Tu królują młodość i świeżość. Nowohoryzontowa Shortlista od lat daje dowody na to, że krótka forma bardzo często sprzyja wielkim talentom, a twórczynie i twórcy krótkometrażowych filmów potrafią w niebanalny sposób ująć esencję otaczającego nas świata. W selekcji tegorocznej Shortlisty znalazło się 20 tytułów, a wszystkie z nich zobaczymy już w lipcu, w ramach 22. MFF Nowe Horyzonty (21-31 lipca stacjonarnie, do 7 sierpnia także online). Co więcej, reżyserki i reżyserów poszczególnych filmów będzie można spotkać na żywo również w Klubie festiwalowym. Po trzyletniej przerwie Nowe Horyzonty znów rozsiądą się bowiem we wspaniałej przestrzeni Arsenału Miejskiego.
Shortlista 2022: szukając schronienia
„Kobieta, która wypełnia lodówkę pojemnikami ze spermą kolejnych kochanków, student uwięziony na stancji w domu z piekła rodem, straceńcy oszukujący samych siebie, że życie to gruby melon... Nie da się ukryć, że bohaterowie tegorocznej Shortlisty w większości nie są osobami, jakie chcielibyśmy spotkać na randce w ciemno. Mimo wszystko, nie warto jednak ulegać pokusie spoglądania na tych malowniczych outsiderów z dystansem i wyższością. Rozedrgani, niepewni jutra, lękający się Putina, inflacji i siebie samych, mamy z nimi więcej wspólnego niż chcielibyśmy przyznać" – w taki sposób Piotr Czerkawski, kurator Shortlisty, prezentuje galerię postaci, które spotkamy oglądając filmy z tegorocznej selekcji.
Wśród twórczyń i twórców, którzy powołali do życia opisanych wyżej bohaterów, znaleźli się m.in. słynny pisarz, Etgar Keret, tym razem w roli autora niebanalnej animacji A Brief History of Us; Kinga Pudełek, która w Grubym melonie przygląda się losom trojga freaków, na przemian uwodzących i odstręczających nas swoim zachowaniem; Klaudia Prabucka i Piotr Michalski, którzy protagonistką Sperm Obssesion uczynili kobietę zafiksowaną na chęci posiadania dziecka; czy Agnieszka Kalińska, która w Ostatnim filmie przed końcem świata przekonuje, że apokalipsę najlepiej spędzić w kinie. Więcej o wszystkich dwudziestu tytułach z Shortlisty przeczytacie w tekście kuratorskim Piotra Czerkawskiego.
Shortlista na 22. MFF Nowe Horyzonty – program:
Zestaw 1
1. Ten obrazek jest bardzo ładny, reż. Jakub Ciosiński
2. Tutu, reż. Filip Jakubowski
3. Gruby melon, reż. Kinga Pudełek
4. Brief History of Us, reż. Etgar Keret
5. Jutro nas tam nie ma, reż. Olga Kłyszewicz6. Turbo Love, reż. Alicja Jasina
Zestaw 2
7. Skowyt , reż. Bartosz Brzeziński
8. Dzień matki, reż. Patryk Kaflowski
9. Tego nie robi się kotu, reż. Jan Gębski
10. Figury niemożliwe i inne historie I, reż. Marta Pajek
11. Ostatni film przed końcem świata, reż. Agnieszka Kalińska
Zestaw 3
12. Stancja, reż. Adrian Apanel
13. Niewolnik, reż. Grzegorz Piekarski
14. Szereg syczący, reż. Marcin Kluczykowski
Zestaw 4
15. Warzywa i owoce, reż. Maciej Jankowski
16. Martwy punkt, reż. Patrycja Polkowska
17. Afonia, reż. Marta Z. Nowak
18. Growing, reż. Agata Wieczorek
19. Sperm Obsession, reż. Klaudia Prabucka, Piotr Michalski
20. Deserowy jamnik, reż. Betina Bożek
Nowe Horyzonty relaksu, czyli powrót Arsenału
To miejsce-legenda. Klub festiwalowy w Arsenale od lat był nieodłączną częścią Nowych Horyzontów: tutaj można było spotkać najwspanialszych na świecie miłośników i miłośniczki kina, zbić piątki z gośćmi festiwalu, zawiązać dziesiątki nowych znajomości czy dyskutować o filmach do białego rana. Tutaj karmiliśmy i ciała, i dusze spragnione celebracji festiwalowej atmosfery. Podczas 20. i 21. edycji Nowych Horyzontów pandemia pokrzyżowała nam klubowe plany, ale w tym roku znów spotkamy się w bajecznie pięknej scenerii Arsenału Miejskiego, oddalonego kilka minut spacerem od Kina Nowe Horyzonty. O szczegółach funkcjonowania klubu będziemy informować wkrótce. Szykujcie się na niezapomniane wrażenia.
Halo, Kraków! Świetne spotkanie na horyzoncie
Zanim Jonas Mekas, bohater jednej z naszych tegorocznych retrospektyw, oficjalnie rozpocznie królowanie na Nowych Horyzontach, warto wybrać się na wspaniałą rozgrzewkę w ramach Krakowskiego Festiwalu Filmowego. 1 czerwca o godz. 18:30 w Małopolskim Ogrodzie Sztuki rozpocznie się wyjątkowe wydarzenie: Marcin Borchardt porozmawia z profesorem Bogdanem de Barbaro o czymś pozornie prostym, ale owianym aurą tajemnicy: o szczęściu. A przyczynkiem do refleksji będzie seans filmowego pamiętnika Jonasa Mekasa – Ścinków z życia szczęśliwego człowieka. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
Źródło: Nowe Horyzonty