Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 24.08.2012 A A A
Kino Jima Sheridana w trasie przez Polskę
INFORMACJA PRASOWA / REDAKCJA
Na zdjęciu Jim Sheridan. Materiał prasowy - fot. Wojtek Szabelski

Każdy kinoman na pewno zna poruszające „W imię ojca” czy oskarowy film „Moja lewa stopa” reżysera Jima Sheridana. Od 7 września w podróż po polskich kinach studyjnych rusza retrospektywa filmów irlandzkiego Mistrza przygotowana przez ekipę festiwalu Tofifest i Irlandzki Instytut Filmowy.


Retrospektywa rozpocznie się w Kinie Centrum w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. Potem odwiedzi Kino Charlie (Łódź), Kino pod Baranami (Kraków), Kino Zamku Książąt Pomorskich(Szczecin), Gdańskie Centrum Filmowe (Gdańsk/Trójmiasto), Kino Światowid (Katowice) i Kino LAB w warszawskim CSW Zamek Ujazdowski. W programie retrospektywy oskarowy debiut Sheridana „Moja lewa stopa”, epopeja „Pole”, dramat „W imię ojca” oraz autobiograficzna „Nasza Ameryka”. Pojawią się też dwa filmy inspirowane i produkowane przez Sheridana: „Spirala przemocy” w reżyserii Terry George’a i „Krwawa niedziela” w reż. Paula Greengrassa.

 

Jim Sheridan to kluczowa postać we współczesnej historii kina Irlandii i jeden z najważniejszych twórców kina światowego. Jego filmy zdobyły 16 nominacji do Oscara, z których 6 otrzymał sam reżyser. Jest też laureatem Independent Spirit Award, nagród Goya i Donatello oraz Złotego Niedźwiedzia Berlinale. Można zaryzykować stwierdzenie, że jego kino zrobiło więcej dla zrozumienia ducha Zielonej Wyspy i konfliktu drążącego Irlandię Północną, niż wszystkie działania polityków razem wzięte. To Sheridan „odkrył” też fenomen Daniela Day-Lewisa, który dzięki roli w „Mojej lewej stopie” został laureatem Oscara. W 2011 Jim Sheridan roku odwiedził Polskę by na festiwalu Tofifest uroczyście otworzyć swoją pierwszą retrospektywę. Toruński festiwal uhonorował też reżysera specjalną nagrodą Złotego Anioła za Odwagę i Niepokorność Twórczą. Wtedy też zapadła decyzja, by za zgodą reżysera, zorganizować jego ogólnopolską retrospektywę.

 

Urodzony w 1949 roku w Dublinie Sheridan zaczynał od działań teatralnych. W kinie zadebiutował "Moją lewą stopą" w 1989. Szybko zaczął być postrzegany jako odrodziciel kina irlandzkiego. Potwierdziło to „Pole” (1990) z monumentalną, nominowaną do Oscara rolą Richarda Harrisa i "W imię ojca" (1993) ze znakomitą kreacją Day-Lewisa. Ten film otworzył niezwykle ważny dla twórczości Sheridana wątek analizujący konflikt katolicko-protestancki w Ulsterze oraz rolę jaką grała w nim IRA. Z tym tematem zmierzył się też w „Some mother's son” (współreżyseria Terry George), "Bokserze" (1997) oraz jako producent głośnej „Krwawej niedzieli” w reż. Paula Greengrassa (2002). Przenosiny i osiedlenie w USA stały się dla Sheridana inspiracją dla stworzenia niezwykle osobistego filmu "Nasza Ameryka" (2003) o irlandzkich imigrantach, żyjących nielegalnie w Stanach. Amerykańska ścieżka zawiodła Sheridana do współpracy z największymi gwiazdami. W 2005 stworzył biografię jednego z najsłynniejszych raperów świata 50 Cent'a "Get Rich or Die Tryin: The Story of 50 Cent", a w 2009 powstali „Bracia” z Toby'em Maguire, Natalie Portman i Jake'm Gyllenhallem. Ostatnim filmem Sheridana jest thiller "Dream House" z Rachel Weisz i Danielem Craigiem. Obecnie reżyser pracuje nad trzema projektami: irlandzkim „Sheriff Street”, amerykańskim „Old Stoneface” oraz chińsko-amerykańską fabułą złożoną z krótkometrażowych etiud wielkich reżyserów "Shanghai, I Love You”.

 

Retrospektywa Jima Sheridana

7 – 9 września TORUŃ / Kino Centrum w CSW

13 – 16 września SZCZECIN / Kino Zamek

15 – 20 września KRAKÓW / Kino pod Baranami

17 – 20 września KATOWICE / Kino Światowid

20 - 23 września WARSZAWA / Kino LAB CSW Zamek Ujazdowski

24 - 26 września GDAŃSKTRÓJMIASTO / Gdańskie Centrum Filmowe

26 – 28 września ŁÓDŹ / Kino Charlie

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...