Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 07.04.2022 A A A
Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza
Joanna Zajączkowska
Vilhelm Hammershøi, Wnętrze przy Strandgade z promieniem słonecznym na podłodze, 1901 r., olej na płótnie, Statens Museum for Kunst-min | Materiał prasowy

Obecnie w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Krakowie możemy oglądać wyjątkową wystawę „Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza”. Ekspozycja prezentuje twórczość jednego z najbardziej intrygujących artystów skandynawskich, malarza pauz, ciszy i przestrzeni znajdujących się „pomiędzy”.


Obrazy Vilhelma Hammershøia (1864–1916) należą do najdroższych duńskich dzieł sztuki na świecie. Wybór wystawianych w Muzeum Narodowym w Krakowie prac malarskich i rysunkowych Hammershøia oraz archiwalnych fotografii związanych z jego życiem i twórczą aktywnością pochodzi z kolekcji duńskich, szwedzkich, norweskich, fińskich, holenderskich, francuskich (m. in. Musée d’Orsay) oraz prywatnej kolekcji z Nowego Jorku.

Wystawa „Światło i cisza” daje możliwość prześledzenia wszystkich okresów twórczości duńskiego mistrza- od studiów na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Kopenhadze aż po ostatnie lata życia. Zwiedzający mogą poznać słynne obrazy Hammershøia (m.in. „Pokój przy Strandgade”, „Wnętrze z czytającym młodym mężczyzną”) oraz rzadko prezentowane publicznie akwarele i rysunki oraz fotografie, które stanowiły dla artysty autonomiczne medium twórcze.

Układ ekspozycji został zbudowany wokół kluczowych tematów: wnętrz, miejskiej architektury, widoków natury, portretów i autoportretów oraz aktów.

Wystawę uzupełniają dwa aneksy. Jeden jest poświęcony biografii Vilhelma Hammershøia, drugi- powstały we współpracy z Centre for Art Technological Studies and Conservation w Kopenhadze– przedstawia tajniki jego warsztatu.

Hammershøi uwieczniał w swoich dziełach otaczającą go rzeczywistość: wnętrza swojego mieszkania-pracowni w Kopenhadze, najbliższe mu osoby, kopenhaską architekturę czy krajobrazy wsi, w których spędzał wakacje. Jego nastrojowa, wyrafinowana kolorystycznie sztuka ukazuje całą paletę emocji związanych z doświadczaniem samotności i alienacji.

„W obrazach sprzed stu lat widzimy portret współczesnego człowieka i jego dylematów, a Hammershøi wydaje się celebrować życie, które toczy się na przekór codziennemu rytmowi nieustannych zmian, nawet jeżeli ceną za to jest odosobnienie i zamknięcie w świecie własnej wyobraźni” – pisze w katalogu do wystawy Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie prof. dr hab. Andrzej Szczerski.

 

Vilhelm Hammershøi. Światło i cisza

Gmach Główny, Muzeum Narodowe w Krakowie

Termin: 04.03.2022 – 08.05.2022 r.

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...