Michael J. Behe jest amerykańskim biochemikiem, biologiem molekularnym oraz autorem koncepcji nieredukowalnej złożoności. Obecnie piastuje stanowisko profesora na wydziale nauk biologicznych w Lehigh University w Pensylwanii. Jest także autorem koncepcji nieredukowalnej złożoności, którą przedstawił w swojej pierwszej książce pt. Czarna skrzynka Darwina: Biochemiczne wyzwanie dla ewolucjonizmu.
Uczony wskazuje, że codziennie mamy do czynienia ze strukturami, które nie mogły powstać stopniowo, ponieważ nie pełniłyby wówczas określonej funkcji. Jednym z najprostszych przykładów takiej struktury jest pułapka na myszy. Gdyby wymontować z tego prostego mechanizmu jakikolwiek element, to całość stałaby się bezużyteczna. Układy nieredukowalnie złożone występują również w biologii, tyle że są one o wiele bardziej złożone. Behe podkreśla, że ich funkcjonalność zależy od odpowiedniego ułożenia wszystkich elementów składowych. Amerykański uczony jest również autorem kilkudziesięciu prac w cenionych periodykach naukowych oraz członkiem Discovery Institute. O jego życiorysie i działalności można przeczytać więcej na stronie internetowej „W poszukiwaniu projektu” (https://wp-projektu.pl/).
Fundacji En ArcheFundacja En Arche zajmuje się działaniem na rzecz rozwoju i popularyzacji nauki poprzez finansowanie badań naukowych, fundowanie stypendiów dla ciekawych świata nauki studentów i doktorantów, wyposażanie jednostek naukowo-badawczych oraz poprzez działalność wydawniczą. Najnowszą pozycją, która została opublikowana przez wydawnictwo Fundacji En Arche, jest kolejna książka Behe’ego: Granica ewolucji. W poszukiwaniu ograniczeń darwinizmu, która ukazała się w ramach serii wydawniczej „Seria Inteligentny Projekt” (https://enarche.pl/produkt/granica-ewolucji/).
Kilka słów o książce
Autor prezentuje zarzuty wobec neodarwinizmu, zauważając niedoskonałości poglądu przyjętego przez większość naukowców. Chociaż stanowisko autora nie ma charakteru anty-ewolucyjnego, to utrzymuje on, że darwinowski model ewolucji nie wyjaśnia pochodzenia niektórych złożonych struktur molekularnych oraz przede wszystkim nie wyjaśnia natury początków życia na Ziemi. Behe dochodzi do wniosku, że przypadkowe i niekierowane procesy (mutacje i dobór naturalny) nie byłyby w stanie doprowadzić do powstania złożonych i uporządkowanych struktur molekularnych. Innymi słowy, amerykański uczony twierdzi, że darwinowskie wyjaśnienie różnorodności świata przyrody ożywionej jest ograniczone – ma swoje granice i dlatego książka nosi tytuł Granica ewolucji. Behe nawiązuje również do silnej zasady antropicznej oraz do idei precyzyjnego dostrojenia Wszechświata, uznając, że warunki panujące w kosmosie zostały tak zaprojektowane, aby na Ziemi mogło się pojawić złożone życie.
(książkę można nabyć w księgarni Fundacji En Arche: https://enarche.pl/produkt/czarna-skrzynka-darwina/)
Prezentowana książka jest bez wątpienia pozycją kontrowersyjną. Poglądy Behe’ego zostały przyjęte z aprobatą przez takich uczonych jak Michael Denton, czy David Snoke, niemniej przez innych są krytykowane. W nauce ciągle toczy się na ten temat dyskusja. Niektóre twierdzenia zawarte na stronach Granicy ewolucji zostały już potwierdzone eksperymentalnie przez zespół badaczy z Australii, Niemiec oraz Izraela. Książka Granica ewolucji z pewnością może zainteresować zarówno krytyków darwinizmu, jak i zwolenników tej idei, a przede wszystkim zapewnia zapoznanie się z rzetelną wiedzą naukową.
Webinarium z Michaelem J. Behe
Dzięki staraniom i zaangażowaniu Fundacji En Arche, niebawem odbędzie się webinarium z udziałem Behe’ego w ramach premiery książki Granica ewolucji. Uczony nie tylko opowie o swojej książce, ale także udzieli odpowiedzi na pytania uczestników tego wydarzenia.
Webinarium odbędzie się 17 listopada 2020 roku o godzinie 18:00. Link do zapisów:http://granicaewolucji.pl/. Gorąco zachęcam do czynnego udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu oraz do zadawania pytań wybitnemu uczonemu.