Już dzisiaj (13 sierpnia) w Świnoujściu rozpoczyna się 42 edycja Międzynarodowego Kampusu Artystycznego FAMA czyli największego w Polsce interdyscyplinarnego wydarzenia młodej sztuki i kultury, z którym związane były takie osobowości, jak: Marek Grechuta, Jacek Kaczmarski czy Grzegorz Ciechowski.
Przez najbliższe dwa tygodnie ulice Świnoujścia zatłoczone będą przez polskich i zagranicznych uczestników festiwalu, który skupia twórców każdej dziedziny sztuki, od muzyków, wokalistów, aktorów, tancerzy, plastyków, autorów happeningów oraz performanceów, filmowców, fotografów, aż po pisarzy, dziennikarzy, krytyków sztuki i grupy teatralne. Uczestnicy festiwalu będą mieli okazję do zaprezentowania twórczej ekspresji, nieskrępowanej sztywnym programem, co zapewniają im organizatorzy otwarci na spontaniczne inicjatywy uczestników.
Na festiwalowych scenach amfiteatru, w Miejskim Domu Kultury, hali w basenie portowym oraz licznych scenach plenerowych wystąpi około czterystu twórców, którzy przeszli wcześniejsze eliminacje w dziesięciu akademickich miastach. Festiwal od swojego powstania w 1966 r. jest ściśle związany ze środowiskiem akademickim, które w kraju po wschodniej stronie żelaznej kurtyny propagowało nowatorskie ideały, było powiewem świeżości w zatęchłym klimacie PRL-u. Tradycja pozostała do dziś, jednak poprzednia nazwa: Festiwal Artystyczny Młodzieży Akademickiej została trzy lata temu zmieniona na Międzynarodowy Kampus Artystyczny FAMA, dla pokreślenia otwartego charakteru imprezy wobec innych krajów. W tegorocznej edycji wezmą udział twórcy m. in. z Ukrainy, Białorusi, Holandii i Niemiec.
Festiwal zainauguruje koncert rockowo-folkowej grupy VOO VOO, odbędą się również występy muzyków jazzowych m. in. Atom String Quartet. Specjalną atrakcją będzie koncert inspirowany książką Leopolda Tyrmanda U brzegów jazzu, który zakończy się balem literatów na wzór powojennych klubów warszawskich, opisanych w prozie i publicystyce Tyrmanda.
FAMA to również możliwość spotkania z pisarzami, takimi jak: Andrzej Stasiuk, Janusz Rudnicki, Artur Daniel Liskowacki, Filip Springer, Ołeksandr Irwanec, Paweł Dunin-Wąsowicz, a także udział w warsztatach pod okiem specjalistów.
Festiwal, który potrwa do 26 sierpnia, zakończy się przyznaniem nagród dla najwybitniejszych twórców.