Gościem specjalnym tegorocznej edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego będzie kinematografia Norwegii. Tym samym Festiwal zakończy trwającą kilka ostatnich lat filmową podróż przez kraje nordyckie. Pokazom najciekawszych norweskich filmów dokumentalnych, fabularnych i animowanych towarzyszyć będą spotkania z twórcami oraz wydarzenia specjalne i branżowe.
“Norweski film dokumentalny zaskakuje wielością tematów i różnorodnością formy. Tamtejsi twórcy opowiadają o pięknie swojego kraju, ale również nie unikają tematów trudnych, które dotknęły tamtejsze społeczeństwo w ciągu ostatniej dekady”. - podsumowuje Barbara Orlicz-Szczypuła, dyrektorka biura programowego Festiwalu i kuratorka cyklu norweskiego. - “W programie poznamy różne oblicza Norwegii: piękną nieokiełznaną przyrodę, wielokulturowe społeczeństwo, ale również zobaczymy jak norwescy reżyserzy opowiadają o zupełnie innych zakątkach świata.
Cykl “Fokus na Norwegię” zainauguruje 1 czerwca pokaz filmu “Tam, gdzie wraca człowiek” (reż. Egil Håskjold-Larsen) - ponadczasowy portret relacji człowieka z naturą. Piękna opowieść o starszym mężczyźnie, który mieszka na lodowym pustkowiu w najbardziej wysuniętym na północ punkcie Europy.
W programie znalazło się 6 pełnometrażowych dokumentów. Poznamy między innymi losy słynnej już świni, tytułowej bohaterki filmu “Gunda” Victora Kossakovskiego, wyprodukowanego przez Joaquina Phoenixa, który był wielką sensacją zeszłorocznego Berlinale. To intymna i nieszablonowo opowiedziana historia, która skłania do refleksji nad losem zwierząt hodowlanych.
Dokument “W bezdni Maelströmu” (reż. Jan Vardøen) zabierze nas w muzyczną podróż po archipelagu Lofoty, o którym Edgar Allan Poe napisał tytułowy utwór, a wiele lat później Philip Glass skomponował na jego podstawie muzykę, którą usłyszymy w filmie. Za sprawą “Wojny sztuk” (reż. Tommy Gulliksen) przeniesiemy się aż do Korei Północnej, gdzie grupa artystów z Europy Zachodniej i Chin zostaje wysłana w ramach wymiany międzykulturowej. Ich zadaniem będzie pokazanie artystom północnokoreańskim sztuki, która nie istnieje w ich kulturze.
W filmie “Pokolenie Utøyi” (reż. Aslaug Holm, Sigve Endresen) poznamy cztery kobiety, które przeżyły zamach na norweskiej wyspie Utøya w 2011 roku i zdecydowały się przekuć te traumatyczne doświadczenia w aktywną pracę na rzecz lepszej przyszłości dla następnych pokoleń. Z kolei w dokumencie “Wyjście” (reż. Karen Winther) prześledzimy losy reżyserki, która w wieku 16 lat trafiła na dwa lata do skrajnie prawicowego ruchu. Po latach spotyka się z innymi byłymi ekstremistami i rozmawia z nimi o powodach zmiany światopoglądu.
W programie zaprezentowane zostaną również krótkometrażowe filmy fabularne i animowane. Norweskie produkcje zobaczymy także w cyklu dla dzieci Kids&Youth. Kino dla młodych. Tradycyjnie w ramach KFF Industry odbędzie się prezentacja norweskiego rynku filmowego, podczas której spotkają się przedstawiciele branży filmowej Norwegii i Polski.
Partnerami cyklu są Ambasada Norwegii w Polsce i Norweski Instytut Filmowy. Program krótkometrażowy przygotowany został we współpracy z Norweskim Festiwalem Filmów Krótkometrażowych w Grimstad.
Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii pełnometrażowego filmu dokumentalnego, a laureat Złotego Rogu ma skróconą ścieżkę do oscarowej selekcji. KFF kwalifikuje filmy do Oscara także w kategoriach krótkometrażowych (fabuła, animacja, dokument), a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach.
Krakowski Festiwal Filmowy realizowany jest przy wsparciu finansowym współorganizatora - Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz Miasta Krakowa, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Województwa Małopolskiego.
Filmy w programie Fokus na Norwegię:
“Człowiek nie jest samotną wyspą / No Man Is an Island” reż. Ali Parandian, fab. 28’ Norwegia 2017
“Efekt widza” / “Water Bears”, reż. Yenni Lee, fab. 10’, Norwegia 2017
“Farsa” / “Farce” reż. Robin Jensen, anim. 11’ Norwegia 2019
“Gunda” reż. Victor Kossakovsky, dok. 93’ Norwegia, USA 2020
“Komisja” / “The Committee” reż. Gunhild Enger, Jenni Toivoniemi, fab. 13’, Norwegia, Szwecja, Finlandia 2016
“Matka nic nie wiedziała” / “Mother Didn't Know”, reż. Anita Killi, anim. 12’, Norwegia 2020
“Na zawsze dziewice” / “Virgins4lyfe”, reż. Thea Hvistendahl, fab. 17’, Norwegia 2018
“Pokolenie Utøyi” / “Generation Utøya” reż. Aslaug Holm, Sigve Endresen, dok. 101’, Norwegia 2021
“Tam, gdzie wraca człowiek” / “Where Man Returns” reż. Egil Håskjold-Larsen, dok. 71’ Norwegia 2019
“W bezdni Maelströmu” / “Descent into the Maelstrom” reż. Jan Vardøen, dok. 66’ Norwegia 2019
“Wojna sztuk” / “War of Art” reż. Tommy Gulliksen, dok. 102’ Norwegia, Niemcy 2020
“Wyjście” / “Exit” reż. Karen Winther, dok. 85’ Norwegia, Niemcy, Szwecja 2018
61. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie w dniach od 30 maja do 6 czerwca 2021 w krakowskich kinach oraz online.
Źródło: KFF