Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 17.01.2013 A A A
Popiełuszko na Syberii
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy - Kino Świat

Janusz Zaorski, zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia MFF w Berlinie i Grand Prix MFF w Locarno, powraca do kin z filmem „Syberiada polska”. Najnowszy obraz twórcy „Jeziora Bodeńskiego“ i „Matki Królów“ to jedna z największych produkcji ostatnich lat, która z epickim rozmachem przywołuje dramatyczne losy Polaków deportowanych na Syberię. „Syberiada polska” wejdzie na ekrany 22 lutego. W międzynarodowej obsadzie m.in. niezapomniany odtwórca roli Jerzego Popiełuszki – Adam Woronowicz, Urszula Grabowska, Jan Peszek i Sonia Bohosiewicz.


Dramatyczne losy Jana Doliny (Adam Woronowicz), jego rodziny i sąsiadów, którzy – po wkroczeniu Armii Czerwonej na ziemie polskie – zostają wywiezieni na Syberię, gdzie muszą stawić czoło NKWD, nieludzkim warunkom sowieckiego łagru i bezlitosnej naturze.

 

„Syberiada polska” to powrót Janusza Zaorskiego do kina historycznego, które przyniosło mu największe sukcesy międzynarodowe (Srebrny Niedźwiedź MFF w Berlinie za film „Matka Królów”, Grand Prix MFF w Locarno za „Jezioro Bodeńskie”).

 

W obsadzie spotkali się wybitni aktorzy kilku generacji. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej - Orła Adam Woronowicz („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Jan Peszek („Pożegnanie jesieni”), uhonorowana Orłem i nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego Sonia Bohosiewicz („80 milionów”, „Obława”), Urszula Grabowska - nagrodzona Orłem za rolę w dramacie „Joanna” oraz Natalia Rybicka, nominowana do Orła za kreację w filmie „Żurek”. Wspierają ich aktorzy rosyjscy - między innymi znany z produkcji Petera Weira „Niepokonani” Igor Gniezdilow.

 

„Syberiada polska” to jedna z najbardziej wystawnych produkcji ostatnich lat, realistycznie portretująca czasy II wojny światowej i surowe warunki panujące na Syberii, gdzie - po raz pierwszy w historii polskiego kina – udało się zrealizować część zdjęć. Autorem imponujących dekoracji jest wybitny scenograf Janusz Sosnowski („Kingsajz”, „Seksmisja”, „Wrota Europy”, „Przesłuchanie”), który w skali 1:1 zrekonstruował na planie syberyjski obóz Kalucze. Muzykę skomponował Krzesimir Dębski („Ogniem i mieczem”, „Stara baśń”, „Kingsajz”, „Szwadron”).

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
PODOBNE TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...
WFF trampoliną dla młodych twórców. Jak festiwal otwiera drzwi nowym pokoleniom filmowców
Warszawski Festiwal Filmowy to nie tylko miejsce spotkań uznanych ...