Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 19.07.2022 A A A
Festiwal Sztuk Wizualnych RELACJE w Mazowieckim Instytucie Kultury
Redakcja
Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury

Po dwóch latach online Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje - Mazowieckiego Instytut Kultury - powraca z wystawą w galerii. Festiwal pokazuje współczesną sztukę interaktywną, immersyjną i intermedialną, koncentrującą się na temacie szeroko rozumianej relacyjności. Główna część tegorocznej wystawy rozpocznie się wernisażem 22 lipca w Galerii XX1. Pokażemy prace polskich twórców: Józefa Gałązki, Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, Grzegorza Demczuka i Bartosza Seiferta oraz dzieło Hui Ye – artystki pochodzącej z Chin, na co dzień mieszkającej w Austrii.


Po przerwie wymuszonej pandemią, Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje powraca do koncepcji dorocznej wystawy prezentującej współczesną sztukę interaktywną, immersyjną i intermedialną. Prace młodych, zaangażowanych artystów skoncentrującą się na temacie szeroko rozumianej relacyjności.W swojej twórczości nie boją się oni przekraczać zastanych granic stylistyk i środków wyrazu, a za pomocą ich kreatywnego łączenia, oddają charakter współczesności i poddają krytycznej refleksji naszą w niej rolę. Prezentowane dzieła zakładają aktywny (dosłownie lub metaforycznie) udział odbiorców, którzy, stając się niezbędnym elementem działania artystycznego, wchodzą w rzeczywistą relację – ze sztuką jako taką, z zastaną przestrzenią, z innymi osobami, a wreszcie z samymi sobą.

Jedną z osi tematycznych wystawy są zamieszkiwane przez nas wspólne przestrzenie, zarówno te miejskie, jak i naturalne, których kształt zależy od naszych działań, naszej świadomości i za które ponosimy odpowiedzialność.

- Główna część tegorocznej wystawy odbywać się będzie w Galerii XX1. Będzie to sprzyjająca refleksji przestrzeń, w sposób nieoczywisty oddziałująca na różne zmysły, w której to, co technologiczne i zaprojektowane będzie przenikać się z organicznym i naturalnym. Pokażemy prace polskich twórców: Józefa Gałązki, Krzysztofa „Arszyna” Topolskiego, Grzegorz Demczuka i Bartosz Seiferta oraz dzieło Hui Ye – artystki pochodzącej z Chin, na co dzień mieszkającej w Austrii -podkreślają kuratorzy.

 

Partnerem Relacji jest Spółdzielnia Mieszkaniowa Służew nad Dolinką, do terenu której odnosi się kilka z prezentowanych prac. Osiedle mieszkaniowe jest miejscem wymagającym troski, równoważenia elementów naturalnych i kulturowych, stawiającym wyzwania zamieszkującym je osobom. Dzięki prezentowanym pracom i działaniom artystycznym, obie te przestrzenie – osiedlowa i galeryjna – będą wchodzić ze sobą w twórczy dialog.

Festiwal Sztuk Wizualnych Relacje to także dodatkowe wydarzenia, które będą miały miejsca w naszej siedzibie, u naszych partnerów, a także online w trakcie trwania wystawy jak i już po jej zakończeniu. Na potrzeby festiwalu zaprojektowany został program animacyjno-edukacyjny, który rozpocznie się jesienią.

Po wystawie ruszamy z naborem na kolaże dźwiękowe, które, inspirując się audiosferą osiedli mieszkaniowych, tworzą metaforyczne opowieści o miejscu/przestrzeni wspólnej.

W ramach festiwalu odbędą się też projekcje filmowe i wydarzenia muzyczno-dźwiękowe, które łączą się z wystawą, wynikają z niej, ale także prowadzą do kolejnych działań i przyszłych edycji Festiwalu.

Dodatkowo zapraszamy do słuchania podcastów z cyklu Relacje Online, gdzie wspólnie z naszymi gośćmi zastanawiamy się nad kondycją sztuki współczesnej. Podcasty dostępne są na kanale Mazowieckiego Instytutu Kultury na platformach Soudcloud i Spotify.

Kalendarium:

22 lipca, godz. 19.00 - wernisaż wystawy, Galeria XX1

22 lipca - 27 sierpnia - wystawa festiwalowa w Galerii XX1

18 sierpnia, godz. 18.00 - pokaz filmu Memoria oraz spotkanie z Łukaszem Mańkowskim, Mazowiecki Instytut Kultury

19 sierpnia - 18 września - open call na kolaże dźwiękowe z blokowiskwrzesień - grudzień - program animacyjno-edukacyjny

 

Źródło: Mazowiecki Instytut Kultury

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...