Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 23.12.2020 A A A
Laureaci 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"
INFORMACJA PRASOWA
Materiał prasowy

Zakończył się 14. Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", na którym nagrodzono rosyjskie filmy zarówno fabularne, jak i dokumentalne. Swoje nagrody przyznała także publiczność.


Jury Konkursu Filmów Fabularnych 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską" w składzie: Przewodniczący Robert Gliński, Karolina Gruszka, Michał Oleszczyk postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

GRAND PRIX Festiwalu "Sputnik nad Polską" w wysokości 2500 euro filmowi „Drodzy Towarzysze” w reżyserii Andrieja Konczałowskiego za pieczołowitą rekonstrukcję przenikniętego strachem świata, w którym główna bohaterka przeżywa nagłe moralne przebudzenie, zrodzone z lęku o ukochaną córkę. Wstrząsający obraz komunizmu pokazany w mistrzowskiej reżyserii z niezwykłą dbałością o prawdę i detal. Film opowiedziany bardzo dynamicznie odznacza się wspaniałą intensywnością emocjonalną.

 

II Nagroda w wysokości 1500 euro filmowi „Francuz” w reż. Andrieja Smirnowa za misterną i niepozbawioną humoru panoramę inteligenckiej Rosji lat 1950-tych, widzianej oczami przybysza z zewnątrz, szukającego prawdy o własnej tożsamości. Gorzka konfrontacja wolnego świata Europy zachodniej z upiornym komunistycznym totalitaryzmem.

 

III Nagroda w wysokości 500 euro filmowi „Wielorybnik” w reż. Filippa Jurjewa za delikatność, świeżość i szlachetność w opowieści o pierwszej miłości zrodzonej na styku internetowej iluzji i bezkresnych śniegów Czukotki. Prostota opowiadania, prawda w kreacjach młodych aktorów, niezwykła sceneria „krańca świata” tworzą surowy i piękny obraz, którego nie sposób zapomnieć.

 

Wyróżnienie dla filmu „Burza” w reż. Grigorija Konstantynopolskiego za odwagę i bezczelność gogolowskiej formy, odbijającej w krzywym zwierciadle zbiorowe szaleństwo świata, który wypadł z kolein.

 

Wyróżnienie dla aktora Aleksandra Bałujewa za rolę Ojca w filmie „Francuz” w reż. Andrieja Smirnowa za wspaniałą kreację odnalezionego po latach ojca, który w trakcie jednej długiej rozmowy przekazuje synowi całość ojcowskiego uczucia i ogrom bólu swych tragicznych doświadczeń.

 

Widzowie przyznali Nagrodę Publiczności filmowi „Wierność” w reżyserii Niginy Sajfułłajewej.

 

Jury Konkursu Filmów Dokumentalnych 14. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską” w składzie: Przewodniczący Cezary Grzesiuk, Joanna Sławińska i Maciej Cuske postanowiło przyznać następujące nagrody:

 

GRAND PRIX filmowi „Człowiek niezłomny” Andrieja Konczałowskiego w reżyserii Ekateriny Wieszczewej, Jewgenija Grigoriewa za głębię w ukazaniu stanu świadomości współczesnych Rosjan, ich umiłowania życia i potrzeby wewnętrznej wolności, a także za szczególnie ciekawą konstrukcję i montaż.

 

Drugie miejsce jury przyznało filmowi „Andriej Tarkowski. Świątynia kina” Andrieja A. Tarkowskiego za możliwość uczestniczenia w duchowym spotkaniu z mistrzem kina, i za przemyślaną formę, która pozwala zanurzyć się w jego wizji sztuki i życia.

 

Trzecie miejsce przypadło filmowi „Mama dla Julii” Natalii Kadyrowej za niezwykłą cierpliwość w stworzeniu intymnej opowieści o urodzonej w więzieniu Julii, jej matce, i dwóch kobietach opiekujących się dziewczynką, których losy kamera śledzi z bliska przez kilka lat. Trzymający do końca w napięciu film pozostawia widza z pytaniem o wpływ każdej z opiekunek na dziecko i jego przyszłość.

 

Jury postanowiło przyznać dwa wyróżnienia:

 

Filmowi „Szaman" Andrieja Osipowa za ciekawą wizję historii Rosji oraz odkrycie przed widzem nowych faktów, i zaskakujących koncepcji na temat Stalina.

 

Filmowi „Puste strony” Marii Popricak za wyjątkowo poruszające ukazanie ostatnich lat życia carskiej rodziny Romanowów, aż po jej tragiczny koniec, który zapoczątkował okres największego w historii ideologicznego terroru.

 

NAGRODA SPECJALNA
Nagrodę specjalną Dyrektora Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego Dariusza Wieromiejczyka dla najlepszego filmu konkursu filmów dokumentalnych otrzymuje „Szaman” w reżyserii Andrieja Osipowa za wyjątkowe połączenie archiwalnych zdjęć z narracją jego bohatera.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...