„Miła, padnij!” to projekt zrealizowany przez studentów i absolwentów uczelni muzycznych i filmowych z kilku miast Polski. Film w reżyserii Mai Baczyńskiej oparty jest na wspomnieniach wojennych Teresy Lewtak- Stattler ps. „Mirka”, które zostały opisane w książce „Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój...: od 'Parasola' do 'Żubra'”.
Teresa Lewtak- Stattler, babcia Mai Baczyńskiej, jako 14-letnia dziewczynka uczestniczyła w zamachu na katów Warszawy Pabsta i Brauna. Później, jako 15-latka była łączniczką Powstania Warszawskiego. Trafiła do obozu Oberlangen, który przeżyła. Po wojnie, przez wiele lat była dyrektorem polskich Domów Towarowych „Centrum”. Została odznaczona m.in. Krzyżem Walecznych, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem Armii Krajowej (z Londynu).
- Realizacja tego filmu była dla mnie wyjątkowym przeżyciem. Poniekąd dlatego, że opowiada o jednej z najbliższych mi osób, ale nie tylko. Przede wszystkim była to dla mnie pewnego rodzaju podróż w przeszłość, to jakby własne uczucia i myśli przenosić o kolejne dekady w tył. Myślę, że – pomijając już sam aspekt osobisty - reżyser zawsze musi podejmować taki wysiłek, aby móc lepiej zrozumieć bohaterów swojego filmu. Wówczas ich losy i wszystkie ich decyzje, wspomnienia oraz przeżycia stają mu się niesłychanie bliskie.- mówi reżyserka.
Do tej pory odbyło się około 15 pokazów filmu, głównie w muzeach i centrach edukacyjnych IPN, klubach i kinach w ramach festiwali filmowych. Obecnie 24-letnia reżyserka i jej współpracownicy zbierają pieniądze na wydanie go na DVD.
- Nasza praca przy tym projekcie była wolontaryjna. Z braku sponsorów sami zajmujemy się zbiórką funduszy na wydanie „Mila, padnij!” na DVD. Film docelowo miałby powstać w kilku wersjach językowych, co umożliwiłoby rozesłanie go do bibliotek, instytutów, kin i uczelni w Polsce i na świecie. Miałoby to także na celu promocję polskiej kultury i historii - mówi Maja Baczyńska.
„Miła, padnij!” zrealizowana została pod patronatem Muzeum Powstania Warszawskiego, Magazynu Historycznemu „Mówią Wieki”, Fundacji Filmowej AK, Fundacji Polskiego Państwa Podziemnego, Fundacji Nasza Przestrzeń (Gdańsk), Akademickiego Radia Kampus 97,1 fm oraz magazynu filmowego Cinema.pl., przy dodatkowym wsparciu Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa "Nila", Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, Radio Wnet i in.