Kur nie można lekceważyć! Te niezwykłe ptaki przez tysiące lat ewolucji nabyły szereg zdumiewających umiejętności. Nie powinno to nikogo dziwić, w końcu pochodzą od… tyranozaurów! W 2007 roku testy DNA udowodniły, że najbliższym aktualnie żyjącym krewnym krwiożerczego T-Rexa jest właśnie zwykła, domowa kura. Wiele badań nad kurami potwierdza, że te hodowlane ptaki mają w sobie spryt, o który nie podejrzewa się większości przedstawicieli ich gatunku. I chociaż nie potrafią latać, a śpiewająca kurka taka jak Turu zdarza się raz na pokolenie, to nie szufladkujmy kur w roli drobiu. Odłóżmy powiedzenie „ptasi móżdżek” do lamusa i zobaczmy, czym jeszcze mogą zaskoczyć nas gdakające kokoszki.
Kury mają dobrą pamięć, są inteligentne i potrafią liczyć
Ich niewielkie główki mogą pomieścić bardzo dużo informacji i składować je latami. Potrafią zapamiętać i rozróżnić ponad 100 twarzy innych kur oraz rozpoznać je nawet po kilku miesiącach rozłąki. Już kilkudniowe kurczęta są świadome, że dana rzecz nie przestaje istnieć, kiedy znika z ich pola widzenia. Dla porównania – ludzkim dzieciom zrozumienie tego faktu zajmuje około 7 miesięcy. Kury wykształciły też rozumowanie logiczne, łączą przyczynę ze skutkiem, potrafią przewidywać przyszłe wydarzenia, a nawet liczyć do pięciu. Tego typu umiejętności dzieci wykazuję dopiero powyżej czwartego roku życia! Nic więc dziwnego, że Turu tak doskonale zapamiętuje teksty piosenek i bez zastanowienia rusza w niebezpieczną podróż w celu odnalezienia ukochanej opiekunki.
Wypracowały własny język
Kury komunikują się ze sobą za pomocą własnego języka złożonego z ponad 25 osobnych dźwięków o różnym znaczeniu. Konkretne gdaknięcia mogą nie tylko ostrzegać przed drapieżnikiem czy wołać koleżanki do znalezionego pokarmu, lecz także okazywać emocje. Obserwujący kury naukowcy odkryli także, że wysiadujące jajka ptaki komunikują się ze swoimi pisklętami, gdy te jeszcze są w skorupkach. Co więcej, młode również popiskują do matki i do siebie nawzajem, aby zsynchronizować czas wyklucia. Nie nauczyliśmy się jeszcze posługiwać kurzym językiem, ale przebojowa kurka Turu bez problemu opanowała podstawy ludzkiej mowy. Gdyby nie kariera na scenie, spokojnie mogłaby zostać tłumaczką!
Mogą śnić
Podobnie jak ludzie, ptaki mają fazę snu REM, podczas której dochodzi do bardzo szybkiego ruchu gałek ocznych pod powieką. Oznacza to, że mają nocne fantazje podobnie jak my. Kury prześcignęły jednak ludzi – po swoich drapieżnych przodkach odziedziczyły dodatkową fazę snu. USWS (jednopółkulowy sen wolnofalowy) to stan, w którym jedna połowa mózgu spoczywa, podczas gdy druga nie śpi. Właśnie dlatego można zaobserwować kurczaki śpiące z jednym okiem otwartym. Dzięki temu, wciąż czujna kura, może uciąć sobie bardzo bezpieczną drzemkę. Nadal nie wiemy jednak o czym śnią kury, ale można być niemal pewnym, że małej Turu śni się wielka scena!
Mają swoje sympatie
Relacje w stadzie kur wyglądają bardzo podobnie do tych ludzkich: ptaki mają swoją grupę najbliższych ptasich „znajomych” i takich, których lubią zdecydowanie mniej. Kiedy na przykład znajdują jedzenie, w pierwszej kolejności prowadzą do niego najbliższe przyjaciółki. Koguty z kolei wykazują szarmanckie zachowania wobec ulubionych kur – zakrywają je przed deszczem własnymi skrzydłami i dzielą się swoim pokarmem, a by zdobyć ich zainteresowanie uczą się skomplikowanego tańca godowego. Równie zdeterminowany jest kogut Vincent, którego serce pieje do kurki Turu – by jej dopomóc jest w stanie zdobyć się na naprawdę urocze gesty!
Dbają o higienę Kury uwielbiają kąpiele piaskowe. Zagrzebując się w piasku i obsypując się nim, stroszącą pióra i kręcącą kuprem z zadowolenia. Robią to jednak nie tylko dla własnej przyjemności – piasek pozwala im na pozbycie się pasożytów i poprawę jakości upierzenia, a także regulację temperatury ciała. I chociaż scen piaskowej kąpieli nie zobaczymy w animacji „Turu. W pogoni za sławą”, to możemy być pewni, że główna bohaterka ma bardzo czysty… głos!
Potrafią pływać
Kury nie są lotnymi ptakami – ledwie potrafią wzbić się w powietrze i krótko utrzymują ponad ziemią. Jednak poza lądem całkiem nieźle radzą sobie… w wodzie! Włożona do zbiornika wodnego kura będzie utrzymywać się na powierzchni, a przebierając nóżkami jest w stanie przepłynąć spory kawałek. Udowodni to też Turu, która podczas jednej ze swoich przygód znajdzie się w rzece.
Jest im bliżej do ludzi, niż nam się wydaje
Kury to ptaki, które są inteligentne, mają rozwinięte życie towarzyskie i emocjonalne – w tym względzie bardzo przypominają ludzi. Występują w praktycznie każdym zakątku naszej planety i według różnych szacunków jest ich kilkukrotnie razy więcej niż nas! Niestety, większość z nich rodzi się i umiera na farmach, w klatkach, często nie mając możliwości pożyć „po kurzemu”. Jak mogłyby potoczyć się ich losy, gdyby miały tyle szczęścia co utalentowana Turu? Przekonajmy się o tym kupując odpowiedzialnie!
Pierwsza była kura, później – jajko
Większość jajek, które kupujemy w sklepach pochodzi z dużych ferm przemysłowych, gdzie życie kur w niczym nie przypomina humanitarnego wyobrażenia o hodowli zwierząt. Nie ma tam kwok prowadzących kurczęta, walecznych kogutów zabiegających o względy koleżanek, grzebania w piasku, nawiązywania przyjaźni czy przesiadywania na grzędzie. By uniknąć kupowania jaj z chowu klatkowego, przed każdym zakupem jajek należy sprawdzić z jakiego typu chowu pochodzą jaja. Pomaga w tym numer wyróżniający na skorupce jajka:
0 – chów ekologiczny (kura na świeżym powietrzu z wolnym wybiegiem, karmiona karmą ekologiczną),
1 – chów z wolnym wybiegiem (zwykle zamykana na noc),
2 – chów ściółkowy (kura nie ma dostępu do świeżego powietrza, ale może się swobodnie poruszać),
3 – chów klatkowy (kura zwykle ma obcięty dziób i pazurki, całe życie spędza w klatce).