Opowieść o traumatycznym dzieciństwie. Bliznach, jakie pozostają na duszy dziecka, będącego świadkiem przemocy domowej, i trudnościach, jakie to dziecko, w dorosłym życiu, ma w budowaniu relacji i związków osobistych.
Bohatera książki, Filipa, poznajemy z perspektywy dwóch przeplatających się linii czasowych – dziecka oraz dorosłego.
Jako dziecko Filip żyje w piekle domu rodzinnego. Widzi skrajnie toksyczną relację rodziców, opartą na dynamice kata i ofiary. Ojciec fizycznie i psychicznie znęca się nad matką.
Filip jako dorosły młody człowiek próbuje ułożyć sobie życie. Odcinając się od swoich emocji, nieświadomie powielaj mechanizmy, które pomogły mu przetrwać dzieciństwo.. Jego pozorny spokój – fundament złożony z pasji do muzyki i relacji z dziewczyną, Hanią – burzy wiadomość od ojca, który po dziesięciu latach od urwania kontaktu chciałby się spotkać.
W czasach koronawirusa ta przejmująca powieść to ważny głos w kwestii przemocy domowej. Telefoniczne linie pomocowe dla dzieci i kobiet urywają się od telefonów. Zamknięte w czterech ścianach ofiary skazane są na przebywanie ze swoimi oprawcami.
Sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres powiedział, że nastąpił "przerażający globalny wzrost przemocy domowej" i wezwał rządy do tego, by jak najszybciej powzięły środki do zapewnienia kobietom bezpieczeństwa. - Kwarantanna i izolacja są niezbędne do powstrzymania COVID-19, ale mogą uwięzić kobiety z agresywnymi partnerami - powiedział Guterres. - W niektórych krajach liczba kobiet dzwoniących do służb wsparcia wzrosła dwukrotnie. Tymczasem służby zdrowia i policja są przytłoczone i mają za mało personelu. Lokalnym grupom wsparcia brakuje funduszy. Niektóre schroniska dla ofiar przemocy domowej są zamknięte, inne są przepełnione - dodał.
Poradnia K nie po raz pierwszy zajmuje stanowisko w istotnej społecznie sprawie. Jak mówi Joanna Bażyńska, prezes Wydawnictwa: „Nasze wybory wydawnicze zawsze były i są bezkompromisowe. Stąd decyzja o wydaniu „Filipa i hydry”. Jesteśmy dumni, że Patryk Fijałkowski debiutuje u nas i że możemy pokazać światu tę niezwykle potrzebną, piękną i odważną książkę, a jednocześnie zwrócić uwagę na jakże ważny społecznie problem. Statystyki policyjne są nieubłagane - liczba ofiar przemocy domowej wzrasta, a to tylko wierzchołek góry lodowej, bo przecież wiele osób nie znajduje w sobie dość odwagi i determinacji, by zgłosić się na policję. Wierzymy, że lektura „Filipa i hydry” może sprawić, że ofiary znajdą w sobie siłę, by przeciwstawić się złemu traktowaniu, a milczący dotąd świadkowie przemocy zza ściany zareagują tak, jak powinni.”
Książka ukazała się 6 kwietnia 2020 roku.
O autorze
PATRYK FIJAŁKOWSKI (ur. 1992 w Wyszkowie) - autor powieści „Śnieg widmo" (2014) i projektant zadań fabularnych do gier wideo. Wcześniej dziennikarz współpracujący m.in. z Polygamia.pl i Gry-Online.pl. W 2017 przyłapany na romansie z tłumaczeniem - z angielskiego przełożył książkę „Indie games. Podręcznik niezależnego twórcy gier". Czasem nieśmiało tworzy muzykę.