami retuszowi naśladowczemu i w ostatnim etapie pokryć dzieło werniksem, tj. lakierem zabezpieczającym powierzchnię obrazu.

 

Muzeum planuje na początek 2014 roku monograficzną wystawę dzieł Gierymskiego. Zwróciło się z prośbą do właścicieli prywatnych kolekcji, którzy posiadają w swoich zbiorach dzieła związanego z Warszawą malarza, o udostępnienie ich na tę ekspozycję.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Przypływ sztuki. DESA Unicum zaprasza na cztery wystawy w Sopocie 
Chcąc podziwiać sztukę, nie trzeba rezygnować z odpoczynku nad ...
Wielkie święto miłośników sztuki w DESA Unicum
Wystawa “Sztuka Dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” łączy ...
Hotel inkubatorem dla artystów? Inauguracja projektu Art Lives Here by Leonardo Hotels
Leonardo Hotels po raz kolejny udowadnia, że Warszawa jest miastem ...
„Złote runo – sztuka Gruzji”
Muzeum Narodowe w Krakowie zaprasza na pierwszą nie tylko w Polsce, ...