14. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków odbędzie się między 25 listopada a 2 grudnia. Wszystkich wielbicieli filmowej różnorodności, mocnych wrażeń i kameralnych autorskich refleksji zapraszamy w tym roku na kinowe fotele i przed domowe ekrany!
2020 to rok, któremu w lunarnym horoskopie patronuje Metalowy Szczur - stąd właśnie ten sprytny i charakterny zwierzak znajdzie się w logo festiwalu. Zodiakalny gryzoń ma bogatą wyobraźnię, jest inteligentny i wszędobylski. Możecie liczyć, że program ułożony pod jego patronatem zaprowadzi Was w zaskakujące i niezwykłe regiony azjatyckich kinematografii.
Tegoroczne Pięć Smaków, ze względu na ograniczenia sanitarne związane z pandemią Covid-19, odbędzie się w wersji hybrydowej: zarówno w kinach, jak i w formie pokazów online. Dołożymy jednak wszelkich starań, by ta niecodzienna formuła pozwoliła widzom wciąż doświadczyć wyjątkowej festiwalowej atmosfery. Nie rezygnujemy ze spotkań, dyskusji i wydarzeń towarzyszących, które pozwolą na żywy kontakt ze współczesną kulturą Azji i nie tracącym ducha w trudnych czasach świecie kina.
Ponieważ w tym szczególnym roku wiele wyjazdów i podróżniczych planów musiało zostać zawieszonych, jedną z głównych tematycznych sekcji festiwalu będzie "Podróż do Azji". W programie znajdą się filmy, które pozwolą nam wędrować po najbardziej niedostępnych rejonach kontynentu, poznać fascynujących ludzi i niezwykłe miejsca. Kinowe podróże to dobry pomysł dla tych, którzy tęsknią za pięknymi krajobrazami, dla tych, którzy chcą wrócić pamięcią do tętniących życiem miejskich ulic albo wręcz przeciwnie, odnaleźć ukojenie w dzikich ostępach po miesiącach spędzonych w home office.
Jednym z prezentowanych w tym cyklu tytułów będzie "Mekong 2030", wyjątkowy projekt, za którym stoją reżyserki i reżyserzy z Azji Południowo-Wschodniej: Anocha Suwichakornpong (Tajlandia), Anysay Keola (Laos), Sai Naw Kham (Mjanma), Kulikar Sotho (Kambodża), Pham Ngoc Lan (Wietnam). Dwie z nich są znane stałym widzom Pięciu Smaków - w ramach 4. edycji prezentowaliśmy przegląd filmów Anochy Suwichakornpong, a "Ostatni akt" Kulikar Sotho znalazł się w konkursie edycji 9.
Nowelowy film o jednej z największych azjatyckich rzek, u brzegów której żyje 60 milionów ludzi, to refleksja nad jej przyszłością i koniecznością dbania o ekosystem regionu. To zarazem unikalny wgląd w świat korzystających z jej zasobów społeczności, w niektórych przypadkach pierwszy raz uwiecznionych w filmowym medium.
Delta Mekongu będzie rzecz jasna jednym z wielu odwiedzanych przez nas rejonów - jak co roku pięciosmakowe filmy zabiorą Was do Japonii, Korei czy Hongkongu. Prace nad programem trwają intensywnie, a wyzwania, jakie stawia nam rzeczywistość, są tylko impulsem dla nowych pomysłów i rozwiązań. Szykujemy liczne programowe niespodzianki, które będziemy ujawniać na naszej stronie i w mediach społecznościowych, zapraszamy do ich śledzenia!
14. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie oraz online w dniach 25 listopada - 2 grudnia 2020.