Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 14.09.2012 A A A
1. Festiwal Filmów Koreańskich już w październiku we Wrocławiu
INFORMACJA PRASOWA

We wrocławskim kinie Helios Nowe Horyzonty w dniach 19-25 października odbędzie się Festiwal Filmów Koreańskich. To pierwsze coroczne wydarzenie kulturalne w Polsce, specjalizujące się w promowaniu kina koreańskiego, wyjątkowa okazja do spotkania z kulturą i rzeczywistością Korei Południowej, gdzie harmonizują ze sobą nowoczesność i tradycja.


W programie festiwalu znajdą się najnowsze produkcje oraz przegląd filmów mistrza kina południowokoreańskiego Kim Ki-duka, nagrodzonego na zakończonym kilka dni temu festiwalu w Wenecji Złotym Lwem za film Pieta.

 

Wśród nowych filmów zobaczymy między innymi In Another Country cenionego reżysera Honga Sang-soo. Pokazywane w głównym konkursie tegorocznego festiwalu w Cannes dzieło pokazuje w żartobliwy sposób, w jaki sposób obcokrajowca może zaskoczyć koreańska prowincja. Na ten autotematyczny film składają się trzy historie, których akcja rozgrywa się w tym samym miejscu, ale mające innych bohaterów (granych jednak przez tych samych aktorów). Isabelle Huppert w każdej z nowelek gra Francuzkę wkraczającą w nieznane koreańskie otoczenie.

 

Wydarzeniem festiwalu będzie polska premiera filmu Barbie w reżyserii Lee Sang-woo, nazywanego następcą Kim Ki-duka. To historia amerykańskiego lekarza, który wraz z jedną ze swoich córek przyjeżdża do Korei, by zaadoptować pochodzącą z biednej rodziny, zdrową koreańską dziewczynkę. 13-letnia Soon-young, opiekująca się młodszą siostrą i niepełnosprawnym ojcem, zostaje sprzedana Amerykaninowi przez żądnego zysku wuja. Nie może pogodzić się z rozstaniem i postanawia wysłać zagranicę zakochaną w Ameryce, chorowitą siostrę.

 

Poetry Lee Chang-Donga to jeden z najlepszych filmów koreańskich, które powstały w ciągu ostatnich kilku lat. Został nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes w 2010 roku. To piękne i wstrząsające zderzenie poezji i brutalności - esencja kina południowokoreańskiego.

 

O kurze, która opuściła podwórze Oh Sung-yoona to najpopularniejsza animacja w historii kina koreańskiego oparta na bardzo popularnej książce Hwanga Sun-mi, znanej i nagradzanej również w Polsce. To film animowany nie tylko dla dzieci, poruszający problematykę tolerancji i inności w społeczeństwie.

 

W programie festiwalu również przegląd filmów Kim Ki-duka. W kinie Helios Nowe Horyzonty będzie można zobaczyć najsłynniejsze dzieła reżysera, m.in. Pusty dom (nagroda FIPRESCI w Wenecji), Samarytankę (Srebrny Niedźwiedź na Berlinale) i Łuk, a także mniej znane Oddech czy Czas.

 

Więcej informacji na www.heliosnh.pl

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...