Już jutro 29 września ukaże się na polskim rynku nagrodzona w 2020 roku Nagrodą Pulitzera biografia "Sontag. Życie i twórczość" autorstwa Benjamina Mosera w tłumaczeniu Krzysztofa Kurka.
Susan Sontag pisała o sztuce i polityce, feminizmie i homoseksualizmie, sławie i stylu, medycynie i narkotykach, radykalizmie i faszyzmie oraz freudyzmie, komunizmie i amerykanizmie – jej dzieła stały się kluczem do zrozumienia współczesnej kultury. Benjamin Moser analizuje dzieła Sontag ukazując geniusz jej twórczości, radykalnej myśli i społecznego aktywizmu oraz sięga głębiej, poza publiczny wizerunek, i ujawnia nieznane prywatne oblicze pisarki. Snując tę fascynującą opowieść, wykorzystuje setki wywiadów przeprowadzonych od Maui po Sztokholm i od Londynu po Sarajewo oraz przedstawia blisko sto fotografii.
To pierwsza książka oparta na zamkniętych dla świata rodzinnych archiwach i świadectwach osób, które nigdy wcześniej nie mówiły o Susan Sontag, jak na przykład jej życiowa partnerka i światowej sławy fotografka Annie Leibovitz.
To dzieło podparte wielką pewnością siebie, jednocześnie wzniosłe i finezyjne, w którym uchwycone zostały geniusz i człowieczeństwo pisarki wraz z jej nałogami, seksualnymi dwuznacznościami oraz chwiejnymi fascynacjami.
Jury Nagrody Pulitzera
Benjamin Moser jest amerykańskim dziennikarzem, publicystą i tłumaczem. Urodził się w Houston. Jest autorem książki biograficznej Why This World: A Biography of Clarice Lispector, dzięki której zdobył miejsce w finale nagrody National Book Critics Circle Award i wyróżnienie Notable Book „New York Timesa". Ponadto za książkę, która przyniosła brazylijskiej pisarce Clarice Lispector międzynarodową sławę, Moser otrzymał pierwszą brazylijską nagrodę państwową w dziedzinie dyplomacji kulturalnej. Publikował przekłady z francuskiego, hiszpańskiego, portugalskiego i holenderskiego. Zamieszczał felietony o książkach w „Harper's Magazine" i „The New York Times Book Review", pisywał również dla „The New Yorker", „Condé Nast Traveler" i „The New York Review of Books". Mieszka w Holandii i we Francji.
Źródło: Wydawnictwo AGORA