Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 27.01.2022 A A A
125 lat Teatru Zagłębia
Redakcja
Źródło: Teatr Zagłębie w Sosnowcu

Sosnowiecki Teatr Zagłębia obchodzi w tym roku 125 lat istnienia. Na bogaty program jubileuszu składać się będą dwie premiery teatralne, wystawa poświęcona historii Teatru, konferencja naukowa oraz jubileuszowy koncert sylwestrowy.


125 lat temu Józef Szymański, sosnowiecki przedsiębiorca żydowskiego pochodzenia, zbudował teatr będący szóstą na ówczesnych ziemiach polskich stałą siedzibą teatru. Sytuacja powstania instytucji odzwierciedliła charakterystyczne cechy ówczesnej sosnowieckiej społeczności: oddolną przedsiębiorczość mieszkańców, chęć do samostanowienia wbrew narzuconym ograniczeniom zaborcy oraz żywe zainteresowanie sztuką teatralną, przejawiające się w wyjątkowo dużej liczbie czynnych stowarzyszeń artystycznych w Zagłębiu Dąbrowskim.

Tegoroczny jubileusz zyskuje na wyjątkowości w obliczu rychłych zmian, które czekają sosnowiecką instytucję – modernizacji oraz rozbudowy Teatru Zagłębia. Obecny budynek już za pięć lat zostanie rozbudowany o nową bryłę mieszczącą drugą scenę oraz niezbędne przestrzenie edukacyjne i biurowe. Paradoksalnie, wraz z drugą sceną, Teatr Zagłębia wróci do swoich korzeni – do czasu I Wojny Światowej obecnemu budynkowi towarzyszyła bowiem drewniana Scena Letnia.

Historii budynku, zmianom, jakim podlegał, a także wizji przyszłej siedziby poświęcona będzie wystawa, której wernisaż zaplanowano w dniu urodzin teatru – 6 lutego o godz. 19:30. Gościem wydarzenia będzie Piotr Śmierzewski, główny architekt pracowni ANALOG odpowiedzialnej za rozbudowę siedziby Teatru Zagłębia. Wernisaż wraz z poprzedzającym go o godz. 18:00 spektaklem „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” w reż. Jacka Mikołajczyka otworzy cykl jubileuszowych wydarzeń w Teatrze Zagłębia.4 marca będzie miała miejsce pierwsza z jubileuszowych premier – „Poskromienie Złośnicy” Williama Shakespeare'a w reż. Jacka Jabrzyka z opracowaniem dramaturgicznym Huberta Sulimy. Klasyczny tekst pod komediowym sztafażem skrywa opowieść o manipulacji i zawłaszczeniu prawa do decydowania o sobie. Nie stroniąc od komediowych tropów, twórcy przyglądają się trwającym poszukiwaniom nowego wzorca męskości oraz nieaktualnym narracjom wciąż organizującym sposób myślenia części społeczeństwa. Na scenie będzie można zobaczyć całą męską obsadę Teatru Zagłębia.– Jubileusz Teatru zamierzamy świętować w trakcie całego weekendu wystawiania „Poskromienia Złośnicy”. Dzień premiery otwieramy w pełni dla widzów, by wszyscy chętni mogli wspólnie uczestniczyć w naszym teatralnym święcie. Na kolejne dni również przygotowaliśmy niespodzianki – zapowiada Iwona Woźniak, Dyrektor Teatru Zagłębia.

Związki Teatru Zagłębia z Sosnowcem zawsze były bliskie. Powstanie instytucji o pięć lat poprzedziło nadanie miejscowości praw miejskich, na jej scenie odbywały się kluczowe dla regionu wydarzenia. 125 lat później Teatr wciąż pozostaje w centrum życia kulturalnego miasta, nieustannie poszukując możliwości nawiązania żywego, otwartego dialogu z widzem. Dlatego jesienne wydarzenia będą dotyczyły związków teatru i miasta.W październiku odbędzie się premiera spektaklu w reżyserii Remigiusza Brzyka na motywach powieści graficznej „Maus” Arta Spiegelmana. Dramatopisarka Iga Gańczarczyk, sosnowiczanka z pochodzenia, zbada ślady pozostawione przez społeczność Żydowską, stanowiącą w dwudziestoleciu międzywojennym niemal jedną czwartą mieszkańców Sosnowca. Premierze towarzyszyć będzie konferencja naukowa pod opieką prof. UJ Ewy Bal, poświęcona wkładowi grup etnicznych w kulturę współtworzonych przez nie społeczności. Jubileuszowy rok zakończy koncert artystów i artystek Teatru Zagłębia. Na scenie zabrzmią utwory Władysława Szpilmana, urodzonego w Sosnowcu słynnego polskiego kompozytora. W ramach zaplanowanych wydarzeń zaprezentowany zostanie barwny i skomplikowany krajobraz społeczny dawnego i współczesnego Sosnowca.

Spektaklom i wydarzeniom artystycznym będą towarzyszyły akcje dodatkowe. Pod koniec lutego rozpoczyna się warsztatowy cykl edukacyjny „Aktorstwo. Historia w praktyce” inspirowany przemianami w sztuce aktorskiej XX wieku. Do kalendarza teatralnego powrócą cieszące się popularnością spotkania z aktorami i aktorkami oraz spacery historyczno-teatralne. Nie zabraknie działań proekologicznych – w kwietniu wspólnie z widzami zostanie zasadzone 125 drzew na 125-lecie.

– Oczywiście rok 2022 to nie tylko wydarzenia jubileuszowe. Oprócz dwóch wspomnianych spektakli, widzowie mogą się w tym roku spodziewać jeszcze trzech premier, w tym przedstawień dla młodszych odbiorców. Z kolei w czerwcu już po raz czwarty zaprosimy na Letnie Granie Przedstawień Teatralnych, czyli festiwalowy przegląd premier mijającego sezonu. Natomiast we wrześniu zaczniemy odwiedzać placówki oświatowe w regionie z edukacyjnym spektaklem poruszającym temat szkolnej przemocy – kontynuuje Iwona Woźniak.

Szczegóły wszystkich wydarzeń będą się sukcesywnie ukazywać na stronie www.teatrzaglebia.pl oraz w mediach społecznościowych Teatru Zagłębia.

Partnerem obchodów jubileuszu 125-lecia Teatru Zagłębia jest PKO Bank Polski.

 

Źródło: Teatr Zagłębie w Sosnowcu

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...