Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie odtworzyło wystawę prezentującą kilkadziesiąt prac graficznych oraz około 20 obrazów prof. Witolda Skulicza. Ekspozycja zorganizowana została w ramach Międzynarodowych Triennali Grafiki, które Skulicz, jako biennale, zainicjował w latach 60.
Kurator wystawy – Monika Wanyura-Kurosad podkreśliła, że jest to pierwsza tak bogata ekspozycja, ukazująca twórczość artysty i profesora na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zmarłego w 2009 r. W sferze twórczej działalności Witolda Skulicza znajdowała się przede wszystkim grafika artystyczna i projektowa, ale również malarstwo, a jego realizacje znajdują się m. in. na fasadzie Teatru Bagatela w Krakowie w formie mozaiki czy ceramiczna płaskorzeźba Matki Boskiej w Kościele Wszystkich Narodów w Jerozolimie.
„Narracja wystawy prowadzi od grafika, który wypracował osobisty styl, rozpoznawalny język wypowiedzi twórczej, do oryginalnego, poszukującego malarza. Otwarte, dynamiczne kompozycje powstałe w latach 60., 70. i 80. odkrywają niekonwencjonalną drogę artystyczną od monochromatycznych litografii, monotypii, poprzez eksperyment z fotografią, do dojrzałych serigrafii" – powiedziała Wanyura-Kurosad w rozmowie z Polską Agencją Prasową.
W swoich pracach artysta podejmował przede wszystkim wątki polityczne, traktujące o kondycji człowieka, na pierwszy plan wysuwając zniewolenie Polaków w czasach komunizmu. Jako przeciwny biegun głównej tematyki grafiki i malarstwa artysty, pojawiały się także prace związane z pięknem natury.
Dorobek Skulicza, który oglądać będzie można do 18 listopada, pochodzi ze zbiorów Muzeum Narodowego, Związku Polskich Artystów Plastyków, kolekcji rodzinnych oraz Akademii Sztuk Pięknych.