Na wystawę składają się prace dwójki artystów – Netty Laufer, wychowanej w Jerozolimie i Nowym Jorku oraz Toma Swobody, który urodził się na Górnym Śląsku, a obecnie mieszka i pracuje w Cieszynie.
Prezentowane prace odnoszą się do złożonych zależności zwierzęcych i ludzkich terytoriów, ich przenikalności oraz istniejących między nimi granic, a także tego, kto, według jakich zasad i środków, je ustala. Soczewką pozwalającą dostrzec wspomniane zjawiska stał się dla Netty Laufer teren Palestyny i Izraela, natomiast dla Toma Swobody ogród zoologiczny.
Laufer w swoich pracach bazuje na materiałach z kamer przemysłowych, kamer śledzących ruch, mapach, rysunkach technicznych, przyjmuje zatem pozycję zewnętrznej i zdystansowanej obserwatorki, której percepcja zapośredniczona jest dodatkowo przez urządzenia rejestrujące. W jej pracach oko jest narzędziem badania, śledzenia i kontroli, a terytoria biologiczne i polityczne przenikają się i konfrontują.
Swoboda natomiast eksploruje sztuczny świat ogrodów zoologicznych, uwalniając się jednocześnie z roli widza podążającego ścieżkami narzucanymi przez okulocentryczną architekturą takich miejsc. Artysta miesza ludzki i zwierzęcy porządek poprzez zmiany perspektyw, umieszczanie samego siebie w klatce, poprzez skupianie się na pozornie nieistotnych detalach czy zaburzanie percepcji.
Ekspozycję, której kuratorką jest Agata Ciastoń, będzie można bezpłatnie oglądać w Muzeum Współczesnym Wrocław przy pl. Strzegomskim 2, od 4 grudnia 2020 do 8 marca 2021. Partnerzy: Fundacja PZU, Strefa Kultury Wrocław.