Marzenie o tym, by dosięgnąć gwiazd spełni się uczestnikom Międzynarodowego Festiwalu Światła Skyway w Toruniu, którego tematem przewodnim, w całej swej olśniewającej postaci, są właśnie te migające na nieboskłonie ciała niebieskie. Zarówno ich powstanie, struktura, jak i astronomiczne czy symboliczne znaczenie będą kwestiami poruszanymi w instalacjach oraz performance’ach tworzonych za pomocą światła przez artystów z kilku krajów.
Czwarta edycja jednego z najpiękniejszych świetlnych widowisk w Europie, rozpoczęła się w miniony wtorek i potrwa przez 5 dni do soboty 25 sierpnia. Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej, która jest organizatorem przedsięwzięcia, podkreśla że gwiezdna tematyka, świetlne instalacje oraz akcje specjalne, będą stanowić o wyjątkowości Festiwalu.
W jednej z festiwalowych stref nazwanej Jądro gwiazdy: Nieustanna Fuzja, zaprezentowana zostanie główna instalacja autorstwa węgierskiej grupy artystycznej Limelight, znanej widzom z poprzedniej edycji, podczas której ich praca została okrzyknięta przez krytyków i uczestników wydarzeniem Festiwalu. Tegoroczna trójwymiarowa projekcja zostanie wyświetlona na wykorzystanym uprzednio budynku Collegium Maximum i będzie wizją przenoszącą widzów w różne przestrzenie i wymiary.
Kolejnym ważnym punktem Skyway będzie „świetlno-muzyczny science show”, oparty o gigantycznych rozmiarów model fulerenu czyli cząsteczki składającej się z parzystej liczby atomów węgla, odkrytej w 2010 r. Świetlny eksperyment zaprezentowany w Stefie konwektywnej: Wadze Materii czyli wielkoformatowych instalacjach oraz projekcjach, przygotowany został przez Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i odbędzie się w Fosie Zamkowej. Autorzy widowiska podejmą próbę odpowiedzi na pytanie o naturę światła, a także przedstawią etapy życia gwiazd.
Pozostałe strefy o równie enigmatycznych nazwach jak Fotosfera: Widzialne Piękno oraz Chromosfera i korona: Cząstki Graniczne, będą prezentować kolejno małe i średnie instalacje, o niezwykłych walorach wizualnych oraz konceptualnych, zaś druga ze stref będzie przestrzenią sztuki alternatywnej, różnego rodzaju akcji specjalnych oraz interwencji artystycznych. Na uwagę zasługuje instalacja zatytułowana Droga Mleczna w strefie Fotosfery, autorstwa toruńskiego artysty Tomasza Wlaźlaka. Praca składa się z rozwieszonych pomiędzy drzewami i w ich koronach lampek LED, których niezwykły efekt ma przywodzić na myśl rozgwieżdżone niebo znajdujące się tuż nad głowami przechodniów spacerujących w przestrzeni parku przy placu Rapackiego.