Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 16.10.2020 A A A
10 rzeczy, które musisz wiedzieć o „Banksterach"
INFORMACJA PRASOWA
Fot. Materiał prasowy

Już dziś na ekrany kin wchodzą „Banksterzy" – emocjonujący film o ludziach, którzy zostali wrobieni w kredyty frankowe. Przedstawiamy 10 ciekawostek i informacji zza kulis produkcji, które wprowadzą was w historię największego przekrętu finansowego ostatnich dekad. Jak brzmiał pierwotny tytuł filmu, kto stoi za jego powstaniem i którzy aktorzy z „Banksterów" są na wojennej ścieżce z polską bankowością.


1. Film opowiada o rzeczywistości ludzi, którzy zostali wrobieni w kredyty frankowe. Bohaterowie filmu to kilkaset tysięcy Polaków oszukanych przez banki, ignorowanych przez władzę, zapomnianych przez media i niereprezentowanych przez żadną instytucję.

 

2. Dwójka głównych aktorów grających w firmie - Tomasz Karolak i Małgorzata Kożuchowska - także przyznali się do tego, że są ofiarami banków i są z nimi w sporach.

 

3. Powstanie produkcji było wspierane przez organizacje zajmujące się polskimi frankowiczami. Partnerem filmu jest spółka Votum, reprezentująca pokrzywdzonych kredytobiorców w procesach sądowych. Konsultantami merytorycznymi scenariusza byli dawni pracownicy banków, a także specjaliści od rynku kapitałowego w Polsce oraz członkowie stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu.

 

4. Seans „Banksterów" to okazja, żeby zobaczyć znanych aktorów w zupełnie nowych odsłonach - jak np. Tomasza Karolaka, króla polskiej komedii, który, wcielając się w bezwzględnego dyrektora jednego z banków, mobbingującego, zastraszającego i dającego łapówki, burzy swój wizerunek i pokazuje niespodziewaną skalę swojego talentu.

 

5. „Banksterzy" to także kolejne filmowe spotkanie Antka Królikowskiego i Katarzyny Zawadzkiej. Po „Badboyu" Patryka Vegi, gdzie wcielili się w parę sprawującą kontrolę nad jednym z klubów piłkarskich, tym razem aktorzy znaleźli się po dwóch stronach barykady. Katarzyna Zawadzka gra banksterkę, która każdemu jest w stanie wcisnąć kredyt frankowy, Antek Królikowski zaś rodzinnego faceta, który zrobi wszystko, by w końcu wyprowadzić się od teściów.

 

6. Produkcja to także plejada doświadczonych, znanych i lubianych polskich aktorów. W filmie zobaczymy bowiem szereg innych cenionych twarzy - jak np. powracającą na duże ekrany, marzącą o własnym domu Magdalenę Lamparską, Jana Frycza, który doskonale rozgrywa wszystkimi pionkami krajowej finansjery, Rafała Zawieruchę, który walczy o własne marzenia, oraz Marcina Bosaka, Ewę Kasprzyk, Mariusza Bonaszewskiego, Przemysława Bluszcza, Macieja Nawrockiego, Julię Wyszyńską, Mariannę Zydek i Agnieszkę Suchorę.

 

7. Autorem scenariusza do filmu jest Adam Guz - ceniony finansista i autor książki o polskich frankowiczach i kulisach największego przekrętu finansowego ostatnich dekad. W swojej powieści pt. „Banksterzy" Adam Guz, także ofiara franków, bez lukru opisuje autentyczne, brutalne praktyki stosowane przez banki w dążeniu do jak największej sprzedaży i zysków z tytułu kredytów i polisolokat.

 

8. W opinii ludzi pokrzywdzonych przez franki „Banksterzy" wiarygodnie pokazują rzeczywistość, z którą frankowicze zmagają się od lat. „W wielu scenach widziałam siebie i swoją rodzinę" - mówi Agnieszka Bińka ze Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu. Wiceprezeska organizacji Barbara Husiew podkreśla zaś, że dzięki „Banksterom" „po wielu latach walki kredytobiorcy wreszcie doczekali się filmu, który pokazuje bankowe bezprawie".

 

9. Reżyser filmu Marcin Ziębiński w 1983 roku, jako nastolatek, zrealizował krótkometrażówkę „Klucz do...", nagrodzoną na ponad dwudziestu festiwalach, zarówno krajowych i zagranicznych. W 1991 roku nakręcił zaś pełnometrażowy kostiumowy film „Kiedy rozum śpi" w koprodukcji polsko-francuskiej z Wojciechem Pszoniakiem, Januszem Gajosem, Janem Peszkiem, Ute Lemperem i Phillippine Leroy-Beaulieu w obsadzie. Film trafił na festiwal w Cannes do sekcji Cinéma en France (obecnie połączoną z Quinzaine de Realisateurs), zdobył nagrodę w San Sebastian i otwierał festiwal w Viareggio. Jest także twórcą kilkuset filmów reklamowych, kilku tytułów Teatru Telewizji, realizatorem teledysku „Jaka ja Kayah" nagrodzonego Drewnianym Yachem na IX Festiwalu Teledysków i nominowanym do Fryderyków. W jego dorobku znajdują się także „Dublerzy" - wysokobudżetowy, niezależny film akcji, który w wakacje 2006 roku stał się najchętniej oglądanym tytułem po „Piratach z Karaibów"!

 

10. Roboczy tytuł filmu to „Franek". Hasło odnosiło się do fragmentu dialogu z produkcji, który odbywają ze sobą przedstawiciele krajowej finansjery, knując zyskowny, ale krzywdzący i nieuczciwy przekręt bankowy, dziś określany jako największą aferę finansową III RP.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...