Wykorzystujemy pliki cookies do poprawnego działania serwisu internetowego, oraz ulepszania jego funkcjonowania. Można zablokować zapisywanie cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki internetowej.
Data publikacji: 01.09.2022 A A A
Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza
Redakcja
Fot. Materiał promocyjny

Andrzej Stasiuk, Aleksandra Lipczak, Jarosław Mikołajewski, Olgierd Łukaszewicz, Paulina Holtz i zespół Raz Dwa Trzy – między innymi tych twórców będzie można spotkać podczas siódmej edycji festiwalu „Opętani literaturą”. Tym razem hasłem festiwalu są „Granice” - te dosłowne i te metaforyczne. Festiwal odbędzie się w Radomiu i we Wsoli w dniach od 10 – 17 września. Zakończy go gala, podczas której wręczona zostanie Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza.


W tym roku Nagroda Literacka im. Witolda Gombrowicza, przyznawana debiutującym prozaikom, wręczona zostanie po raz siódmy. Jak co roku, ogłoszeniu nazwiska laureatki lub laureata towarzyszy festiwal „Opętani Literaturą”. Tym razem odbędzie się on pod hasłem „Granice”. 

Goście festiwalu mówić będą i o granicach metaforycznych, i dosłownych. Jak ta z Białorusią, na której od miesięcy dzieją się ludzkie tragedie, jak te, które gwałcą rosyjscy agresorzy, czy też te, za którymi chronią się ludzie uciekający przed wojną. Mówić będziemy o literaturze, jej sile lub bezsilności wobec takich wydarzeń. Ale poruszymy także tematykę mniej doraźną: filozoficzne rozumienie granicy czy też granice nudy w szkole, towarzyszącej obowiązkowym lekturom. Nominowani do nagrody opowiedzą o przekraczaniu tak ważnej granicy, jaką jest literacki debiut. Zastanawiać będziemy się nad granicami manipulacji w sporach (nie tylko literackich) – punktem wyjścia do tej dyskusji będzie spektakl o Dantem i Gombrowiczu. 

Tradycyjnie będzie można posłuchać kolejnego fragmentu powieści „Opętani” – tym razem w wykonaniu Olgierda Łukaszewicza. Gośćmi tegorocznego festiwalu będą także Andrzej Stasiuk, Aleksandra Lipczak, Jarosław Mikołajewski, profesorowie Zbigniew Mikołejko i Ewa Graczyk, aktorzy: Paulina Holtz, Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski i zespół Raz Dwa Trzy. Warsztaty literackie poprowadzi Barbara Sadurska, a warsztaty teatralne dla dzieci Przemysław Bosek.  

Najważniejszym punktem festiwalu będzie Gala Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Podczas gali ogłoszone zostanie nazwisko tegorocznej laureatki lub laureata Nagrody oraz nazwisko osoby, która w ramach rezydencji literackiej pojedzie na miesiąc do Vence na południu Francji – miasta, w którym ostatnie lata życia spędził Witold Gombrowicz.

 

Źródło: Informacja prasowa

Podziel się treścią artykułu z innymi:
Wyślij e-mail
KOMENTARZE (0)
Brak komentarzy
POLECAMY TEMATY
Nowy serial "Łowcy skór" jest już dostępny w serwisie MAX
Czteroodcinkowy serial dokumentalny “Łowcy skór” to historia ...
19. Edycja Festiwalu Filmów Afrykańskich AFRYKAMERA: African Gaze - Queer
W dniach 29 listopada – 4 grudnia 2024 roku w Warszawie odbędzie ...
CD PROJEKT RED rozszerza inicjatywę RED Playtesting Program na Stany Zjednoczone
CD PROJEKT RED ogłasza rozszerzenie programu RED Playtesting ...
„To nie mój film” z nagrodą na międzynarodowym festiwalu w Luksemburgu
„To nie mój film” Marii Zbąskiej otrzymał prestiżową nagrodę ...